UrodaChirurgia plastyczna - Czy to będzie bolało?

Chirurgia plastyczna - Czy to będzie bolało?

Chirurgia plastyczna - Czy to będzie bolało?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
05.11.2009 15:09, aktualizacja: 07.06.2010 00:02

Operacje plastyczne wielu osobom kojarzą z bólem oraz niedogodnościami pooperacyjnymi. Pomimo intensywnego rozwoju medycyny ten lęk wciąż nam towarzyszy. Jak zatem jest naprawdę – czy operacje plastyczne bolą?

Operacje plastyczne wielu osobom kojarzą z bólem oraz niedogodnościami pooperacyjnymi. Pomimo intensywnego rozwoju medycyny ten lęk wciąż nam towarzyszy. Jak zatem jest naprawdę – czy operacje plastyczne bolą?

Zazwyczaj każdy pacjent przed zabiegiem plastycznym pyta lekarza czy będzie bolało? Obawa przed bólem jest naturalnym odruchem człowieka, nierzadko jednak staje się nawet głównym czynnikiem, który wpływa na nasze decyzje dotyczące operacji chirurgicznych. Prawdą jest, że każda ingerencja w ludzkie ciało wiąże się z rozmaitymi skutkami, także bólowymi. Warto jednak zauważyć, że wraz z rozwojem medycyny znacząco zwiększyły się także możliwości walki z bólem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod lekarz anestezjolog jest w stanie całkowicie wyeliminować odczucia bólowe w trakcie zabiegu, a także znacząco zmniejszyć nieprzyjemności pooperacyjne: Czasy, gdy pacjent musiał znosić silny ból już od dawna są przeszłością. Obecnie większość zabiegów – w zależności od ich specyfiki – odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Zmniejsza to praktycznie do zera dyskomfort związany z uczuciem bólu w trakcie przeprowadzania zabiegów plastycznych. Dzięki temu pacjenci mogą całkiem spokojnie poddać się zabiegom, nie
bojąc się nieprzyjemności związanych z wykonywanymi przez lekarzy czynnościami – wyjaśnia dr Marek Krzyczkowski z warszawskiej kliniki chirurgii plastycznej Linea Corporis.

Chirurgia jednego dnia

Nowością jest tzw. chirurgia jednego dnia, w przypadku której czas pomiędzy przeprowadzeniem operacji a wypisaniem pacjenta skraca się nawet do 24 godzin. Jest to możliwe za sprawą m.in. współczesnych leków, jak i rozwoju sprzętu medycznego służącego do znieczulania oraz monitorowania funkcji życiowych. Ponadto nowoczesne środki farmakologiczne charakteryzuje także ultrakrótki czas działania – ich ślady w organizmie znikają już po kilku godzinach. Dzięki temu samopoczucie pacjentów po operacji jest o wiele lepsze niż przy użyciu dawniej stosowanych leków, które zazwyczaj wywoływały długotrwałą senność lub ogólne uczucie rozbicia. Terapia bólu

W ostatnich latach ogromne zmiany wprowadzano także do pooperacyjnej opieki nad pacjentem. Dawniej podczas okresu rekonwalescencji niedogodności bólowe łagodzono za pomocą tradycyjnych środków przeciwbólowych, których skuteczność bywała różna. Leczenie bólu rozpoczynano dopiero w przypadku znacznego nasilenia dolegliwości. Dziś natomiast stosuje się nowocześniejsze terapie skojarzeniowe: Polegają one przede wszystkim na łączeniu leków z różnych grup, co wyraźnie poprawia ich skuteczność oraz komfort pacjenta. Leczenie przeciwbólowe rozpoczyna się już przed operacją. Dolegiwości bólowe są stale momonitorowane, tak jak inne ważne parametry w okresie pooperacyjnym.

Leczenie jest skuteczniejsze poprzez stosowanie preparatów w sposób ciągły lub z wyprzedzeniem zanim pojawi się uczucie bólu – mówi dr Marek Krzyczkowski. W procesie tym bardzo ważna jest rola personelu medycznego, który cały czas czuwa nad stanem pacjenta, monitoruje poziom dolegliwoći bólowych i w razie problemów szybko podejmuje działanie. W ten sposób można niemal całkowicie wyeliminować doznania bólowe lub znacząco je zminimalizować. Walka z bólem w praktyce

Aby poznać nowoczesne metody walki z bólem przyjrzyjmy się kilku popularnym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej. Powiększenie piersi należy obecnie do grupy najpopularniejszych operacji plastycznych. Dzięki zastosowaniu znieczulenia ogólnego jej przebieg jest całkowicie bezbolesny (w sporadycznych wypadkach, gdy narkoza ogólna jest niemożliwa, zabieg wykonuje się także w znieczuleniu przewodowym). Po zabiegu okolice klatki piersiowej są zazwyczaj obolałe, a przy wysiłku wymagającym pracy mięśni znajdujących się w okolicy biustu możliwe są większe dolegliwości związane z bólem. Terapia polega przede wszystkim na stosowaniu doustnych środków przeciwbólowych. Pacjentki do pełnej aktywności życiowej wracają najczęściej po upływie 5-7 dni. Innym częstym zabiegiem są liftingi twarzy. W ich wypadku po operacji mogą nierzadko występować drobne obrzęki, które wywołują uczucie dyskomfortu oraz ból. Niedogodności te jednak bez problemu kontroluje się ogólnodostępnymi lekami przeciwbólowymi. Warto jednak zauważyć,
że te są one czymś naturalnym, gdyż jest to po prostu konsekwencja ingerencji w ludzki organizm. Dlatego u wszystkich pacjentów występują różnego stopnia obrzęki i zasinienia, zwłaszcza w okolicy dolnych powiek i policzków. Ustępują one w znacznym stopniu, stając się mało widoczne w ciągu pierwszych 7-10 dni po operacji, a znikają całkowicie po upływie 3-4 tygodni.

Nowoczesne metody walki z bólem są bardzo przydatne w leczeniu pooperacyjnych dolegliwości operacji z zakresu chirurgii szczękowej, zajmującej się min. korekcją wad zgryzu, odbudowywaniem kości czy zakładaniem implantów. Zabiegi tego rodzaju wykonywane są oczywiście w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym (np. w przypadku implantów). Dzięki temu dolegliwości bólowe stały się mniejsze a czas rekonwalescencji i powrotu do pełnej aktywności życiowej uległ znacznemu skróceniu.

Oczywiście póki co nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować bólu związanego z operacjami. Jednak stały rozwój medycyny, wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań, nowych leków oraz ciągła troska o komfort pacjenta sprawiają, że możemy o wiele skuteczniej walczyć z nieprzyjemnym bólem.

Konsultacja naukowa: lek. med. Marek Krzyczkowski, Klinika Chirurgii Plastycznej LINEA CORPORIS

Źródło artykułu:Informacja prasowa