Trwa ładowanie...
d44jafu

Biustonosz dla kobiety o pełnej figurze

Pisząc o pełnej figurze, mamy na myśli nie tylko panie z nadwagą, ale również osoby o takiej budowie, przy której jest nieco tkanki tłuszczowej, szczególnie w górnej części ciała, bo to te okolice najbardziej nas interesują. Nie będziemy skupiać się na wadze czy wymiarach, bo nie jest to istotne. Można mieć pod biustem 80 cm i nie mieć w okolicach podbiuścia, brzucha i pleców większej ilości tkanki tłuszczowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biustonosz dla kobiety o pełnej figurze
Biustonosz dla kobiety o pełnej figurze (123RF)
d44jafu

Pisząc o pełnej figurze, mamy na myśli nie tylko panie z nadwagą, ale również osoby o takiej budowie, przy której jest nieco tkanki tłuszczowej, szczególnie w górnej części ciała, bo to te okolice najbardziej nas interesują. Nie będziemy skupiać się na wadze czy wymiarach, bo nie jest to istotne. Można mieć pod biustem 80 cm i nie mieć w okolicach podbiuścia, brzucha i pleców większej ilości tkanki tłuszczowej.

Inna ewentualność, to bycie drobnej budowy ciała i posiadanie pod biustem mniej centymetrów i trochę tłuszczyku, zależnie od kształtu figury. Skupimy się na tym, jak dobrać idealny biustonosz, który dobrze podtrzyma piersi, a jednocześnie sprawi, że nie tylko biust będzie dobrze wyglądał, ale unikniemy tworzenia się nieestetycznych fałdek w okolicach obwodu biustonosza.

Problemy

Panie o opisywanym typie figury mają często problem z dopasowaniem biustonosza i przychodząc do brafitterki zaznaczają czasem, że muszą mieć biustonosz z luźnym obwodem, bo inaczej wbija się on w ciało, a na plecach w okolicach pasa biustonosza tworzą się fałdki.

d44jafu

Problemem bywa również wbijanie się w ciało różnych elementów obwodu, pomimo tego, że obwód nie jest bardzo ścisły, lub wręcz jest luźny, wznosi się na plecach w górę. Taki obwód również może powodować pojawianie się fałdek oraz niewygodę.

Kobiety o pełnej figurze często uważają, że jeśli mają spory biust, to należy go ukrywać, ponieważ wydaje im się, że dodaje on optycznie kilogramów. Jest to prawda tylko w pewnym sensie. Jeżeli biust nie jest prawidłowo podtrzymany, a przy tym jego kondycja i konsystencja sprawiają, że ma on skłonność opadać, to rzeczywiście można mieć wrażenie np. większego niż w rzeczywistości brzuszka. Jest tak, ponieważ brak jest wyraźnej granicy, gdzie dokładnie kończy się brzuch, a zaczyna biust. Rozpłaszczanie piersi złym biustonoszem nie jest tu więc rozwiązaniem.

Z kolei panie z mniejszymi piersiami częściej chcą wyeksponować biust, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Nawet jeśli wiedzą, że aby biustonosz modelował piersi, musi być dopasowany, to boją się fałdek... I wracają do punktu wyjścia, czyli luźnego, niedopasowanego stanika, który i tak wbija się w ciało, a przy tym nic dobrego nie robi z biustem.

Zasady dopasowania biustonosza przy pełnej figurze

Zasady ogólne bra-fittingu mają zastosowanie w każdym przypadku, jednak jest kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, aby uniknąć problemów, o których mowa wyżej. Zaczynamy jak zawsze od dopasowania rozmiaru obwodu. Podobnie jak przy innych sylwetkach, rozmiar ten zależy nie tylko od wyniku pomiaru pod biustem, ale także w dużym stopniu od wielkości piersi, które mogą być małe, średnie lub duże, i w związku z tym potrzebować słabszego lub mocniejszego podtrzymania, a co za tym idzie – zaniżenia obwodu.

d44jafu

Przy niewielkich piersiach obwód zaniżamy nieznacznie, np. jeśli pomiar pod biustem to ściśle zmierzone 83 cm, to możliwe jest, że wystarczy nam obwód 80, lub nawet 85 w modelach ze ścisłym pasem obwodu. Jeśli natomiast mamy większy i cięższy biust, lepszy może się okazać obwód 75 lub ścisłe 80. Większe niż u pań bardzo szczupłych zaniżenie wynika z tego, że tkanka tłuszczowa, która jest raczej miękka, nie stanowi dobrego podparcia dla obwodu biustonosza.

