Trwa ładowanie...

Anna Mucha komentuje strajk nauczycieli. "Nie jestem w stanie milczeć"

Strajk nauczycieli w polskich szkołach jest jednym z najgłośniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy. Do akcji włączyło się wielu celebrytów, którzy podzielili się na dwa obozy. Anna Mucha należy do tych, którzy wspierają pedagogów.

Anna Mucha komentuje strajk nauczycieli. "Nie jestem w stanie milczeć"Źródło: ONS.pl, fot: Paweł Kibitlewski
d4m196t

- Mam taki temperament, może dlatego nie jestem politykiem, że nie jestem w stanie milczeć - przyznała w rozmowie z Wideoportalem Anna Mucha. - I na przykład dzisiaj zostało ogłoszone społeczne poparcie dla nauczycieli, które wyraża się między innymi tym, że można przekazać środki finansowe na dotowanie finansowe nauczycieli strajkujących. Ci ludzie z każdym dniem tracą swoje wynagrodzenie. Nie dość, że zarabiają mało, to będą zarabiać jeszcze mniej - podkreśla aktorka.

Strajk w szkołach trwa od 8 kwietnia. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada, że będzie trwał dopóki nauczyciele nie dostaną podwyżek, a z rządem nie zostanie podpisane porozumienie. W większości szkół udało się przeprowadzić egzaminy.

d4m196t

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajkującym nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie za dni strajku.

- Pracownik zachowuje prawo do świadczenia z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia - czytamy w komunikacie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie.

W związku z zaistniałą sytuacją, wiele osób apeluje o wpłacanie pieniędzy na Fundusz Strajkowy. Wśród tych, którzy to zrobili, znalazł się m.in. Lech Wałęsa czy rodzice, którzy przeznaczyli na to aż 108 tys. zł - tyle, ile ich dziecko by dostało z 500+ przez 18 lat.

- Rozumiem, że takie są zasady i prawa strajku i strajkowania, niemniej mam wrażenie, że to jest moment, kiedy społeczeństwo ma szansę pokazać swoją solidarność i wdzięczność - dodała Mucha w rozmowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4m196t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m196t