Antykoncepcja karmiącej mamy
Urodziłaś właśnie dziecko i karmisz je piersią. Uważasz, że to wystarczy, aby nie zajść znów w ciążę. Tymczasem karmienie piersią wcale nie gwarantuje stuprocentowego zabezpieczenia. Jeśli decydujesz się na tę formę antykoncepcji, warto poznać zasady, kiedy jest ona skuteczna.
Urodziłaś właśnie dziecko i karmisz je piersią. Uważasz, że to wystarczy, aby nie zajść znów w ciążę. Tymczasem karmienie piersią wcale nie gwarantuje stuprocentowego zabezpieczenia. Jeśli decydujesz się na tę formę antykoncepcji, warto poznać zasady, kiedy jest ona skuteczna. W przeciwnym wypadku możesz zajść w ciążę nie doczekawszy się pierwszej poporodowej miesiączki.
U kobiety po porodzie występuje okresowa bezpłodność, która związana jest z karmieniem piersią. Podczas karmienia dziecko ssąc pierś powoduje pobudzenie wydzielania oksytocyny i prolaktyny. Prolaktyna nie tylko odpowiada za laktację, ale również hamuje owulację. Utrzymywanie się w organizmie kobiety wysokiego poziomu prolaktyny blokuje płodność, a zjawisko to nazywane jest niepłodnością laktacyjną.
Długość niepłodności poporodowej u każdej z nas jest nieprzewidywalna, a co gorsza nowy cykl zaczyna się owulacją, nie zaś krwawieniem miesiączkowym. W tej sytuacji możesz zajść w ciążę nie mając nawet po porodzie miesiączki. Jeśli nie karmisz dziecka pier¬sią, albo bardzo wcześnie zaczniesz je dokar¬miać, zabezpieczający poziom prolaktyny tracisz już w ciągu pierwszych trzech tygodni po porodzie.
Kiedy antykoncepcja laktacyjna jest skuteczna?
Ochrona laktacyjna to naturalna forma antykoncepcji, która zapewnia odpowiednią przerwę między porodem, a kolejną, wczesną ciążą. Przerwa ta jest potrzebna dla regeneracji sił matki, jak i rozwoju dziecku. Aby metoda ta była skuteczna, musisz spełnić określone warunki:
- dziecko nie może mieć więcej niż 6 miesięcy
- karmisz niemowlę „na żądanie” i wyłącznie piersią. Między karmieniami piersią nie dokarmiasz go innymi pokarmami ani nie dajesz nic do picia. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach dziecku możesz podać niewielkie ilości płynów, ale nie można w żadnym wypadku zastąpić podania piersi
- karmisz malucha nie rzadziej niż raz na 4 godziny, przy czym przerwa w nocy nie może być dłuższa niż sześć godzin
- nie wystąpiła jeszcze pierwsza po porodzie miesiączka.
POLECAMY: * KONKURS: Reeaktywuj się na wiosnę*
POLECAMY:* *Kiedy ochrona nie działa?
Zdarza się, że karmisz piersią i wydaje Ci się, że wszystkie warunki zostały spełnione, a jednak zachodzisz w ciążę. Wpływ na to mogą mieć: niewłaściwa technika karmienia piersią, zbyt mały łączny czas karmienia w ciągu doby (poniżej 100 minut), brak karmień nocnych, karmienie tylko jedną piersią. Ochrona może też być nieskuteczna, gdy zamiast maminej piersi jako uspokajacz podajesz dziecku smoczek.
Wpływ ma też rozdzielenie matki z dzieckiem na skutek m.in. powrotu do pracy, a także dokarmianie produktami zastępującymi mleko kobiece, wodą czy sokami. Na długość okresu niepłodności laktacyjnej wpływają też cechy dziedziczne, sytuacje stresowe, ciężkie choroby matki i /lub dziecka oraz sposób odżywiania.
Dla kogo?
Musisz jednak wiedzieć, że karmienie piersią nie zapewnia całkowitej ochrony przed niechcianą ciążą. Decydując się na metodę laktacyjną powinnaś wiedzieć, że wymaga ona dokładności i wprawy. Jej plus, to świadomość, że jest całkowicie naturalna i zupełnie nieszkodliwa dla matki. Jeśli chcesz zapobiegać ciąży naturalnymi metodami - zalecane jest dołączenie do metody laktacyjnej również metody objawowo - termicznej (obserwacja wydzieliny z pochwy, mierzenie temperatury).
Metoda laktacyjna nie daje też takiej swobody współżycia, jak przy antykoncepcji hormonalnej i wymaga od obojga partnerów pewnych wyrzeczeń, m.in. abstynencji seksualnej w okresie dni płodnych. Tym bardziej, że cykle po porodzie mogą różnić się od tych sprzed porodu i okres płodny może teraz wypadać w innych dniach cyklu. Najlepiej optymalną dla siebie formę antykoncepcji ustalić z lekarzem ginekologiem.
mpi/kg
POLECAMY: * KONKURS: Reeaktywuj się na wiosnę*
POLECAMY: