Odczekałaś przepisowe sześć tygodni po porodzie, dostałaś od ginekologa zielone światło na łóżkowe szaleństwa. Twój partner nie może się już doczekać wspólnych igraszek. Za to ty jesteś pełna obaw, zmęczona, ale też ciekawa, jak będzie. Tymczasem pierwsza próba okazuje się fiaskiem – bolało i to bardzo. Zastanawiasz się: co się dzieje? Czy tak już będzie zawsze?
Odczekałaś przepisowe sześć tygodni po porodzie, dostałaś od ginekologa zielone światło na łóżkowe szaleństwa. Twój partner nie może się już doczekać wspólnych igraszek. Za to ty jesteś pełna obaw, zmęczona, ale też ciekawa, jak będzie. Tymczasem pierwsza próba okazuje się fiaskiem – bolało i to bardzo. Zastanawiasz się: co się dzieje? Czy tak już będzie zawsze?
Przyczyny bólu mogą być różne. To zależy co się stało z kroczem podczas porodu. Rozdarcia są z reguły mniejsze i nie tak bolesne. Nacięcie goi się dłużej, może minąć nawet kilka miesięcy do czasu, aż przestaniesz odczuwać dyskomfort w okolicy blizny. ginekolodzy przekonują, że czas leczy rany i z miesiąca na miesiąc będzie coraz lepiej. Zaleca się smarować okolice blizny oliwką oraz maściami typu Cepan albo Contractubex.
Czas najlepszym lekarstwem
Jeżeli nacięte tkanki zostały źle zszyte pomoże plastyka krocza. Mogło się też zdarzyć, że zszyto ranę zbyt ciasno, przez co wejście do pochwy zwężyło się. Wykonuje się wtedy małe, prawie bezbolesne nacięcie i stosuje masaże ziołowe. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak zbyt często. Oczywiście wszystkie jesteśmy zobligowane do wizyty u ginekologa, nawet jeśli nie mamy żadnych dolegliwości, choćby po to, aby ustalić odpowiednią dla każdej z nas antykoncepcję!
Zazwyczaj powodem bolesności jest po prostu tkliwość krocza. Czas, cierpliwość i delikatność powinny wystarczyć. - Nie czułam żadnego bólu podczas pierwszego badania ginekologicznego po porodzie, pani doktor była bardzo delikatna – mówi Anna, młoda mama – natomiast, gdy po kilku miesiącach znów zgłosiłam się, tym razem do innego lekarza, czułam ból jeszcze w kilka godzin po badaniu!
Długa gra wstępna
Tak samo podczas współżycia, jeśli rana zagoiła się prawidłowo, dużo zależy od subtelności partnera. Zaleca się długą grę wstępną, z początku nawet rezygnację z penetracji na rzecz pieszczot. Może okazać się, że z powodu obniżonego poziomu estrogenów pochwa będzie zbyt sucha. Wtedy można sięgnąć po żele intymne, których bogaty wybór oferują apteki. Warto też poeksperymentować z pozycjami, panie których szyjka macicy uległa uszkodzeniu i musiała być zszyta, zazwyczaj nie lubią takich, przy których dochodzi do głębokiej penetracji pochwy. Panie mocniej odczuwające ból twierdzą, że po sześciu miesiącach jest już znośnie, a po roku nie przeżywają już żadnych dolegliwości.
Gdy ochoty brak
Osobny problem to brak chęci do współżycia. Czasem mężczyźni nie mogą się z tym pogodzić – niektórzy przecież z powodu zagrożonej ciąży musieli obejść się smakiem przez długie miesiące. Brytyjscy badacze przeprowadzili badania, z których wynika, że tylko jedna na pięć par wraca do seksu po miesiącu od urodzenia dziecka, jedna na dziesięć dopiero po siedmiu tygodniach. Niektóre pary zaczynają się kochać po roku a nawet po dwóch latach! Seksualna obojętność spowodowana może być kilkoma czynnikami: przewlekłym zmęczeniem młodej mamy, obciążonej opieką nad noworodkiem i jednocześnie obowiązkami domowymi, kiepską kondycją psychiczną, zmianami hormonalnymi i poczuciem utraty intymności.
Kiedyś lubiłam się kochać
Narodziny dziecka to prawdziwa rewolucja. Nie jesteśmy już panami swego czasu, zmieniają się priorytety. Oswojenie z nową sytuacją, nabranie pewności siebie, ułożenie spraw między partnerami wymaga czasu, rozmów, wzajemnej wyrozumiałości i dojrzałości. U pań karmiących piersią podniesiony poziom prolaktyny powoduje czasem drastyczny spadek libido i trudności z osiągnięciem orgazmu. - Zatęskniłam za seksem dopiero w momencie, gdy moje dziecko zaczęło jeść coś więcej oprócz mojego pokarmu. Do tego momentu pory byłam całkowicie obojętna na wszelkie podniety i zapomniałam o tym, że kiedyś lubiłam się kochać - dzieli się swoim doświadczeniem Monika, mam dziesięciomiesięcznej Zosi.
Zadbaj o siebie
Zazwyczaj jednak nie trzeba czekać aż tak długo, często wystarczy rozsądny podział prac domowych między partnerów, zapewnienie partnerce czasu tylko dla siebie, zadbanie o to, aby dłużej spała. Zrelaksowana i wypoczęta na pewno bardziej będzie miała ochotę na igraszki we dwoje niż ta, która pod koniec dnia ledwo trzyma się na nogach.
Nie wszystkie kobiety są zadowolone ze swojego wyglądu po porodzie. Zbędne kilogramy, rozciągnięty brzuch i rozstępy, oto co widzą w lustrze. Czas zadbać o siebie, aby znów poczuć się piękną. Warto wybrać się do fryzjera i kosmetyczki. Można również w domu raz na tydzień urządzić sobie prywatny salon piękności. I zacząć się gimnastykować. Pamiętaj, że przy nadmiernym bólu podczas współżycia konieczna jest konsultacja u lekarza. Powodem mogą być różnego rodzaju stany zapalne lub też nieprawidłowe zagojenie się rany po nacięciu krocza. Lepiej sprawdzić, co jest nie tak i w razie potrzeby szybko rozpocząć odpowiednie leczenie, niż przeżywać kolejne frustracje łóżkowe.
Tekst: Ewa Konarzewska-Michalak