Smażone potrawy, orzechy, czekolada, czerwone mięso - to tylko kilka pozycji z listy produktów, których lepiej unikać, jeśli chce się mieć ładną skórę. Od lat uznaje się, że właśnie one powodują wypryski. Z tym poglądem nie zgadza się jednak część specjalistów. - Tak naprawdę rzetelne badania wykazują, że te rodzaje jedzenia wcale nie przyczyniają się do problemów skórnych - twierdzi dermatolog, dr Neal B. Schultz z Nowego Jorku. Jednocześnie radzi, by ograniczyć spożycie kilku innych produktów.
Smażone potrawy, orzechy, czekolada, czerwone mięso - to tylko kilka pozycji z listy produktów, których lepiej unikać, jeśli chce się mieć ładną skórę. Od lat uznaje się, że właśnie one powodują wypryski. Z tym poglądem nie zgadza się jednak część specjalistów. "Tak naprawdę rzetelne badania wykazują, że te rodzaje jedzenia wcale nie przyczyniają się do problemów skórnych" - twierdzi dermatolog, dr Neal B. Schultz z Nowego Jorku. Jednocześnie radzi, by ograniczyć spożycie kilku innych produktów.
Efekty jej nadmiaru w diecie to na przykład worki pod oczami. Sól powoduje zatrzymywanie wody, co może prowadzić do opuchlizny. Zwykle najbardziej widoczna jest w okolicach oczu, gdyż skóra w tym miejscu jest bardzo delikatna. Spuchnięte powieki mogą więc nie być skutkiem nieprzespanej nocy, lecz niewłaściwego jadłospisu z poprzedniego dnia. Na sól szczególnie powinny uważać kobiety w średnim wieku, gdyż właśnie wtedy problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie stają się powszechniejsze.
Tekst: na podst. Huffingtonpost.com/Izabela O'Sullivan
(io/pho), kobieta.wp.pl
Skorupiaki = wypryski
Krewetki, kraby, homary, ale także niektóre zielone warzywa liściaste (np. algi albo szpinak) mają dużą zawartość jodyny, której nadmiar może prowadzić do trądziku. Jak jednak twierdzi dr Schultz, problemy skórne pojawiają się tylko w przypadku, gdy znajdują się w naszej diecie regularnie. Jeśli jednego dnia zjemy krewetki, drugiego szpinak, lecz potem mamy przerwę od tych produktów, na pewno nie narazimy skóry na żadne szkody.
Mleko= trądzik
Badanie przeprowadzone w zeszłym roku we Włoszech wykazało, że szczególnie negatywnie może na skórę wpływać to odtłuszczone mleko. Znajduje się w nim więcej hormonów, które nie zostają wchłonięte przez zawarty w "tradycyjnym" mleku tłuszcz. Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii, hormony te mogą zakłócać pracę gruczołów, odpowiedzialnych za wydzielanie naturalnych olejów skórnych. Natomiast u osób cierpiących na trądzik różowaty, produkty mleczne czasem zaostrzają jego objawy.
Cukier=zmarszczki i pryszcze
Wpływa na skórę w taki sam sposób jak produkty skrobiowe. Duża ilość cukru we krwi może osłabiać włókna kolagenowe, a przez to przyczyniać się do powstawania zmarszczek. W teorii mówiącej o tym, że chcąc mieć ładną cerę, lepiej unikać czekolady, jest więc część prawdy. Specjaliści przekonują jednak, że na skórę tak samo działać mogą inne słodycze. Jeśli więc boisz się o jej kondycję, ale trudno ci oprzeć się pokusie zjedzenia czegoś słodkiego, wybierz ciemną czekoladę, bo poza "złym" cukrem, ma szereg innych, dobrych właściwości.
Produkty o wysokim indeksie glikemicznym
Jeśli po zjedzeniu frytek zauważasz, że pogorszyła ci się cera, może być to spowodowane nie tłuszczem, w jakim są smażone, lecz zawartej w nich skrobi. Eksperci twierdzą, że produkty takie, jak chleb, makarony czy ciasta, mogą prowadzić do problemów skórnych. Żywność o wysokim indeksie glikemicznym zwykle powoduje gwałtowne skoki poziomu cukru we krwi. Mimo tego, że dermatolodzy przyznają, że potrzeba dalszych badań, by w pełni wyjaśnić zależność pomiędzy jedzeniem produktów skrobiowych a wypryskami, zalecają ich ograniczenie.
Alkohol= odwodniona skóra
Jest moczopędny, co oznacza, że im więcej go wypijesz, tym bardziej będziesz odwodniona. Jednocześnie wypłukuje naturalny nawilżacz ze skóry, co pogłębia zmarszczki i bardziej je eksponuje. Zdaniem dr. Schultza, alkohol może też prowadzić do powstawania trądziku różowatego.
Tekst: na podst. Huffingtonpost.com/Izabela O'Sullivan
(io/pho), kobieta.wp.pl