Aranżacja gabinetu domowego. Jak urządzić biuro w domu?

Aranżacja gabinetu domowego. Jak urządzić biuro w domu?
Źródło zdjęć: © iStock.com

18.06.2019 11:58, aktual.: 24.06.2019 10:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aranżacja gabinetu domowego to zadanie dla mistrzów planowania przestrzennego. O co trzeba zadbać, by małe biuro w domu sprzyjało ergonomii pracy? Podpowiadamy.

Aranżacja gabinetu domowego – najważniejsze zasady

Gabinet domowy to już nie luksus, a standard. Nie mogą się bez niego obyć pracownicy biurowi, nieustannie przynoszący do domu papiery, czy właściciele prywatnych przedsiębiorstw. Powinien być miejscem sprzyjającym wyciszeniu i skupieniu, dlatego najlepiej zorganizować go w oddzielnym pokoju, gdzie znajdzie się skrawek przestrzeni nie tylko na biurko, lecz także na regał do przechowywania książek oraz dokumentów.

Obraz
© Instagram.com | @organizerjanet

Aranżacja gabinetu domowego wpływa zarówno na wystrój całego domu, jak i na wygodę pracy. Czasem trudno jest znaleźć złoty środek między nowoczesnymi i stylowymi a ergonomicznymi rozwiązaniami. Wówczas trzeba zadać sobie pytanie, jakie funkcje użytkowe będzie pełnił nasz domowy gabinet i na co pozwala metraż, którym dysponujemy.

W wielu małych mieszkaniach aranżacja gabinetu domowego jest możliwa tylko przy wykorzystaniu lekkich i minimalistycznych mebli wielofunkcyjnych. Nierzadko zajmują one nawet o połowę mniej miejsca niż klasyczne wyposażenie biura.

Obraz
© Instagram.com | @artspaceinteriordesign,@organizerjanet

Trzeba pamiętać, że takie meble niestety nie zapewnią tyle samo schowków do przechowywania i nie zawsze będą sprzyjać prawidłowej pozycji ciała podczas pracy przy biurku. To jednak nie przeszkoda dla tych, którzy w gabinecie domowym zamierzają spędzać tylko godzinę lub dwie dziennie.

Jeśli do zagospodarowania na gabinet domowy pozostaje wystarczająco dużo miejsca, warto wybrać szeroki fotel na kółkach. Powinien on dawać podparcie łokciom i gwarantować naturalne ułożenie kręgosłupa. Jego dużym atutem jest regulowana wysokość. Dzięki niej z krzesła może korzystać kilka osób o różnej budowie ciała.

Obraz
© Instagram.com | @artspaceinteriordesign,@organizerjanet

W aranżacji gabinetu domowego nie można zapominać również o odpowiednim oświetleniu, które jest nie tylko efektowne, ale i zbawienne dla zmęczonych oczu. Na biurku obowiązkowo powinna znaleźć się lampa, lecz jedno źródło światła to często za mało. Warto rozważyć również zawieszenie dodatkowego kinkietu czy żyrandola, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu znajduje się mało okien.

Ciekawe pomysły na gabinet domowy

By cieszyć się funkcjonalnym gabinetem domowym w niewielkim pokoju, trzeba wykazać sporą kreatywność. Czasem wystarczy dysponować ciasnym kącikiem pod schodami, gdzie da się umieścić regał na wymiar. Innym razem warto pomyśleć o wykorzystaniu szerokiego parapetu, który może posłużyć jako blat roboczy. Świetnym pomysłem jest też zaaranżowanie nieużywanej wnęki, zwłaszcza jeśli łatwo wstawić do niej drzwi.

Obraz
© Instagram.com | @organizerjanet

Ciekawa aranżacja gabinetu domowego ma szansę powstać nawet w sypialni, czyli tam, gdzie najłatwiej zaszyć się w domu opanowanym przez biegające dzieci. Dla tych, którym nie przeszkadzają dźwięki telewizora ani głośne rozmowy, przestrzenią do pracy może stać się również salon. Gabinet domowy w salonie od reszty pomieszczenia oddziela się często ścianą działową bądź parawanem. W roli funkcjonalnej przegrody sprawdza się także odkryty regał na książki.

Obraz
© Instagram.com | @sophiachang,@organizerjanet

A kto powiedział, że gabinetu domowego nie da się zorganizować w kuchni? Jeśli to właśnie wnętrze jest przestrzenią pracy, np. dla dietetyków i cukierników, śmiało można dostawić biurko przy kuchenny blacie. Trzeba jednak pamiętać o wyraźnym odgraniczeniu strefy gotowania od części gabinetowej, gdzie znajdują się dokumenty i sprzęty elektroniczne

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także