ycipk-3mrtn8

Bakteria związana z wrzodami może szkodzić wątrobie

Bakteria <i>Helicobacter pylori</i>, która przyczynia się do rozwoju wrzodów i raka żołądka, pogarsza stan wątroby u pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C - zaobserwowali naukowcy z Egiptu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bakteria związana z wrzodami może szkodzić wątrobie
(Thinkstockphotos)
ycipk-3mrtn8

Bakteria Helicobacter pylori, która przyczynia się do rozwoju wrzodów i raka żołądka, pogarsza stan wątroby u pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C - zaobserwowali naukowcy z Egiptu. Wyniki swoich badań zaprezentowali na 21. konferencji Asian Pacific Association for the Study of the Liver (APASL), która odbywała się w dniach 17-20 lutego w Bangkoku w Tajlandii.

Naukowcy z Uniwersytetu Kanału Sueskiego w Kairze prowadzili badania w grupie 60 pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW C). Jest to schorzenie wywołane przez wirus HCV. Rozwija się podstępnie i stopniowo uszkadza wątrobę powodując jej włóknienie. Nieleczone może doprowadzić do marskości i niewydolności wątroby, a nawet raka tego narządu.

WZW C jest - razem z wirusowym zapaleniem wątroby typu B - przyczyną 80 proc. przypadków pierwotnego raka wątroby na świecie. Infekcja Helicobacter pyloridotyczy połowy ludności świata i najczęściej przebiega bezobjawowo. U 10-15 proc. zakażonych bakteria powoduje jednak chorobę wrzodową dwunastnicy i żołądka. U niewielkiego odsetka, wrzody żołądka mogą zapoczątkować rozwój raka.

ycipk-3mrtn8

Aby sprawdzić, czy zakażenie bakterią może mieć wpływ na stan i funkcję wątroby pacjentów z WZW C naukowcy z Egiptu oceniali poziom enzymów wątrobowych (aminotransferazy asparaginianowej - AST i aminotransferazy alaninowej - ALT), zbadali też mikroskopowo próbki tkanki pobranej z wątroby za pomocą biopsji oraz oznaczyli w nich obecność DNA H. pylori.

Niemal 62 proc. badanych miało przeciwciała przeciw tej bakterii w organizmie, co może świadczyć o infekcji H. pylori - aktualnej lub przebytej, bo przeciwciała utrzymują się we krwi i ślinie nawet po dwóch latach od pozbycia się jej. Obecność DNA bakterii stwierdzono u 6 chorych (10 proc.)

POLECAMY: ASPIRYNA NA WRZODY ŻOŁĄDKA?

Jak wyliczyli naukowcy, zaawansowane zwłóknienie wątroby, tj. proces zastępowania jej komórek włóknami tkanki łącznej, nie było częstsze u pacjentów, u których stwierdzono przeciwciała przeciw H. pylori. Znacznie częściej występowało jednak u tych chorych, u których w wątrobie wykryto DNA bakterii. W grupie tej stwierdzano również częściej marskość wątroby.

ycipk-3mrtn8

Autorzy pracy podkreślają, że wyniki tych badań muszą jeszcze zostać potwierdzone w większej grupie pacjentów, sugerują one, że zakażenie komórek wątroby bakterią H. pylori pogarsza stan wątroby u osób zakażonych wirusem HCV.

Szacuje się, że na WZW C cierpi na świecie 170 mln ludzi, w Polsce liczba ta jest szacowana na 700 tys., przy czym zdiagnozowanych jest jedynie 2 proc. pacjentów.

Wirus HCV przenosi się głównie przez krew. W Polsce 80 proc. tego schorzenia ma związek z zabiegami medycznymi, jak zastrzyki czy pobieranie krwi. Istotną drogą infekcji są również są zabiegi u kosmetyczki, kolczykowanie, wykonywanie tatuaży, zabiegi stomatologiczne.

Stosunkowo nieduże jest ryzyko zakażenia drogą seksualną - wzrasta wraz z liczbą partnerów. Karmienie piersią nie stwarza ryzyka przeniesienia wirusa na noworodka.

ycipk-3mrtn8

Obecnie nie ma szczepionki przeciw HCV, ale przewlekłą infekcję wykrytą na odpowiednio wczesnym etapie można leczyć. Odsetek wyleczeń sięga 50-80 proc. zależnie od genotypu wirusa HCV.

Objawy towarzyszące infekcji są mało typowe: apatia, osłabienie, rozdrażnienie czy objawy grypopodobne. Dlatego lekarze zachęcają do wykonywania testów na obecność przeciwciał przeciw wirusowi. Koszt takiego badania wynosi ok. 35-40 zł.

(PAP/ma)

POLECAMY: ASPIRYNA NA WRZODY ŻOŁĄDKA?

ycipk-3mrtn8
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3mrtn8

ycipk-3mrtn8
ycipk-3mrtn8