Trwa ładowanie...

Bielizna z bambusa. W czym jest lepsza od bawełny?

Zwracasz uwagę na to, skąd pochodzą twoje ubrania i jak powstały? Jeśli tak, to jesteś w gronie coraz liczniejszych świadomych konsumentów. Ubrania i bielizna z bambusa mają wiele zalet, ale warto kupować te produkty świadomie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Bielizna z bambusa. W czym jest lepsza od bawełny?Źródło: Materiały prasowe
drguqye
drguqye

Bambusowe majtki i skarpety

Lekkie i delikatne wyroby bambusowe są w ostatnich latach wyjątkowo modne. Narosło wokół nich sporo mitów i warto oddzielić je od rzeczywistych właściwości bambusowych skarpetek, dziecięcych kocyków, wkładek lub majtek. Materiały bambusowe nie mają magicznych właściwości, jak mogłoby wynikać z niektórych opisów produktów, jednak w porównaniu do znanej bawełny mają też swoje mocne strony.

Majtki i skarpety bambusowe – największe zalety

Wiskoza bambusowa to tkanina o właściwościach termoregulacyjnych dzięki mikrootworom ułatwiającym przepływ powietrza. To miękki i delikatny materiał. Jego właściwości higroskopijne sprawiają, że skuteczne pochłania wilgoć. Dzięki temu materiały bambusowe są niezastąpione w produkcji skarpetek, majtek oraz wkładek do butów. Wiąże się z tym pewien mit dotyczący właściwości antybakteryjnych i antygrzybicznych. Majtki i skarpety bambusowe nie mają same w sobie takich właściwości. Jednak przez skuteczne pochłanianie wilgoci i dobrą wentylację stóp i okolic intymnych utrudniają rozwój bakteriom i grzybom, które lubią wilgotne i ciepłe środowisko. Taka bielizna nie ma działania leczniczego, ale może pomóc nam w walce z przykrym zapachem, za który odpowiadają właśnie bakterie.

Bawełna czy bambus?

Ubrania z bawełny uchodzą za najlepsze dla skóry, także tej wrażliwej. Lepsza od zwykłej jest oczywiście ta organiczna i uprawiana ekologicznie. Bawełna wymaga jednak pewnej ochrony ze względu na podatność na choroby roślin i działanie szkodników. Bambus jest pod tym względem lepszą opcją. Łatwiej uprawiać bambus w sposób ekologiczny, bo jest po prostu tańszy. Sam proces produkcji tkaniny, a także jej transport z miejsc, gdzie naturalnie występuje, przebiega podobnie jak w przypadku innych tkanin, takich jak zwykła bawełna.

Bielizna z bambusa – jak powstaje?

Z wiskozy bambusowej wykonuje się ubrania, dodatki, tekstylia do domu, a ze zdrewniałych części tej uniwersalnej rośliny wszelkiego rodzaju elementy wyposażenia domu, a nawet niewielkie meble. Jak powstaje z niego tkanina? W dużym uproszczeniu: łodygi rośliny są miażdżone, mielone, a następnie rozpuszczane. Z powstałej masy celulozowej formuje się cienkie nici bambusowe, a z nich powstaje bambusowa tkanina zwana wiskozą bambusową. Skarpety i majtki z bambusa nie są więc w 100 proc. naturalne, ale do produkcji włókien użyto naturalnego surowca.

Bambusowe ubrania

Tkaniny i wyroby z bambusa są szczególnie cenione za wysoki komfort użytkowania. Są przyjemne w dotyku, gładkie i odpowiednie dla delikatnej skóry małych dzieci. Nie powodują uczuleń i sprzyjają łagodzeniu podrażnień. Ubrania wykonane z włókna bambusowego rzadziej są uszlachetniane i sztucznie zmiękczane, przez co mają naturalny wygląd i korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Warto jednak weryfikować informacje dotyczące takich wyrobów, aby uniknąć nieodpowiedzialnego zakupu. Bambusowe ubranka dla dzieci nie chronią przed promieniowaniem UV i nie są łatwo biodegradowalne.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

drguqye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drguqye