Breakdance - historia, figury i muzyka
Breakdance (inaczej break, breaking, bboying, breakdancing) to specyficzny, rytmiczny i dynamiczny taniec połączony z elementami akrobacji na rękach, figurami wykonywanymi na głowie i ewolucjami w parterze (np. na plecach). Breakdance tańczyć mogą wszyscy, zarówno mężczyźni (b-boy), jak i kobiety (b-girl).
13.11.2018 21:14
Breakdance - historia tańca
Breakdance to taniec, który narodził się w latach 70. XX wieku w Bronxie - dzielnicy Nowego Jorku. Breakdance, podobnie jak rap, DJing czy graffiti, jest podstawowym i nieodłącznym elementem kultury hip-hop.
Breakdance został zainspirowany bitwami uprockowymi, w których uczestniczyły tamtejsze gangi. Bitwy te polegały na pokazywaniu przeciwnikom różnych figur, gestów oraz zmyłce przeciwnika co do wykonywanych póz. Następnie uprock przekształcił się w toprock, do którego dołączono kroki footwork, czyli dynamiczne ruchy oraz figury w parterze.
Do rozpowszechnienia breakdance przyczyniły się formacje taneczne Rock Steady Crew oraz New York City Breakers. Te dwie ekipy taneczne stały się inspiracją do stworzenia filmu pt. “Beat Street” w 1984 roku, który rozpowszechnił taniec breakdance. Początki breakdance w Polsce to 1986 rok, kiedy to powstały pierwsze grupy taneczne Be-Bop (Szczecin) oraz Flash Boys (Gniezno).
Breakdance - figury
Breakdance to taniec, który można podzielić na pięć grup figur:
- Breakdance Toprock - to mowa ciała polegająca na dynamicznych krokach połączonych z gestykulacją. Figura ta wykorzystywana jest podczas pierwszych sekund na parkiecie i jej zadaniem jest wprowadzenie do reszty choreografii. Wyróżnia się kilka rodzai toprocka: Apache, Indian Rock, Latino Rock i Salsa Step.
- Breakdance Power Mover - to figury rotacyjne (obroty) wykonywane w parterze, czyli i nogami, i rękami. Figura ta jest najtrudniejszą częścią breakdance, ponieważ wymaga dużej siły i sprawności. Wśród Power Mover znajdują się m.in. Backspin (obroty na plecach), Headspin (obroty na głowie), Windmill (obroty na barkach), Handmill (Windmill przechodzący z Headspin), Airflare (twister) i Elbow spin (obroty na łokciu).
- Breakdance Freeze - to figury statyczne, polegające na utrzymaniu ciała w nieruchomej pozycji przez kilka sekund. Wśród breakdance'owych figur Freeze można wymienić Air Baby, Air JordanChair Freeze, Hollow Back, Invert Freeze, Shire Freeze, Turtle Freeze oraz Tilting Tower Freeze.
- Breakdance Drop - to rytmiczne przejście z Breakdance Taprock do Power Mover lub Footwork. Są to np. Back Swipe, Cross Swipe, Front Swipe, Half Swipe, W. Cork Screw.
- Breakdance Footwork - to figury wykonywane w pozycji przysiadu. Ważne, aby wykonywać je płynnie i rytmicznie. Do Footwork należą m.in. Baby Love, Bounce C.C., Four Step, Jump On The Leg, Scrambles, Pretzel, Zulu Spin.
Breakdance - muzyka
Na początku tancerze breakdance tańczyli do muzyki soul, electro oraz hip hop. Później DJ-e zaczęli łączyć ze sobą różne utwory dodając do nich inne efekty dźwiękowe i w ten sposób powstał rytmiczny breakbeat, czyli specjalny gatunek muzyki przeznaczony dla tancerzy breakdance. Muzykę do breakdance tworzą m.in. Esone, DJ Zeb Roc Ski, DJ Kid Stretch, DJ Nas'D i DJ Woodoo.