UrodaAtopia – trudna walka

Atopia – trudna walka

Pierwsze objawy choroby pojawiają się zazwyczaj, nim dziecko skończy pół roku. Niepokojącym sygnałem są nienaturalnie rumiane, szorstkie w dotyku policzku. Małe ranki mogą się pojawić też u nasady ucha, później zmiany te rozszerzają się na inne części ciała. Na atopowe zapalenie skóry cierpi dzisiaj co piąte dziecko. To choroba na całe życie, dlatego ważne, aby nauczyć się z nią postępować.

Atopia – trudna walka
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

29.06.2010 | aktual.: 16.01.2012 16:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwsze objawy choroby pojawiają się zazwyczaj, nim dziecko skończy pół roku. Niepokojącym sygnałem są nienaturalnie rumiane, szorstkie w dotyku policzku. Małe ranki mogą się pojawić też u nasady ucha, później zmiany te rozszerzają się na inne części ciała. Na atopowe zapalenie skóry cierpi dzisiaj co piąte dziecko. To choroba na całe życie, dlatego ważne, aby nauczyć się z nią postępować.

Przyczyny choroby nie zostały do końca poznane. Do najważniejszych należą czynniki genetyczne. Nie dziedziczy się jednak choroby, a jedynie skłonność do atopii. Dodatkowo na wystąpienie schorzenia mają wpływ pewne cechy skóry jak wrażliwość na kosmetyki czy wysoką temperaturę.

Zauważono też, że atopia często ujawnia się pod wpływem alergenów (pyłki, roztocza, sierść, pierze). Reakcje alergiczne mogą też wywoływać pokarmy np. jaja, mleko krowie, owoce cytrusowe. Częściej chorują też dzieci z większą wagą urodzeniową, a także te, które wcześniej zaczęto karmić krowim mlekiem.

Uporczywe swędzenie

Najbardziej dokuczliwym objawem atopii jest swędzenie skóry. Skóra robi się bardzo sucha, często w zgięciach rąk i nóg pojawiają się czerwone grudki, a plamy coraz bardziej się rozprzestrzeniają. Skóra w zmienionych chorobowo miejsca często pęka i tworzą się bolesne ranki. Objawy te mogą nasilać się okresowo np. wiosną i jesienią.

Trudne leczenie

Leczenie skóry atopowej nie należy do łatwych. W zależności od stopnia zaostrzenia choroby stosuje się działające miejscowo maści i kremy steroidowe. Kremy te redukują ogniska zapalne, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk, łagodzą swędzenie i ułatwiają gojenie skóry.

Można je stosować jedynie pod kontrolą dermatologa, gdyż długie stosowanie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Gdy objawy choroby mocno dają się we znaki, lekarze przypisują też preparaty przeciwhistaminowe, które łagodzą uczucie świądu. Przy skórze atopowej niezwykle ważna jest jej pielęgnacja, która zapobiega zaostrzeniu i nawrotom schorzenia.

Unikanie podrażnień

Osoby z atopowym zapaleniem skóry muszą mieć świadomość, że ich skóra jest niezwykle wrażliwa. Dlatego za wszelką cenę powinny unikać sytuacji, które mogą wywołać podrażnienia. W domach warto zrezygnować z grubych zasłon i dywanów, gdyż są one siedliskiem roztoczy.

Zamiast silnych detergentów, do prania należy używać łagodnych środków przeznaczonych dla alergików lub płatków mydlanych i obowiązkowo dwa razy płukać. Zanim osoby z AZS zdecydują się na nowy kosmetyk, powinny sprawdzić jego działanie na małym fragmencie skóry. Odzież wełnianą i syntetyczną należy zastąpić bawełnianą. Reakcje alergiczne wywołują też dym tytoniowy, zwierzęta futerkowe, owoce cytrusowe.

Ważna pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa walki z atopowym zapalenie skóry. Należy pamiętać o nieustannym natłuszczaniu i nawilżaniu całego cała. Ważne znacznie mają tu emolienty czyli odpowiednie substancje przywracające jej naturalne bariery ochronne. Odtwarzają one płaszcz lipidowy skóry, zapobiegają utracie wody, powodują wzrost jej elastyczności i zmniejszają uczucie swędzenia. Emolienty mogą mieć postać mydła, płynu do kąpieli, żelu pod prysznic czy kremu.

Najlepiej stosować te, których bazą są oleje mineralne. Na dzieci ze skórą atopową korzystnie działają pobyty nad morzem o dużym zasoleniu. Jeśli podrażnia zwykła woda, pomocne może być jej przegotowanie, albo założenie filtrów. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, a do wody najlepiej dodać trochę krochmalu, siemienia lnianego czy specjalne olejki i emulsje przeznaczone do cery wrażliwej.

Po kąpieli nie wolno trzeć ciała ręcznikiem, tylko dokładnie je osuszyć przyciskając materiał do powierzchni skóry. Nie przegrzewaj mieszkania: wysoka temperatura wzmaga potliwość i swędzenie. Należy też wiedzieć, że choć zmiany atopowe wyglądają brzydko, nie są zakaźne. Dlatego nie ma potrzeby ograniczania kontaktów z dziećmi chorymi na AZS.

Komentarze (1)