Babi Targ - ekologicznie, ekonomicznie i estetycznie
W sopockiej Zatoce Sztuki dwa wydarzenia, których nie mogą opuścić pasjonatki i pasjonaci mody, niebanalnych ubrań i designu, czyli: Babi Targ (23.03, godz. 12.00-15.00) oraz kiermasz mody i designu (24.03, godz. 12.00-18.00). Babi Targ to wielka akcja wymiany ubrań, dodatków i biżuterii, organizowana przez poznański Ośrodek Rozwoju Osobistego Kobiet Babiląd.
04.03.2013 | aktual.: 19.03.2013 10:19
Pod hasłem "DWA DNI Z MODĄ I DESIGNEM" odbędą się w sopockiej Zatoce Sztuki dwa wydarzenia, których nie mogą opuścić pasjonatki i pasjonaci mody, niebanalnych ubrań i designu, czyli: Babi Targ (23.03, godz. 12.00-15.00) oraz kiermasz mody i designu (24.03, godz. 12.00-18.00). Babi Targ to wielka akcja wymiany ubrań, dodatków i biżuterii, organizowana przez poznański Ośrodek Rozwoju Osobistego Kobiet Babiląd.
W trakcie imprezy Stowarzyszenie Arteria poprowadzi recyklingowe warsztaty, podczas których uczestniczki stworzą broszki. Następnego dnia Zatoka Sztuki zaprosi na kiermasz mody i designu, podczas którego będzie można nabyć ubrania, biżuterię, a także oryginalne elementy wyposażenia wnętrz i upominki prosto od projektantów i projektantek.
Babi Targ, to szczególne przedsięwzięcie, którego celem jest promowanie świadomej konsumpcji oraz ekologicznych postaw, poprzez ograniczanie zbędnych odpadów i ponowne wykorzystywanie ubrań, które jeszcze się do tego nadają. BABI TARG to lokalna odmiana znanych i coraz bardziej popularnych w Polsce "swapping parties", polegających w głównej mierze na wymianie ubrań, butów i innych dodatków. BABI TARG jest najstarszą imprezą tego typu w Polsce, organizowaną regularnie od 2007 roku w Poznaniu i wielu innych miastach (m.in. Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Gdańsk i Kalisz). Przyciąga setki miłośniczek niebanalnych ubrań. Założenie imprezy jest takie, by ubrania czy dodatki, których już nie nosimy, które nam się opatrzyły czy znudziły lub były po prostu nietrafionym prezentem i teraz ukryte są na dnie szafy, wymienić na coś innego. BABI TARG to także świetna okazja, by za grosze kupić ciekawe ciuchy czy biżuterię, bo, jeżeli transakcja wymiany nie dojdzie do skutku, zawsze można negocjować zakup.
O idei wymiany pisze w swojej najnowszej książce "Moment niedźwiedzia" Olga Tokarczuk: "Ludzie lubią wymieniać się rzeczami, to - zdaje się - jest o wiele bardziej podniecające niż samo posiadanie. To na takiej zasadzie istnieją pchle targi i platformy internetowe takie jak eBay czy Allegro. Instynkt zbieracki i instynkt polowania realizują się w aktywności wyszukiwania "okazji", cokolwiek miałoby tą okazją być. Oddaję płytę, której nie słucham, a w zamian za grosze kupuję sobie, powiedzmy, różowy segregator. Super! Zawsze byłam zwolenniczką kupowania w tzw. second handach. To filozofia trzech E: Ekonomicznie, Ekologicznie i Estetycznie. Rzeczy krążą między ludźmi, wykorzystywane do końca, nie anonimowe, mają swoją historię i są przy tym tanie, z duszą i często dobrej jakości."
[O. Tokarczuk, Moment niedźwiedzia, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa, 2012]