Były gwiazdami. Co się z nimi teraz dzieje?
W latach 90. bez przerwy gościły na okładkach gazet. Filmy z ich udziałem oglądały miliony Polaków, a piosenki trafiały na pierwsze miejsca list przebojów. Jednak później stały się ucieleśnieniem powiedzenia, że "sława na pstrym koniu jeździ".
Bezdyskusyjnie największa gwiazda muzyki disco-polo w latach 90. Jej przeboje "Baiao Bongo", "Bierz co chcesz" albo "Tak bardzo zakochani" nucili nawet przeciwnicy siermiężnych utworów chodnikowych.
Gdy w 2000 roku Shazza (pseudonim Magdaleny Pańkowskiej) rozebrała się dla magazynu "Playboy", sprzedaż tego numeru osiągnęła niepobity do dziś rekord.
Jednak był to ostatni sukces wokalistki. Niedługo później Polsat zdjął z anteny promujący ten gatunek muzyki program "Disco Relax", a Shazza wyjechała do Stanów Zjednoczonych.
Po powrocie do Polski o dawnej popularności mogła tylko pomarzyć. Obecnie woli malować obrazy, które podobno bez problemu znajdują nabywców. - Taki mój wybór i moje prawo. I z niego świadomie korzystam - tłumaczyła w rozmowie z "Na Żywo".
Kasia Kowalska
Szacuje się, że wokalistka sprzedała blisko dwa miliony płyt. Jednak największym zainteresowaniem albumy Kasi Kowalskiej cieszyły się w latach 90., gdy cała Polska słuchała jej przebojów: "Wyznania", "Jak rzecz", "Oto ja" czy "Kto może to dać".
W 1995 roku piosenka "A to co mam..." triumfowała podczas festiwalu w Sopocie. W 1997 roku zadebiutowała na dużym ekranie, z powodzeniem wcielając się w rolę narkomanki w filmie "Nocne graffiti".
Jednak w kolejnych latach kariera piosenkarki wyhamowała. Nowe płyty nie stają się przebojami, a nieliczne wizyty Kasi Kowalskiej na show-biznesowych imprezach wywołują niezbyt przychylne komentarze. Na niedawnym pokazie Mariusza Przybylskiego uwagę zwróciła przede wszystkim... bielizna gwiazdy.
Agnieszka Robótka-Michalska
Gwiazda pierwszej polskiej telenoweli pt. "W labiryncie". Miliony Polaków z zapartym tchem śledziły losy Ewy Glinickiej, która po tragicznej śmierci narzeczonego podejmuje pracę w laboratorium, gdzie szefem jest jej dawny ukochany.
Choć rola przyniosła jej ogromną popularność, Agnieszka Robótka-Michalska szybko poczuła przesyt. - Po 52. odcinku stwierdziłam, że mam dosyć. (...) Inna rzecz, że nie udźwignęłam wtedy ciężaru tego wszystkiego. Niesłychana popularność, wywiady, autografy, obcy ludzie wypytujący mnie, co dalej z Ewą - opowiadała w jednym z wywiadów.
Aktorka liczyła na bardziej ambitne role, ale te się jednak nie pojawiły. Ostatnio zrobiło się o niej głośno z powodów politycznych, ponieważ została usunięta z Komitetu Obrony Demokracji. "Za polemikę, za stawianie na jedność opozycji... Za branie KOD-u jako ruchu społecznego, a nie politycznego! WTF???" - napisała na portalu społecznościowym.
Agnieszka Krukówna
Karierę aktorską rozpoczynała jako 12-letnia dziewczynka, występując w bardzo popularnym serialu "Janka". Agnieszka Krukówna płynnie przeszła w dorosłość, grając w głośnych filmach i serialach: "Farba", "Pestka", "Fuks" czy "Boża podszewka".
W 2006 roku aktorka gościnnie pojawiła się w serialu "Niania", a później zniknęła z ekranu na kilka lat. Media donosiły o kiepskiej formie psychicznej gwiazdy i jej problemie z używkami. - Zobaczyłam, co narkotyki mogą zrobić z mózgu - przyznała w wywiadzie z 2009 roku.
