FitnessGimnastyka - definicja, rodzaje, efekty

Gimnastyka - definicja, rodzaje, efekty

Gimnastyka to jedna z najstarszych form aktywności fizycznej, która do dziś cieszy się ogromną popularnością. Gimnastyka artystyczna, sportowa czy korekcyjna, to tylko niektóre rodzaje sportu wykonywanego amatorsko i zawodowo. Co warto wiedzieć o gimnastyce i jej rodzajach? Jakie ćwiczenia można wykonywać w domu?

Gimnastyka - definicja, rodzaje, efekty
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

20.09.2018 18:20

Definicja gimnastyki

Etymologia słowa gimnastyka łączy się z greckimi słowami gymnastike oraz gymnos. Gymnastike oznacza trening sportowy, natomiast gymnos tłumaczy się jako nagi. Gimnastyka jest dyscypliną sportową ochodzącą ze starożytnej Grecji, w której wykonuje się różne układy przy wykorzystaniu różnych sprzętów.

Definicja gimnastyki mówi, że są to ćwiczenia ruchowe, które wykonuje się, aby kształtować prawidłową postawę i harmonijny rozwój człowieka. Ćwiczenia gimnastyczne były wykonywane już przez mieszkańców starożytnej Persji czy Egiptu. W Grecji i Rzymie istniały nawet odpowiednie instytucje publiczne, w których można było trenować gimnastykę, odpowiednio były to gimanzjony i termy.

Gimnastyka i jej rodzaje

Gimnastyka dzieli się na różne dyscypliny i rodzaje takie jak:

  • Gimnastyka podstawowa - to forma aktywności fizycznej znana nam ze szkolnych sal gimnastycznych. Przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Celem gimnastyki podstawowej jest kształtowanie odpowiednich nawyków ruchowych, harmonijne rozwijanie organizmu oraz korygowanie nieproporcjonalnej sylwetki. Gimnastyka podstawowa zalecana jest czasem również osobom dorosłym i w podeszłym wieku.
  • Gimnastyka akrobatyczna - to dyscyplina sportowa przeznaczona dla osób, które gimnastyką zajmują się zawodowo. Polega na wykonywaniu układów ćwiczeń o dużym stopniu trudności, z wykorzystaniem trampolin czy ścieżek. Gimnastyka akrobatyczna może być wykonywana indywidualnie lub grupowo, zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Podczas pokazów gimnastyki akrobatycznej prezentowane są wyskoki proste, kuczne, rozkroczne, a także salta o różnym poziomie skomplikowania.
  • Gimnastyka artystyczna - to poddyscyplina gimanstyki, w której wykonuje się układy taneczno-gimnastyczno-akrobatyczne z obręczą, skakanką, wstążką czy piłką. Gimnastyka artystyczna łączy w sobie elementy baletu, tańca i nierzadko żonglerki. Jest to dyscyplina uprawiana przede wszystkim przez dziewczęta w wieku od 4 do 24 lat.
  • Gimnastyka estetyczna - to dyscyplina zbliżona do gimnastyki artystycznej. Zawodniczki gimanstyki estetycznej występują w grupach (6-10 osób) i na specjalnej planszy prezentują swoje układy taneczne. Elementami gimnastyki estetycznej są szpagaty, piruety, skoki, podskoki, swingi, podnoszenia oraz kroki taneczne.
  • Gimnastyka sportowa - to odmiana gimanstyki, w której ćwiczenia wykonuje się na przyrządach. Krótkie układy ćwiczeń przeciętnie trwają od 30 do 90 sekund. Gimanstyka sportowa jest jedną z dyscyplin letnich igrzysk olimpijskich. Konkurencje, w których rywalizują sportowcy to: ćwiczenia wolne, skoki, poręcze asymetryczne, równoważnie, drążek, poręcze, kółka oraz koń z łękami.
  • Gimnastyka korekcyjna - to rodzaj gimnastyki wykorzystywanej w celach terapeutycznych. Celem ćwiczeń jest uzyskanie pełnej sprawności ruchowej oraz skorygowanie nieprawidłowej postawy ciała.
  • Gimnastyka lecznicza - nazywana inaczej kinezyterapią jest częścią fizjoterapii. Celem ćwiczeń leczniczych jest zwalczenie chorób narządu ruchu oraz powrót do pełnej sprawności po różnych kontuzjach.

Gimnastyka - efekty ćwiczeń

Codzienna gimnastyka ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Ćwiczenia gimnastyczne wykonane tuż po przebudzeniu pobudzają ciało i umysł. Podczas gimnastyki wydzielają się endorfiny, które poprawiają nastrój. Ponadto ćwiczenia rozgrzewają mięśnie, przygotowując je do dalszej aktywności fizycznej. Gimnastyka jest świetnym pomysłem na rozgrzewkę. Dodatkowo przyspiesza przemianę materii, więc jest sprzymierzeńcem procesu odchudzania.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)