Blisko ludziAleksandra Jakubowska wyszła ze studia "Wiadomości" podczas prowadzenia wydania. Wywołała skandal na całą Polskę

Aleksandra Jakubowska wyszła ze studia "Wiadomości" podczas prowadzenia wydania. Wywołała skandal na całą Polskę

Aleksandra Jakubowska wywołała skandal
Aleksandra Jakubowska wywołała skandal
Źródło zdjęć: © fot. AKPA
Marta Kutkowska
29.04.2021 13:22

Aleksandra Jakubowska, po zakończeniu głównego wydania "Wiadomości", pożegnała się z widzami, zabrała notatki i ostentacyjnie wyszła ze studia. Nikt wcześniej ani później się na to nie odważył.

W 1989 r. dziennikarka znalazła się w redakcji "Dziennika Telewizyjnego". Kilka miesięcy później, 18 listopada 1989 r. po raz pierwszy ze studia telewizji przy pl. Powstańców Warszawy na żywo wyemitowano "Wiadomości", które miały zastąpić poprzedni program informacyjny. 

Aleksandra Jakubowska szybko pięła się po szczeblach kariery, by w końcu dostać propozycję prowadzenia flagowego programu stacji. Nikt się nie spodziewał, że odejdzie ze TVP w spektakularny sposób.

Zmiany ustrojowe

Praca redaktorki w TVP przypadła na wielkie zmiany ustrojowe i roszady na scenie politycznej. Dynamicznie zmieniały się także osoby na decyzyjnych stanowiskach stacji.

Szefowie Aleksandry Jakubowskiej złożyli dymisję 13 stycznia 1991 roku. Dziennikarka " wiedziała, że oznacza to kres jej pracy w programie.

Redaktorka postanowiła, że odejdzie z programu na swoich zasadach:

- Pomyślałam, że skoro mam odejść, to chcę się z moimi widzami pożegnać. Zawsze mnie to irytowało, że ludzie z ekranu po prostu znikali. Przez jakiś czas gościli na ekranach naszych domów i nagle... fiu i nie ma. Zapytałam szefów o zgodę. "Proszę bardzo". No i tak wyszło. Dla wielu osób to wydarzenie było bardzo znamienne- wspominała w książce "Lwica na brzegu rzeki".

Życie po telewizji

Aleksandra Jakubowska po odejściu z telewizji nadal pracowała w mediach. Początkowo związała się z radiem, ale potem postanowiła przejść do polityki. Została rzeczniczką prasową rządu Józefa Oleksego. Ta funkcja okazała się dla niej fatalna.

W 2002 r., wybuchła tzw. afera Rywina. W jej centrum znalazła się właśnie Aleksandra Jakubowska. Zarzucono jej wprowadzenie zmian w projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Z ustawy usunięto zwrot "i czasopisma". Zamierzeniem autorów tej manipulacji było umożliwienie zakupu koncesji konkurentom giganta prasowego.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Na czym polega fenomen ekipy Friza? Ekspertka tłumaczy