Bezskutecznie stara się wrócić na szczyt. W środowisku aktorskim panuje jednak przekonanie, że jest równie utalentowana, co nieobliczalna. Niedawno pojawiała się informacja, że Teatr Powszechny nie przedłużył z nią umowy. - Dla widzów to duża strata, bo to zdolna aktorka. Niestety, ciągnie się za nią zła opinia. Kiedyś zatraciła się w alkoholu i narkotykach - zdradził w tabloidzie pracownik teatru.
Ewelina Flinta, Kuba Wojewódzki
Karierę rozpoczęła w 2002 roku, kiedy wystąpiła w pierwszej edycji telewizyjnego programu "Idol". Zajęła w nim drugie miejsce, ale dzięki udziałowi w show błyskawicznie stała się gwiazdą. Potrafiła bowiem wykorzystać wspaniałe warunki głosowe i wylansowała przebój "Żałuję". Później wspólnie z Łukaszem Zagrobelnym nagrała kolejny hit - "Nie kłam, że kochasz mnie" i... zniknęła.
- Doszłam do takiego momentu, kiedy miałam ochotę po prostu się schować. Potrzebowałam odpocząć od show-biznesu i nabrać do niego dystansu. Teraz, po tylu latach obserwacji, jak to wygląda z boku, czuję się dużo mądrzejsza - przekonywała Ewelina Flinta w rozmowie z PAP Life.
Edyta Bartosiewicz
W latach 90. Polacy zakochali się w jej gitarowych balladach z osobistymi, emocjonalnymi tekstami. Płyty "Sen" czy "Szok’n’Show" sprzedawały się w imponujących nakładach i były obsypywane branżowymi nagrodami. Jednak nagle Edyta Bartosiewicz zniknęła. Przez blisko dekadę do mediów docierały informacje o problemach artystki, która nie mogła zakończyć nagrywania płyty z powodu niedomagań wokalnych.
- Ten głos był matowy, słaby. Nie mogłam z siebie wyrzucić tej całej zawartości emocjonalnej. (...) Miałam nadzieję, że to tylko chwilowe problemy, a było coraz gorzej. Byłam coraz słabsza - opowiadała po latach w wywiadzie dla TVN24. Piosenkarka przyznała też, że zmagała się z depresją.
Ostatecznie premiera albumu zatytułowanego "Renovatio" nastąpiła w 2013 roku. Płyta nie wzbudziła jednak entuzjazmu odbiorców, choć piosenka "Rozbitkowie" trafiła na pierwsze miejsce listy przebojów radiowej Trójki.
Elżbieta Zającówna
Jej kariera rozpoczęła się już w 1981 roku, gdy zagrała Natalię w kultowej komedii Juliusza Machulskiego "Vabank". Jednak największą popularność Elżbieta Zającówna zawdzięcza serialowi "Matki, żony i kochanki", w którym wcieliła się w rolę dynamicznej Hanki Trzebuchowskiej. Aktorka stała się wówczas jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd małego ekranu. Prowadziła teleturnieje i różne programy telewizyjne.
Nagle Elżbieta Zającówna zniknęła. Gdy urodziła córkę Gabrysię, postanowiła zwolnić tempo, a później niemal całkowicie zrezygnowała z kariery aktorskiej. Poświęciła się działalności społecznej, przyjmując stanowisko wiceprezesa Fundacji Polsat. Szefuje także firmie producenckiej "Gabi".
Renata Gabryjelska
Wicemiss Polonia z 1993 roku początkowo robiła karierę jako modelka, prezentując stroje na najbardziej prestiżowych wybiegach w Paryżu. Po powrocie do Polski Gabryjelska zdobyła sławę, występując w bardzo popularnym serialu "Złotopolscy". Zagrała także w głośnym filmie Juliusza Machulskiego "Girl Guide", partnerując Pawłowi Kukizowi, któremu jeszcze nie śnił się mandat poselski.
Pod koniec lat 90. Gabryjelska przestała jednak pojawiać się publicznie. Postanowiła bowiem poświęcić się swojej pasji.
- Zawsze marzyłam o robieniu filmów, epizod aktorski uświadomił mi, że moje miejsce jest po drugiej stronie kamery - tłumaczyła w jednym z wywiadów. Ukończyła Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Obecnie pracuje w Alvernia Studios w Krakowie.