Jest mniej kaloryczna od czekolady. Powinni ją jeść chorzy po kuracjach wyniszczających ich organizm. Zawarta w chałwie witamina E zapobiega uszkodzeniom tkanek atakowanych przez wolne rodniki i znacznie wzmaga energię.
Podobno pierwszą chałwę zrobiono w XVIII wieku dla pakistańskiego władcy, jako królewski deser. Wkrótce przywędrowała przez Persję do Turcji, i dalej, do Grecji.
Jest mniej kaloryczna od czekolady. Panuje mit, że to wyłącznie bomba kaloryczna, a chałwa jest zalecana chorym po kuracjach wyniszczających ich organizm. Z badań wynika, że zawarta w chałwie witamina E zapobiega uszkodzeniom tkanek atakowanych przez wolne rodniki i znacznie wzmaga energię.
To skarbnica witamin, cennych kwasów tłuszczowych, białka, przeciwutleniaczy.
(gabi), kobieta.wp.pl
Obniża poziom cholesterolu
Z jadalnej części ziarna sezamowego wytwarza się miazgę - w chałwie jej udział wynosi ok. 50 procent. Sezam jest zdrowy, posiada sporą zawartość oleju roślinnego, a także dużą zawartość niemal wzorcowych białek roślinnych. Zawiera także naturalny przeciwutleniacz sezamol. To również bogactwo witamin typu: A, B1, B2, PP, B3, B9, E i H.
W oleju sezamowym jest związek powodujący zwiększenie produkcji płytek krwi - nazwano go witaminą T. Witamina A jest odpowiedzialna za stan naszej skóry, włosów i paznokci. Witamin z grupy B potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego i mięśniowego. Pomagają walczyć z depresją i poprawiają pamięć.
Chałwa zawiera jeszcze jedną cenną substancję - kwas linolowy, który skutecznie obniża poziom cholesterolu. Minimalizuje tym samym ryzyko występowania chorób sercowo - naczyniowych. Jest też bogatszym niż mleko źródłem protein i wapnia oraz magnezu.
Dieta chałwowa
Wiele osób uważa, że jedzenie chałwy nie tylko dostarczy organizmowi potrzebnych składników, ale i przyczyni się do zrzucenia zbędnych kilogramów.
Podobno dieta chałwowa pozwala stracić nawet 3 kilogramy w 3 dni. Na czym polega? Przez minimum 3 dni należy zjadać codziennie 150 gramów chałwy (najlepiej tej bez czekolady) oraz jabłko. Dodatkowo należy pić herbatę (zieloną, czerwoną, białą, pu-erh) i wodę.
Naszym zdaniem, kawałeczek chałwy tylko na deser, z zachowaniem pozostałych posiłków, będzie idealnym rozwiązaniem - pożywi nas i nasyci.
Najzdrowszą chałwę przyrządzimy sami - korzystając z naturalnych produktów możemy mieć pewność, że przekąska zadowoli nie tylko nasze podniebienia, ale i dostarczy organizmowi cennych składników.
Mydlany smak chałwy ze sklepu
W skład chałwy ze sklepowej półki wchodzą emulgatory i różnego rodzaju regulatory kwasowości.
Zdarza się także, że producenci dodają kontrowersyjny składnik - korzeń mydlnicy, który dawniej był używany jako środek do prania, mycia i jako medykament na przeczyszczenie. Uważa się jednak, że posiada on także szereg dobroczynnych właściwości, np. wykrztuśne, pomocnicze w bólach reumatycznych, artretyzmie czy zapobiegające miażdżycy. Oprócz tych "bonusowych" działań mydlnicy ma ona napowietrzać lub spieniać chałwę.
Domowa chałwa
Każdy z nas może sporządzić swoją oryginalną chałwę dodając przeróżne bakalie, aromaty lub kakao. Wystarczy odrobina kreatywności i dobry przepis startowy.
Oto przepis Agnieszki Maciąg:
Pestki sezamu ostrożnie upraż na suchej patelni, na małym ogniu, często mieszając. Gdy tylko zaczną się złocić zdejmij patelnię z ognia i przesyp je do innego naczynia. Gdy ostygną partiami zmiksuj na proszek, który następnie należy połączyć z miodem. Połącz z wybranymi przez ciebie dodatkami, a następnie masę przełóż do ozdobnych słoiczków lub foremek. Możesz wstawić do lodówki, by masa stężała (wtedy można kawałki kroić nożem) lub jeść do razu małą łyżeczką.
(gabi), kobieta.wp.pl