ModaCesarzowa w stylu empire

Cesarzowa w stylu empire

Jeśli fascynuje Cię klasyczne, eleganckie piękno antyku, ale na ślubie pragniesz wystąpić w kreacji i stylizacji nieco bogatszej i bardziej dekoracyjnej niż pełna umiaru elegancja stosowana w starożytnej Grecji i Rzymie, godny polecenia jest styl empire.

Cesarzowa w stylu empire
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

12.08.2010 | aktual.: 13.08.2010 10:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli fascynuje Cię klasyczne, eleganckie piękno antyku, ale na ślubie pragniesz wystąpić w kreacji i stylizacji nieco bogatszej i bardziej dekoracyjnej niż pełna umiaru elegancja stosowana w starożytnej Grecji i Rzymie, godny polecenia jest styl empire. Czerpie on ze starożytności, zachwyca klasyką, lecz traktuje ją jedynie jako bazę, na której zbudowany może być niemal królewski przepych.

Styl empirenarodził się we Francji po rewolucji francuskiej, która odrzucała dziedzictwo chrześcijańskie, a sięgała po tradycje starożytnej Grecji i Rzymu. Nowa moda przyczyniała się czasami do tragedii. Posłuszne modzie Francuzki ubierały się w lekkie szatki właściwe dla Grecji czy Rzymu, zakładały sandałki na gołe stopy i poważnie się zaziębiały, ponieważ klimat Francji był nieco surowszy niż rejonu Morza Śródziemnego. Jak pokazuje historia nie można mody traktować zbyt poważnie i być jej ślepo posłusznym.

Napoleon, który objął rządy po francuskich rewolucjonistach, nadał stylowi rys imperialny - wzbogacając go o przepych. Empirebył stylem wygodnym - nagle suknie zostały pozbawione gorsetu! Ale uwolnienie kobiecego ciała spod tak sztywnych ram nie przydało mu wcale zmysłowości. W inspirowanej przez wodza modzie chodziło raczej o podkreślenie zdrowia i siły, a ludzie sprowadzeni zostali jedynie do okazów zdrowych ciał, zdolnych do ponoszenia wysiłku na rzecz państwa.

Suknia w stylu empirejest pozbawiona gorsetu, a jedynym sztywnym elementem w niej jest pas pod biustem. Może to być element ozdobny, haftowany, wyszywany z ornamentem. Od biustu w dół suknia luźno i lekko opada na ciało. Ozdobne są też wykończenia sukni przy dekolcie i na rękawach oraz na dole spódnicy.

Charakterystyczną cechą stylu jest jego lekkość, ładnie więc będzie wyglądać suknia wykonana z cienkiego materiału. Ale styl empire został w XIX wieku tak gruntownie dopracowany, że suknie nim inspirowaną można wybrać także na ślub w chłodniejszych miesiącach. Może ona składać się z kilku warstw, które ochronią ciało przed zimnem.

Dodatkowo za wyborem tego stylu na zimniejszy dzień jest inny charakterystyczny dla niej element zdobniczy: szal zakładany na ramiona, który powinien być wykonany z tego samego materiału co suknia, a co najmniej powtarzający wzór zdobiący górę sukni - przy dekolcie, na pasie czy na rękawach. Dopełnieniem stylizacji będzie odpowiednia biżuteria - może być pełna przepychu oraz dobra fryzura: powinna czerpać z tradycji antycznej, ale nadać jej nieco więcej frywolności. Odpowiednie będą więc wszelkie koki, a do nich fale i loki oraz upięte we włosach kwiaty, perełki i kamyczki.

gorsetsuknia ślubnamoda ślubna
Komentarze (0)