Bouldering - co to jest? Wyposażenie i przygotowanie do boulderingu
Bouldering to z jednej strony aktywności fizyczna, a z drugiej zabawa na niewielkich wysokościach. Aby zacząć przygodę z boulderingiem, trzeba poświęcić trochę czasu na wzmocnienie mięśni rąk i całego ciała. Na czym polega bouldering i kto zapoczątkował tę formę treningów? Komu szczególnie poleca się bouldering?
23.11.2018 12:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co to jest bouldering?
Etymologia słowa bouldering łączy się z angielskim słowem boulder oznaczającym głaz. Bouldering natomiast to wspinaczka po kilkumetrowych, wolnostojących skalnych blokach, wykonywana bez asekuracji linowej.
Miłośnicy boulderingu wspinają się na niewielkie skały lub duże kamienie o wysokości ok. 4,5 m za pomocą jak najmniejszej liczby wykonywanych ruchów, tzw. przechwytów. Zabezpieczeniem w boulderingu jest materac, na którym trenujący lądują, gdy upadną. Zabezpieczenie to nazywa się crash pad. Crash pad chroni przed kontuzjami i amortyzuje upadek. Osobom wspinającym się często towarzyszą spotterzy, czyli osoby stojące u podłoża głazu czy ściany wspinaczkowej i kierujące spadającego wspinacza bezpośrednio na materac.
Krótka historia boulderingu
Za prekursora boulderingu uważa się Johna Gilla, który w latach 50. ubiegłego stulecia zaczął się specjalizować we wspinaczce na niskiej wysokości. John Gill zaznaczał, że niezbędnym elementem boulderingu są dynamiczne przechwyty, które później określił jako dynamikę kontrolowaną. Sam John Gill nie uważał się za ojca boulderingu, ale raczej za jego populatyzatora. Twierdził on, że pierwszymi praktykami boulderingu byli brytyjscy i francuscy alpiniści, którzy w ramach treningu wspinali się na niewielkie głazy bez zabezpieczających linek.
John Gill jednak jako pierwszy zaczął świadomie uprawiać bouldering i to on przemianował bouldering na osobną dyscyplinę sportową. Był również pierwszym, który zaproponował użycie magnezji, wcześniej wykorzystywanej w gimnastyce.
Jak zacząć przygodę z boulderingiem? Wyposażenie i przygotowanie
Przygotowanie do boulderingu raczej nie wymaga od chętnych specjalistycznych zakupów. Aby zacząć się wspinać, wystarczy zakupić odpowiednie buty wspinaczkowe, woreczek na magnezję oraz samą magnezję. Magnezja jest związkiem chemicznym w postaci proszku, który wciera się w dłonie. Magnezja służy do zwiększenia tarcia podczas wspinaczki.
Osoby, które planują rozpocząć treningi boulderingu, powinny najpierw skupić się na ćwiczeniach, które rozwijają siłę, koordynację i koncentrację. Po pierwszych przygotowaniach do boulderingu warto się zapisać na sekcję do doświadczonego trenera personalnego czy instruktora, który zapozna początkujące osoby z technikami i zasadami boulderingu.
Komu poleca się bouldering?
Bouldering to forma treningu, która przede wszystkim wzmacnia ciało i ćwiczy koordynację ruchową. W związku z tym bouldering poleca się tym osobom, które chcą zwiększyć swoją siłę i są nastawione na niecodzienną formę aktywności fizycznej. Bouldering można uprawiać na świeżym powietrzu i w specjalnie przygotowanych do tego halach, nazywanych boulderowniami. Dzięki temu zajęcia z boulderingu są dostępne dla kobiet i mężczyzn, dla dzieci i dorosłych, a także dla seniorów.
Boulderownie są wyposażone w bloki wspinaczkowe o różnych stopniach trudności, dlatego są świetnym rozwiązaniem dla początkujących i osób zaawansowanych w boulderingu.