Trwa ładowanie...
ycipk-2jhrvf
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Ludzie

Babcie wychowujące wnuczków częściej zmagają się z depresją

Kobiety, które opiekują się swoimi wnuczkami w pełnym wymiarze godzin są bardziej narażone na depresję niż panie, które nie zajmują się pociechami swoich dzieci – wykazały badania, które publikuje pismo "Nursing Outlook”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Babcie wychowujące wnuczków częściej zmagają się z depresją
(Thinkstockphotos)
ycipk-2jhrvf

Kobiety, które opiekują się swoimi wnuczkami w pełnym wymiarze godzin są bardziej narażone na depresję niż panie, które nie zajmują się pociechami swoich dzieci – wykazały badania, które publikuje pismo "Nursing Outlook”. Do takich wniosków doszli naukowcy z Case Western Reserve University w Cleveland (Ohio, USA) pod kierunkiem prof. Carol Musil.

Przez 6,5 roku prowadzili badanie wśród 240 babć, mieszkanek zarówno miast, jak i obszarów podmiejskich czy wsi. Średnia wieku kobiet w momencie rozpoczęcia studium wynosiła 57,5 roku. Część z nich non stop zajmowała się wychowaniem swoich wnuków w wieku 16 lat i młodszych, inne – mieszkające w rodzinie wielopokoleniowej - poświęcały im tylko część swojego czasu, a jeszcze inne wcale się nimi nie opiekowały.

Przez pierwsze trzy lata co roku zbierano dane na temat fizycznego i psychicznego zdrowia kobiet oraz ich ogólnego samopoczucia. Później informacje te aktualizowano jeszcze dwukrotnie, w tym na zakończenie badania.

ycipk-2jhrvf

„Choć spodziewaliśmy się, że babcie, które pełnią rolę głównego wychowawcy wnuczka mogą podlegać silniejszym stresom i mieć więcej objawów depresji, to zaskoczyło nas jak przewlekle utrzymywały się one w ciągu trwania badań“ – komentuje prof. Musil.

Zdaniem badaczki kobiety te potrzebują pomocy i wsparcia w radzeniu sobie ze stresem i depresją.

Prof. Musil przypomina, że – zgodnie z danymi U.S. Census Bureau (amerykańskiej agencji rządowej odpowiedzialnej za spis ludności USA) – w Stanach Zjednoczonych ponad 1 mln babć sprawuje główną opiekę wychowawczą nad swoimi wnukami.

(PAP/ma)

ycipk-2jhrvf

POLECAMY:

* Czy jesteś ofiarą emocjonalnego zaniedbania?*

* Jak dobrze żyć z babcią?*

* Rodzice, którzy przenoszą niespełnione marzenia na dzieci*

ycipk-2jhrvf

10 prostych sposobów radzenia sobie ze stresem

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2jhrvf

ycipk-2jhrvf
ycipk-2jhrvf