Aranżacja gabinetu domowego. Jak urządzić biuro w domu?
Aranżacja gabinetu domowego to zadanie dla mistrzów planowania przestrzennego. O co trzeba zadbać, by małe biuro w domu sprzyjało ergonomii pracy? Podpowiadamy.
Aranżacja gabinetu domowego – najważniejsze zasady
Gabinet domowy to już nie luksus, a standard. Nie mogą się bez niego obyć pracownicy biurowi, nieustannie przynoszący do domu papiery, czy właściciele prywatnych przedsiębiorstw. Powinien być miejscem sprzyjającym wyciszeniu i skupieniu, dlatego najlepiej zorganizować go w oddzielnym pokoju, gdzie znajdzie się skrawek przestrzeni nie tylko na biurko, lecz także na regał do przechowywania książek oraz dokumentów.
Aranżacja gabinetu domowego wpływa zarówno na wystrój całego domu, jak i na wygodę pracy. Czasem trudno jest znaleźć złoty środek między nowoczesnymi i stylowymi a ergonomicznymi rozwiązaniami. Wówczas trzeba zadać sobie pytanie, jakie funkcje użytkowe będzie pełnił nasz domowy gabinet i na co pozwala metraż, którym dysponujemy.
W wielu małych mieszkaniach aranżacja gabinetu domowego jest możliwa tylko przy wykorzystaniu lekkich i minimalistycznych mebli wielofunkcyjnych. Nierzadko zajmują one nawet o połowę mniej miejsca niż klasyczne wyposażenie biura.
Trzeba pamiętać, że takie meble niestety nie zapewnią tyle samo schowków do przechowywania i nie zawsze będą sprzyjać prawidłowej pozycji ciała podczas pracy przy biurku. To jednak nie przeszkoda dla tych, którzy w gabinecie domowym zamierzają spędzać tylko godzinę lub dwie dziennie.
Jeśli do zagospodarowania na gabinet domowy pozostaje wystarczająco dużo miejsca, warto wybrać szeroki fotel na kółkach. Powinien on dawać podparcie łokciom i gwarantować naturalne ułożenie kręgosłupa. Jego dużym atutem jest regulowana wysokość. Dzięki niej z krzesła może korzystać kilka osób o różnej budowie ciała.
W aranżacji gabinetu domowego nie można zapominać również o odpowiednim oświetleniu, które jest nie tylko efektowne, ale i zbawienne dla zmęczonych oczu. Na biurku obowiązkowo powinna znaleźć się lampa, lecz jedno źródło światła to często za mało. Warto rozważyć również zawieszenie dodatkowego kinkietu czy żyrandola, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu znajduje się mało okien.
Ciekawe pomysły na gabinet domowy
By cieszyć się funkcjonalnym gabinetem domowym w niewielkim pokoju, trzeba wykazać sporą kreatywność. Czasem wystarczy dysponować ciasnym kącikiem pod schodami, gdzie da się umieścić regał na wymiar. Innym razem warto pomyśleć o wykorzystaniu szerokiego parapetu, który może posłużyć jako blat roboczy. Świetnym pomysłem jest też zaaranżowanie nieużywanej wnęki, zwłaszcza jeśli łatwo wstawić do niej drzwi.
Ciekawa aranżacja gabinetu domowego ma szansę powstać nawet w sypialni, czyli tam, gdzie najłatwiej zaszyć się w domu opanowanym przez biegające dzieci. Dla tych, którym nie przeszkadzają dźwięki telewizora ani głośne rozmowy, przestrzenią do pracy może stać się również salon. Gabinet domowy w salonie od reszty pomieszczenia oddziela się często ścianą działową bądź parawanem. W roli funkcjonalnej przegrody sprawdza się także odkryty regał na książki.
A kto powiedział, że gabinetu domowego nie da się zorganizować w kuchni? Jeśli to właśnie wnętrze jest przestrzenią pracy, np. dla dietetyków i cukierników, śmiało można dostawić biurko przy kuchenny blacie. Trzeba jednak pamiętać o wyraźnym odgraniczeniu strefy gotowania od części gabinetowej, gdzie znajdują się dokumenty i sprzęty elektroniczne