Biustonosz balkonetka
Typowa, klasyczna balkonetka (balcony bra, balconette) to jeden z najpopularniejszych, codziennych staników. Miseczki balkonetki składają się z trzech części, natomiast są różnie krojone w kroju tulipanowym występuje jedno cięcie ukośne i jedno pionowe, dzielące dolną część miseczki. Inny, rzadziej występujący rodzaj to cięcie niemal poziome dzielące miseczkę na część górną i dolną, i jedno pionowe z boku miseczki, z której wyprowadzone jest ramiączko.
Typowa, klasyczna balkonetka (balcony bra, balconette) to jeden z najpopularniejszych, codziennych staników. Miseczki balkonetki składają się z trzech części, natomiast są różnie krojone w kroju tulipanowym występuje jedno cięcie ukośne i jedno pionowe, dzielące dolną część miseczki. Inny, rzadziej występujący rodzaj to cięcie niemal poziome dzielące miseczkę na część górną i dolną, i jedno pionowe z boku miseczki, z której wyprowadzone jest ramiączko.
Generalnie balkonetki, w których cięcie ukośne lub pionowe sprawia, że ramiączko wyprowadzone jest ze skrajnej bocznej części miseczki, lepiej zbierają biust do środka. Balkonetka z cieciem na sposób pierwszy przypomina krojem plunge, jednak jest wyżej od niego zabudowana. Ten krój stanika jest zwykle wyposażony w fiszbiny dla lepszego podtrzymania. Najpopularniejszym jego wariantem jest wersją miękka, ale istnieją też usztywniane i półusztywniane wkładem gorseciarskim. Balkonetki różnią się między sobą stopniem zabudowania, w przypadku większych rozmiarów (szczególnie w brytyjskiej strefie rozmiarowej G+) najbliżej im pod tym względem do fullcupa, jednak odróżnia je szerszy rozstaw ramiączek. Niektóre brytyjskie biustonosze o kroju plunge są nimi tylko do miseczki G, powyżej tego rozmiaru w tym samym modelu plunge zostaje balkonetką: zmienia się jego konstrukcja, dolna część miseczki zyskuje dodatkowe podszycie z miękkiego materiału, a mostek i wysokość zabudowania znacznie wzrastają. Balkonetka jest, poza
fullcupem, biustonoszem produkowanym w najszerszej rozmiarówce - rozmiary miseczki sięgają przynajmniej brytyjskiej miseczki K, w polskiej – nawet M. Miękkie balkonteki najczęściej szyte są z haftów i tiulów, popularne są także gładkie pod względem faktury materiały, zdobione nadrukami, często występuje połączenie obu rodzajów materiałów, rzadziej – koronki. Najczęściej górna część miseczki jest bardziej zdobna, a dolna – gładka.
Ciekawostka: nieco zamieszania w podziale biustonoszy na kroje wprowadza fakt, że balkonikami lub balkonetkami nazywane są również niskozabudowane staniki o kroju halfcup i bardotka – być może dlatego, że wizualnie to one bardziej kojarzą się z balkonem czy też półeczką pod biust – wszak ich podtrzymanie działa głównie od dołu piersi, górna pozostaje odsłonięta. Stąd czasem można się spotkać z podziałem balkonetek na pełną – klasyczną, i płytką, która jest w istocie half cupem – ale ich konstrukcje są zupełnie inne, sprawdzają się na innych biustach i różnią się znacznie zakresem rozmiarowym.
Znane kobiety w balkonetce: W jednym z ujęć w filmie "Iron Man 2" aktorka Scarlett Johansson występuje w urokliwej, zwiewnej balconetce Panache Eliza.
Przy jakich biustach sprawdzają się balkonetki?
Dobrze skonstruowane balkonetki pełne są biustonoszami przyjaznymi dużym biustom, nie tylko ze względu na wyżej wspomnianą najszerszą rozmiarówkę, ale także na krój – nie wszystkie panie dobrze czują się w bardzo wysoko zabudowanych i mniej lub bardziej rozstawiających biust na boki fullcupach, a balkonetki umożliwiają ich lesze zebranie i mocniejsze wysunięcie piersi do przodu. Są one także nieco niżej zabudowane na środku, przez co odsłaniają fragment górnej części biustu, pozwalają więc na noszenie ich do umiarkowanie głębokich dekoltów, zależnie od rozmiaru i wysokości osadzenia biustu.
Problem w wyższych rozmiarach miseczek może jednak sprawiać wysokie zabudowanie pod pachami i szerszy rozstaw ramiączek – często panie ze strefy rozmiarów G+ z wysoko ułożonym biustem, lub kobiety niższego wzrostu skarżą się na "odcinanie rąk" ramiączkami i boczną krawędzią miseczki oraz końce fiszbin kłujące w pachę – wynika to z faktu, że im większy rozmiar miseczki, tym wyżej zabudowany biustonosz, lub ze zbyt szerokich w wyższych rozmiarach fiszbin W niektórych modelach balkonetek problem został jednak dość dobrze rozwiązany poprzez obniżenie boczków stanika wraz z fiszbinami i zastosowanie węższych fiszbin, co zmienia także nieco położenie ramiączek.
Balkonetki dobrze leżą na biustach o różnych kształtach i kondycji, często są ratunkiem dla biustów po przejściach, o miękkiej, lejącej się konsystencji – dość wysoki mostek chroni przed uciekaniem biustu z miseczek, ale umiarkowanie wysokie zabudowanie nie zmusza do całkowitej rezygnacji z dekoltów z powodu wystającego stanika. Jedynie panie z biustami dużymi i jednocześnie bardzo pełnymi od góry miewają kłopot z dopasowaniem niektórych balkonetek – krawędzie miseczek wbijają się w piersi, jednak to często wynika z rodzaju krawędzi miseczki i jest spowodowane ściągającymi je haftami lub taśmami stabilizującymi, którymi obszyte są brzegi miseczek.
Na jakie biusty balkonetki się nie nadają?
Balkonetki często nie są kompatybilne z małymi biustami, szczególnie o kształcie stożkowym. Objawia się to tym, że miseczka sprawia wrażenie, jakby była jednocześnie za mała i za duża – jej brzeg wbija się w pierś, a wnętrze pozostaje niewypełnione, miseczka marszczy się w górnej części. Balkonetka pełna ma krój raczej zamknięty, który nie służy zwykle biustom stożkowym. Bywa także, że potrzebują one miseczek o szerszych fiszbinach, ale niezbyt głębokich, zaś balkonetki w dolnej strefie rozmiarowej mają fiszbiny dość wąskie, a miseczki za głębokie.
Kiedy i do jakich ubrań i nosić balkonetki, do czego nie pasują?
Balkonetka pełna jest jednym z biustonoszy najczęściej wybieranych do codziennego noszenia. Doskonale nadaje się pod bluzki i sukienki z niezbyt głębokimi dekoltami, a także do dekoltu łódkowego, o ile nie odsłania on całych ramion. Sprawdzi się również przy niezbyt głębokich wycięciach typu operowego lub w kształcie litery V. W większości głębszych dekoltów stanik w tym kroju będzie wystawał, choć to zależy także od wysokości osadzenia biustu. Polecany jest paniom, które nie chcą zbyt mocno eksponować i powiększać optycznie biustu, ale jednocześnie zależy im na dobrym zebraniu. Balkonetki miękkie nadają w większości kształt naturalny, dość okrągły, ale z tak zwanymi "noskami", czyli z wyraźnie zaznaczonymi wierzchołkmi piersi. Nieco bardziej kulisty kształt uzyskuje się w balkonetkach semi-softowych o tulipanowych cięciach miseczek.