Biuestonosz dla amazonki
Amazonkami powszechnie nazywa się kobiety po operacji usunięcia części lub całości piersi, czyli mastektomii, która jest stosowana w leczeniu raka gruczołu piersiowego, choroby, na którą co roku w Polsce zapadają tysiące kobiet. Nie będziemy skupiać się na wymiarach i rozmiarach - Amazonką może zostać każda z nas, bez względu na rodzaj figury i wielkość piersi.
Problemy dopasowania biustonosza dla Amazonki
Jednym z głównych problemów z dobraniem odpowiedniej bielizny dla Amazonek jest niestety brak odpowiedniej rozmiarówki. Z jakiegoś powodu nawet ci producenci, którzy szyją bieliznę dla zdrowych kobiet w bardzo szerokiej rozmiarówce – obwody od 60 lub 65, miseczki do K, L, M... ofertę dla Amazonek ograniczają do miseczek A, B, C, D.
Miseczki E, F występują często dopiero w większych obwodach, nie sposób znaleźć rozmiaru np. 75 H. A przecież kobiety po mastektomii także mają najróżniejsze figury i biusty, i potrzebują tak samo szerokiej rozmiarówki, jak wszystkie inne panie, oraz chcą nosić piękną bieliznę.
Problemy może sprawiać także dobranie odpowiedniego obwodu. Z jednej strony nie może on być bardzo luźny, bo nie będzie wtedy wystarczająco podtrzymywał, a z drugiej strony nie może być za ciasny ze względu na ryzyko wystąpienia lub występowanie obrzęków limfatycznych (jeżeli przy mastektomii nastąpiło jednocześnie usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego). Dolegliwość ta jest bardzo uciążliwa, a leczenie trudne.
Kolejny problem to blizny pooperacyjne, które czasem są bardzo wrażliwe nawet już po całkowitym wygojeniu ran i biustonosz może dostarczać bardzo nieprzyjemnych wrażeń. Dzieje się tak bez względu na to, że bielizna dla Amazonek jest zwykle bardzo dobrze wykonana, z miłych w dotyku, delikatnych materiałów.
Dopasowanie biustonosza dla Amazonki
W przypadku Amazonek klasyczny bra-fitting jest utrudniony, co nie znaczy, że niemożliwy. Jest także bardzo ważny, nie tylko ze względu na wygląd. Nie zdajemy sobie sprawy, jakie następstwa powoduje źle dobrany biustonosz. To, co dla zdrowej kobiety będzie jedynie dyskomfortem, dla kobiety po amputacji piersi może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
W przypadku Amazonek na pewno trzeba wiele ostrożności w dobieraniu obwodu, i to w obie strony. Nie jest tak, że kobieta po operacji powinna nosić jak najluźniejsze biustonosze. Obwód powinien być dobrze dopasowany, ponieważ zbyt luźny powoduje, że ciężar piersi i protezy spoczywa tylko na ramiączkach, powodując ucisk na barki, a to również jest niewskazane.
Pas biustonosza powinien być szeroki i stabilny, nie dobieramy obwodów, które trzymają się głównie na wykańczających je gumach. Musi on dobrze pracować na całej szerokości, wtedy siła nacisku rozkłada się na dużą powierzchnię i nie powoduje ucisku. Z tego powodu bielizna dla pań po operacji jest zwykle wysoko zabudowana i ma szerokie ramiączka.
Bardzo ważna jest także prawidłowa wielkość miseczki – nie może być za mała. Tu pojawia się problem z bielizną dla Amazonek. Jeśli potrzebny jest rozmiar np. 75 H, to wówczas, aby dobrać odpowiednią wielkość miseczki, zostaje nam alternatywa w postaci zwiększania miseczki kosztem obwodu, czyli zgodnie z zasadą przeliczania rozmiarów – 90 E.
Taki biustonosz będzie zdecydowanie zbyt luźny pod biustem, niewygodny i zupełnie nie spełni swojego zadania. Można oczywiście zwęzić obwód biustonosza, ale ze względów konstrukcyjnych jest to możliwe w zakresie 1-2 rozmiarów.
Wiele zależy od tego, z jakiej bielizny można wybierać – czy jest wskazanie do noszenia wyłącznie bielizny pooperacyjnej, specjalistycznej, czy też można spróbować dobrać zwykłą bieliznę, gdzie mamy dużo szerszy zakres rozmiarów. W przypadku pań po operacjach oszczędzających, kiedy została usunięta tylko część piersi, po rekonstrukcji lub wtedy, kiedy można nosić samoprzylepne protezy niewymagające specjalnej kieszonki, można spróbować znaleźć biustonosz niespecjalistyczny.
Niektóre sklepy z bra-fittingiem oferują także doszycie kieszonki do zwykłego biustonosza. Może to być dobre rozwiązanie, kiedy nie ma naszego prawidłowego rozmiaru wśród bielizny dedykowanej Amazonkom.
Kolejna ważna sprawa, to fiszbiny – wolno nosić czy nie? Tu jednak zdania specjalistów są podzielone. Jedni stanowczo odradzają, inni natomiast twierdzą, że jeśli fiszbiny odpowiedniego rodzaju będą odpowiednio dopasowane, to nie ma przeciwwskazań do ich noszenia. Na pewno nie powinny to być fiszbiny twarde ani zbyt wysokie – nic nie może wbijać się w pachę.
Zawsze najlepiej jest omówić to ze swoim lekarzem, ponieważ to są sprawy bardzo indywidualne. Jednak nie jest tak, że fiszbiny są z założenia wykluczone. Niektóre firmy specjalizujące się w szyciu bielizny dla kobiet po mastektomii również oferują staniki z fiszbinami.
Trzeba zwracać uwagę na okolice pachy – szczególnie, jeśli jest możliwe dobranie biustonosza niespecjalistycznego. W większych rozmiarach miseczek biustonosze miewają wysokie zabudowanie pod pachami i szeroki rozstaw ramiączek w niektórych krojach i mogą obcierać. Jeśli tak się dzieje, warto sprawdzać modele, w których ramiączko jest wyprowadzone bardziej ze środkowej, niż bocznej części miseczki.
Uściślijmy jednak, że te wszystkie porady dotyczą okresu po rekonwalescencji, kiedy blizny są już wygojone. Do tego czasu w grę wchodzą tylko miękkie biustonosze bez fiszbin, nieco luźniejsze pod biustem niż te, które będą dobierane docelowo. W okresie tuż po operacji należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.
W przypadku kobiet po mastektomii biustonosz pełni bardzo ważne funkcje. Jest elementem utrzymania zdrowia, a nie tylko wyglądu (choć on także jest bardzo istotny), podtrzymania czy wygody. Nie ma właściwie możliwości dobrego funkcjonowania bez dobrej bielizny, przynajmniej u osób, które nie przeszły operacji rekonstrukcji. Ponieważ zmiana ciężaru z jednej strony ciała może powodować, poprzez nierównomierne obciążenie, skrzywienie kręgosłupa i wadę postawy oraz bóle związane z nieprawidłowym napięciem mięśni. Dla Amazonek bardzo pomocne dla utrzymania prawidłowej postawy ciała jest noszenie protezy, a więc także biustonosza, przez całą dobę.