Cieniowane ściany
Pani Magda pyta, czy ładnie i efektownie będzie wyglądało, gdy pomaluje ściany w pokoju na dole najciemniej a ku górze coraz jaśniej. Jak w tym przypadku łączyć, dobierać kolory?
14.01.2009 | aktual.: 27.08.2018 12:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
To bardzo ciekawe pytanie. Nie wiem jak Pani chce to osiągnąć, przypuszczam, że malując na ścianie pasy poziome dosyć gęsto. Myślę, że nie będzie Pani chciała bawić się w malarski efekt ukazany na ilustracji ( fot. 1 – www.atmosuk.co.uk) . Choć, trzeba przyznać efekt jest znakomity. Jednak potrzeba tutaj mnóstwa cierpliwości i doświadczenia.
Myślę, że pomysł może być bardzo ciekawy. Trzeba mieć na uwadze jednak efekt złudzenia optycznego, ściana w tym wypadku ( malowana od najciemniejszego do najjaśniejszego) może wydawać się nam pochyła. Może to powodować pewien niepokój. W takim wnętrzu również należy uważnie dobierać pozostałe elementy wyposażenia. Może stać się ona główną dominantą wnętrza. Jeśli chodzi o dobór kolorów, najprościej jest podzielić farbę ciemną na odpowiednią ilość porcji ( po prześledzeniu, ile zużyliśmy farby na najniższy, ciemny pasek) i dodawanie po odmierzonej porcji farby białej.
Fajny efekt dałoby również pomalowanie ściany na kolory – zieleń od dołu przechodząca w błękit (sugerując naturę). Tu również po prostu rozbielamy farbę. Inne sposoby (takie jak na ilustracji) są dużo bardziej skomplikowane w doborze i wymagają konsultacji specjalisty.
Architekt wnętrz Joanna Rzepińska
POLECAMY:
Tajniki malowania ścian