9 "starych" symptomów choroby, które niosą nowe ryzyko
Jakich czynników nie należy ignorować? Może niektóre z symptomów nie są tak istotne w wieku 20 czy 30 lat i łatwo mogą uśpić naszą czujność. Jednak po 40. roku życia takie oznaki, jak: zawroty głowy, bóle brzucha czy ciągle pragnienie mogą wzbudzić nasz niepokój. Dlaczego zaniedbane mogą się odnawiać i na jakie z nich kobiety powinny szczególnie uważać? Poznajcie pozornie nieszkodliwe objawy chorób, które mogą być potencjalnie niebezpieczne.
Jakich czynników nie należy ignorować? Może niektóre z symptomów nie są tak istotne w wieku 20 czy 30 lat i łatwo mogą uśpić naszą czujność. Jednak po 40. roku życia takie oznaki, jak: zawroty głowy, bóle brzucha czy ciągle pragnienie mogą wzbudzić nasz niepokój. Dlaczego zaniedbane mogą się odnawiać i na jakie z nich kobiety powinny szczególnie uważać? Poznajcie pozornie nieszkodliwe objawy chorób, które mogą być potencjalnie niebezpieczne.
Nieustanne pragnienie
Co może oznaczać? - Jeśli nie wiążę się z gorącym dniem, może być jednym z symptomów cukrzycy typu 2 - wyjaśnia Leann Olansky, endokrynolog w Centrum Medycznym w Cleveland. Specyficzny rodzaj pragnienia jest spowodowany wysokim poziomem glukozy, który przyczynia się do utraty wody w organizmie. Kiedy powinniśmy udać się do specjalisty? - Nadmierny głód, utrata masy ciała i odwodnienie połączone z częstym oddawaniem moczu sugerują, że należy umówić się na wizytę do lekarza - radzi dr Olansky.
Co 5 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby, a co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań tej choroby - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia.
Na podst. womansday.com (ms/mtr), kobieta.wp.pl
Nieuzasadniony i nagły lęk
W wieku 20 lat nierzadko towarzyszy nam nerwowość, która wynika m.in. z tremy. Niestety w późniejszych latach życia może być ona objawem ataku serca - tłumaczy Kevin R. Campbell, kardiolog z uniwersyteckiego szpitala w Południowej Karolinie. Choć ból w klatce piersiowej, duszności i nudności są klasycznymi symptomami, to kobiety mogą odczuwać niepokój, który może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi i innymi biologicznymi różnicami - twierdzi dr Campbell.
Mrowienie dłoni
Długie godziny spędzone przed komputerem, nieprawidłowe ułożenia ręki, nadwyrężanie często powodują osłabienie i bóle mięśni. Czy zauważyłaś ostatnio mrowienie w nadgarstku i w okolicy kciuka, mrowienie palców, osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenia ruchów? - Może to oznaczać zespół cieśni nadgarstka, który powstaje w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego - tłumaczy C. David Geier, dyrektor medycyny sportowej uniwersyteckiego szpitala w Południowej Karolinie.
Czerwona twarz
Oczywiście często się rumienimy, gdy czujemy się zażenowani, zawstydzeni czy kiedy wszystkie oczy są na nas skierowane. - Jednak może to być objawem trądziku różowatego, który sam w sobie nie jest aż tak niebezpieczny. Nasila go np. jedzenie pikantnych potraw oraz picie alkoholu i kawy - wyjaśnia Jessica Krant, asystent kliniczny profesora dermatologii z Centrum Medycznego w Brooklinie. - Ale trądzik różowaty połączony z nadmierną potliwością, szybszym biciem serca lub wysokim ciśnieniem krwi może oznaczać problemy hormonalne - dodaje.
Bóle brzucha
Bóle brzucha mają różne podłoże. - Mogą być objawem zmian łagodnych, np. nietolerancja laktozy czy miesiączka lub poważniejszych, takich jak: wrzody, zapalenie pęcherzyka żółciowego, infekcje jelit czy nawet raka trzustki - tłumaczy Phiet Phung z Centrum Zdrowia w Torrance. Kiedy skontaktować się ze specjalistą? Gdy ból jest długotrwały i coraz bardziej intensywny. Zauważyłaś ciemne i krwawe stolce? Towarzyszą mu wymioty, które uniemożliwiają odpowiednie spożycie wody i jedzenia? Potrzebujesz również pomocy, gdy budzisz się w nocy z okropnym bólem brzucha i gorączką.
Częste złamania
Jedną z przyczyn może być osteoporoza, która wraz w wiekiem osłabia nasze kości i sprawia, że są bardziej podatne na urazy. - Złamania, skręcenia, zwichnięcia często dotyczą naszych nóg i są związane np. z nieprawidłowym ułożeniem stopy podczas biegania, uprawiania sportów, aerobiku, itp. - mówi Steven Gausewitz z Instytutu Ortopedii w Irvine. - Jeśli często zmagasz się z urazami, zgłoś się na badania gęstości kości. To pozwoli ci określić stopień ryzyka osteoporozy - dodaje.
Niewyjaśniony smutek
- Niski poziom progesteronu jest wspólnym czynnikiem wahania nastrojów u kobiet powyżej 40. roku życia. Wpływa znacząco na twoje samopoczucie - wyjaśnia Sara Gottfried, endokrynolog z Centrum Medycznego w Nowym Jorku. Wysoki poziom kortyzolu lub niski poziom hormonów tarczycy również może się przyczyniać do stanu rozdrażnienia. Niedoczynność tarczycy prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych, a jej objawami najczęściej są: tycie, zmęczenie, osłabienie, senność, nastroje depresyjne, częste uczucie zimna, zaparcia, choroba wieńcowa serca czy blada i sucha skóra. Zaniepokoić cię powinny m.in. zaburzenia snu, drażliwość, wahania nastrojów. - Pomóc mogą witamina C, wyeliminowanie z diety kofeiny, a także ćwiczenia relaksujące, np. joga - dodaje ekspertka.
Ból łydki
Jego przyczyną może być częste chodzenie na wysokich obcasach. - Jeśli jednak towarzyszy mu zaczerwienie czy obrzęk, to może sygnalizować coś znacznie poważniejszego - zakrzepicę żył głębokich - twierdzi dr Campbell. Taki zakrzep bywa niebezpieczny - może przemieścić się do płuc i stworzyć zator, np. zator tętnicy płucnej. Sprzyja mu długie siedzenie w jednej pozycji, m.in. w samochodzie, pracy, czy też przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych. Dr Campbell radzi, aby w przypadku bólu połączonego z problemem z oddychaniem (krótki oddech) natychmiast skontaktować się ze specjalistą.
Zawroty głowy
- Zawroty głowy mogą być związane z niskim stężeniem cukru we krwi lub zaburzeniami rytmu serca - wyjaśnia dr Campbell. Poziom cukru pomoże zniwelować słodkie jedzenie lub picie, natomiast zaburzenia rytmu serca niosą poważne ryzyko i mogą być zagrożeniem dla życia. Powinnaś zgłosić się do lekarza, kiedy zawroty głowy występują często, są długotrwałe i nasilają się. Pamiętaj, nie należy lekceważyć problemów z sercem.
Na podst. womansday.com (ms/mtr), kobieta.wp.pl