Trwa ładowanie...

Aerial yoga, joga antygrawitacyjna - na czym polega ?

Aerial yoga nazywana też jogą antygrawitacyjną to nic innego jak gimnastyka w powietrzu. Do ćwiczeń używane są specjalistyczne chusty, dzięki którym można wykonywać różne pozycje gimnastyczne. To połączenie jogi, akrobatyki, tańca i stretchingu. Jak ćwiczyć aerial yoga? I jak przygotować się na pierwsze zajęcia?

Aerial yoga, joga antygrawitacyjna - na czym polega ?Źródło: iStock.com, fot: Artem Ermilov
d4j5rw8
d4j5rw8

Co to jest aerial yoga?

Aerial yoga nazywana też antigravity yoga (jogą antygratiwacyjną) to innowacyjna gimnastyka stworzona przez choreografa Christophera Harrisona w 2007 roku. Od tamtego czasu gimnastyka w powietrzu zyskuje coraz więcej zwolenników.

Na czym polega aerial yoga?

Aerial yoga to zajęcia gimnastyczne polegające na wykonywaniu ćwiczeń z użyciem “hamaka”, czyli wiszącego materiału, który służy do wsparcia masy ciała. Materiał ten (nazywany też chustą) ułatwia wykonywanie ćwiczeń nawet tych w pozycji odwróconej (głową w dół), pozwala na głębsze rozciąganie i rozluźnienie mięśni.

Co więcej, podwieszenie ciała kilka centymetrów nad ziemią uwalnia napięcie mięśni oraz kości. Hamak, czyli materiał, który stosuje się do ćwiczeń ma zazwyczaj 5-7 m wysokości i ok. 1,70 m szerokości. Chusta wyposażona jest w specjalny system do podwieszania, czyli tzw. karabinki alpinistyczne. W zależności od pozycji gimnastycznej wysokość materiału można zmieniać.

Aerial yoga - zalety ćwiczeń

Może się wydawać, że zajęcia aerial yoga są trudne i nie dla każdego. To nieprawda. Już po 2-3 zajęciach trenujący swobodnie obchodzi się z hamakiem i z łatwością wykonuje wszystkie figury gimnastyczne. Co więcej, aerial yoga to zajęcia zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie posturalne, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

d4j5rw8

Ponadto regularne treningi aerial yoga rozciągają ciało, co zwiększa zakres ruchomości stawów oraz redukuje napięcie mięśni. Gimnastyka w powietrzu działa też korzystnie na pracę układu krążenia. Każde zajęcia rozpoczynają się solidną rozgrzewką, która przygotuje ciało do intensywnego wysiłku. Co więcej, szybkie kardio pozwoli pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Krótko mówiąc, aerial yoga uelastycznia ciało, wzmacnia ramiona oraz brzuch bez obciążania kręgosłupa.

Aerial yoga - jak przygotować się na pierwsze zajęcia?

Na zajęcia aerial yoga warto założyć wygodne legginsy oraz koszulkę z krótkim rękawem. W samym topie, który odsłania dużą część ciała, może być niewygodnie, gdy oplatamy się chustą. Nie trzeba też martwić się, że nasze ciało jest mało rozciągnięte. Z czasem dzięki regularnym ćwiczeniom nabierzemy wprawy, a nasze ciało będzie bardziej gibkie.

Nie bój się wysokości. Szarfy do aerial yoga są bardzo wytrzymałe i można na nich wykonywać wiele figur. Jak obchodzić się z chustą? Tę wiedzę zdobywa się stopniowo, ale gwarantuję, że już po trzech zajęciach będziesz wiedzieć, jak balansować “na linie”.

Komu polecamy trening aerial yoga? Szczególnie osobom spędzającym całe dnie za biurkiem. Aerial yoga to sposób na rozciągnięcie napiętych mięśni. Już po pierwszych zajęciach poczujesz się lepiej, a ból kręgosłupa odejdzie w zapomnienie.

d4j5rw8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j5rw8