Całujesz psa? Ekspert nie ma dobrych wieści

Całowanie psa nie jest dobrym pomysłem
Całowanie psa nie jest dobrym pomysłem
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

30.07.2023 09:01, aktual.: 30.07.2023 10:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Często przytulasz i całujesz swojego psa? Tego typu czułości mogą doprowadzić do kłopotów ze zdrowiem. Są nie tylko niehigieniczne, ale i niebezpieczne dla zdrowia — zarówno właściciela, jak i czworonoga.

Czworonogi poprawiają nam nastrój i są wielkim wsparciem w trudnych chwilach. Nic dziwnego, że traktujemy ich jak członków rodziny i okazujemy miłość na każdym kroku. Jednak uściski i pocałunki mogą być dla psów niekomfortowe — niektóre zwierzaki nie są przyzwyczajone do takiej bliskości. Zwierzę może poczuć się zagrożone i uciec. Kolejna kwestia to higiena i problemy zdrowotne — zarówno właściciela, jak i czworonoga.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Całujesz psa? Ekspert nie ma dobrych wieści

Na co dzień pies ma kontakt z odchodami innych zwierząt, resztkami jedzenia czy zanieczyszczoną glebą. Wszystko to sprawia, że zwierzak jest szczególnie narażony na pasożyty, które mogą "zagościć" w jego organizmie.

Pies może przenosić bakterie i choroby, które nie są korzystne dla ludzi. Działa to jednak w dwie strony. Profesor Wilfried Kraft z Wydziału Weterynaryjnego Uniwersytetu w Monachium ostrzega przed całowaniem czworonogów i zwraca uwagę na ryzyko zakażenia się bakterią Helicobacter pylori. Właściciel może ją przenieść również na zwierzaka.

Jak okazywać miłość czworonogom?

Psy komunikują się inaczej niż ludzie, więc należy uszanować ich potrzeby oraz granice. Reakcją na pocałunki u czworonogów, które nie są przyzwyczajone do takiej czułości, może być agresja lub stres, dlatego lepiej wyrażać swoją miłość w inny sposób. Spędzaj ze swoim zwierzakiem jak najwięcej czasu i zapewnij mu należytą opiekę.

Dbaj o odpowiednią ilość ruchu (regularne spacery i zabawy to podstawa) i kontrolne wizyty u weterynarza. By wzmocnić więzi — nagradzaj pozytywne zachowanie. Naucz się też rozpoznawać sygnały, które wysyła twój psi przyjaciel. Każdy pies jest inny, dlatego ważna jest obserwacja jego zachowań i reakcji — w ten sposób dowiesz się, jakie formy okazywania miłości są dla niego odpowiednie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (52)
Zobacz także