UrodaAjurwedyjski masaż głowy - czym jest i jak go wykonać?

Ajurwedyjski masaż głowy - czym jest i jak go wykonać?

Ajurweda to coraz popularniejszy w Europie indyjski system medycyny niekonwencjonalnej. Filozofia ajurwedy zakłada utrzymanie równowagi energetycznej między umysłem, duszą i ciałem, a jednym z na to sposobów jest ajurwerdyjski masaż głowy.

Ajurwedyjski masaż głowy - czym jest i jak go wykonać?
Źródło zdjęć: © iStock.com | ValuaVitaly

28.06.2018 | aktual.: 02.08.2018 11:27

Co to jest ajurweda?

Ajurweda to system medycyny indyjskiej, który znany jest w Azji od 5 500 lat. Ponad 100 lat temu został jednym z kierunków nauczania na indyjskich uniwersytetach, ale dopiero w 1979 roku zyskał oficjalne uznanie ze strony Światowej Organizacji Zdrowia. Do dziś uznawany jest za jeden z najważniejszych systemów medycyny niekonwencjonalnej, choć zdarzają się opinie określające go jako pseudonaukę.

Samo słowo ‘ajurweda’ określa filozofię systemu. ‘Ajus’ oznacza bowiem życie, a także współzależny, nierozerwalny związek ciała, umysłu i duszy. Słowo ‘veda’ natomiast tłumaczone jest jako ‘mądrość’ lub ‘wiedza’.

Podstawowym założeniem ajurwedy jest to, że człowiek rodzi się z niepowtarzalnym układem energii, który w kolejnych latach zaburzany jest przez stres, nieosiągalne pragnienia i odchodzenie od swojej natury w celu przypodobania się innym. Te zaburzenia energii prowadzą do chorób, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i na podłożu psychicznym. Pomóc może przywrócenie równowagi między ciałem, duszą a umysłem.

Filozofia ajurwedyjska dotyka ziołolecznictwa, odżywiania, relacji międzyludzkich, aktywności umysłowej i fizycznej. Ajurweda, jako jeden z nielicznych systemów medycyny niekonwencjonalnej, uznaje również metody chirurgiczne.

Filozofia ajurwedyjska a masaż

Rodzaj masażu w ajurwedzie dostosowywany jest do jednego z typów osobowości rozróżnianych przez ten system medycyny. Dopasowuje się odpowiednie techniki masowania, a także zestaw olejków aromatycznych. Masaż ajuwerdyjski polega na koncentrowaniu się na pewnych punktach ciała, podobnie jak robi to chińska akupresura.

Według filozofii masaż ajurwedyjski ma prowadzić do oczyszczenia organizmu poprzez usunięcie z niego toksyn oraz szkodliwych produktów metabolizmu. Ponadto celem masażu w ajurwedzie jest poprawa kondycji, wzmocnienie odporności i wywołanie dobrego samopoczucia. Dzieje się tak, ponieważ masaż pozwala na odblokowanie energii i swobodny jej przepływ. Zablokowana prowadzi bowiem do chorób.

W masażu mogą pomóc urządzenia kosmetyczne z WP radarOkazji.

Masaż głowy i twarzy

Jednym z masaży ajurwedyjskich jest masaż głowy i twarzy:

  • w punktach energetycznych wokół oczu – masaż głowy w tym miejscu polega na przyłożeniu kciuków na zewnętrznym krańcu brwi i przesuwaniu go powoli okrągłymi ruchami do wewnątrz, a potem z powrotem ku skroni,
  • w punktach energetycznych na skroniach – czynności związane z masażem głowy w tym miejscu ograniczają się do przyłożenia dwóch palców do skroni i delikatnym masowaniu ich kolistymi ruchami,
  • we wrażliwym punkcie (mamra) brwi – należy 10 razy delikatnie nacisnąć brwi kciukiem od dołu i palcem wskazującym od góry,
  • we wrażliwym punkcie głowy – technika masażu ajurwedyjskiego głowy zakłada masowanie kciukiem okrężnymi ruchami trzech punktów na środku głowy leżących od siebie w odległości równej szerokości 3 placów (pierwszy na szerokości trzech placów od linii włosów),
  • w punkcie relaksu na uchu – masaż polega na masowaniu płatka i małżowiny kciukiem i palcem wskazującym.
Komentarze (0)