FitnessChemioterapia nie jest groźna dla ciąży?

Chemioterapia nie jest groźna dla ciąży?

Chemioterapia nie jest groźna dla ciąży?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

27.09.2011 20:43, aktual.: 04.06.2018 14:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chemioterapia stosowana u kobiet w ciąży wydaje się nie mieć wpływu na rozwój i zdrowie dzieci - poinformowali naukowcy podczas Europejskiego Multidyscyplinarnego Kongresu Onkologicznego w Sztokholmie.

Chemioterapia stosowana u kobiet w ciąży wydaje się nie mieć wpływu na rozwój i zdrowie dzieci - poinformowali naukowcy podczas Europejskiego Multidyscyplinarnego Kongresu Onkologicznego w Sztokholmie.
"Dane wskazują na to, że dzieci odczuwają bardziej skutki przedwczesnego przyjścia na świat niż z chemioterapii w okresie prenatalnym" - twierdzi prof. Frederic Amant, ginekolog-onkolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven (Belgia).

Jak podkreślają naukowcy badający rozwój psychofizyczny dzieci urodzonych przez matki, które w ciąży poddały się chemioterapii, leczenie nowotworów nie jest powodem do wykonywania aborcji lub przesuwania leczenia na późniejszy termin. Większe niebezpieczeństwo dla dziecka stwarza przedwczesny poród, zwłaszcza wywoływany sztucznie.

Szacuje się, że każdego roku w Europie nowotwory diagnozowane są u 2,5 - 5 tys. ciężarnych kobiet. Wiele z nich decyduje się na aborcję ze względu na możliwe zagrożenie zdrowia płodu. Nierzadko sami lekarze radzą kobietom opóźnić rozpoczęcie leczenia lub wywołać poród wcześniej - około 32. tygodnia ciąży - zauważa prof. Amant.

Wraz ze swoimi współpracownikami z Holandii i Czech badacz przeanalizował dane dotyczące 70 dzieci urodzonych w latach 1991 - 2004 oraz 2005 - 2010, które były badane po urodzeniu oraz po 18. miesiącach. W pierwszej grupie kolejne badania były wykonywane w wieku 5-6, 8-9, 11-12, 15-16 i 18 lat.

Wśród 68 biorących udział w badaniach matek najczęściej występował rak piersi (35 kobiet) i nowotwory hematologiczne, jak białaczka czy chłoniaki (18 kobiet). Pozostałe przypadki obejmowały m.in. raka jajnika, raka szyjki macicy, mózgu i skóry.

Według naukowców odsetek dzieci z wadami wrodzonymi nie był wyższy niż w przypadku populacji ogólnej, podobnie jak zdrowie i rozwój kognitywny. Zauważono natomiast związek pomiędzy niższym IQ a przedwczesnym przyjściem dziecka na świat.

"Na tym etapie nie znamy w pełni długoterminowych konsekwencji chemioterapii prenatalnej, m.in. jej wpływu na płodność i ryzyko nowotworów w późniejszym wieku. Dlatego kontynuujemy międzynarodową współpracę, by móc obserwować większą liczbę dzieci przez dłuższy czas" - zaznacza prof. Amant.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także