Aby zapobiec tworzeniu się fałdek nad i pod obwodem biustonosza, wybierajmy modele, w których pas biustonosza jest dość szeroki. Wąskie, delikatne pasy obwodu stanika wydają się być bardziej kuszące, jednak pamiętajmy, że im niższy pas, tym bardziej będzie się wrzynał w ciało przy tej samej sile nacisku oraz będzie miał skłonność zwijać się po bokach ciała, tworząc fałdki, których chcemy uniknąć.

Dobrym rozwiązaniem są również występujące w wielu modelach biustonoszy fiszbiny boczne, czyli dodatkowe, pionowe usztywnienia wszyte w obwód biustonosza kilka centymetrów za miseczkami. Fiszbiny te nie są metalowe, tak jak te w miseczkach, a najczęściej wykonane z elastycznego materiału. Zapobiegają one dodatkowo zwijaniu się obwodu w trakcie noszenia.

Należy tu jednak zaznaczyć, że niektóre panie o okrąglejszych kształtach odczuwają czasem wbijanie się dolnego końca tych bocznych usztywnień w ciało. Tu także dużo zależy od indywidualnych cech budowy ciała. Jeśli dolna końcówka fiszbiny bocznej trafia w tak, a nie inaczej ukształtowany fragment ciała i powoduje kłucie, próbujmy różnych modeli. Możliwe jest, że w biustonoszu z obwodem centymetr szerszym lub węższym problem ten nie będzie się pojawiał.

d44jafu

Można również szukać modeli bez fiszbin bocznych. Nie zawsze są one niezbędne, często wystarczający jest szeroki, stabilny pas, uszyty z niezbyt rozciągliwego materiału. Sprawdzajmy różne biustonosze, bo jak zwykle wszystko zależy od naszej budowy, indywidualne wrażliwości ciała i konkretnego biustonosza.

Rola biustonosza

Poza właściwym podtrzymaniem biustu, paniom o pełnej figurze dobry biustonosz jest w stanie zapewnić znaczną poprawę wyglądu całej sylwetki i optyczne odjęcie kilku kilogramów. W dobrze dobranym biustonoszu piersi są odpowiednio uniesione, ponieważ dopasowany obwód trzyma je na miejscu. To z kolei oznacza, że zostaje odsłonięta talia, sylwetka wydaje się szczuplejsza, brzuch mniejszy.

Jeśli wybierzemy model, który zbiera biust z boków do środka, również uzyskamy optyczne wyszczuplenie górnej części ciała. Jeśli więc życzymy sobie uzyskać takie efekty, wybierajmy kroje biustonoszy mocno podnoszące biust, jak niektóre miękkie i usztywniane balkonetki, a jeśli dodatkowo chcemy zebrać biust do środka, doskonały będzie krój plunge.

d44jafu

Jeśli chcemy bardziej podkreślić i uwidocznić talię, można to zrobić dopasowując biustonosz, który nie zbiera piersi do środka tak mocno jak plunge. Przy nieco szerszym rozłożeniu piersi (czyli lekkim wystawaniu ich poza obrys tułowia) i jednoczesnym ich uniesieniu sama talia wyda się szczuplejsza. Tu jednak polecamy pewną ostrożność i sprawdzanie efektu końcowego w ubraniu, aby nie dodać kilogramów całej sylwetce.

Przy mniejszych biustach i pełniejszej figurze zaakcentowanie biustu pomoże uzyskać wyrównanie proporcji sylwetki, np. przy szerokich biodrach.

d44jafu

Podziel się opinią

Share
d44jafu
d44jafu