Co nastolatki wiedzą o seksie?
Być może niewiele, ale zarazem coraz wcześniej go uprawiają. Wiek inicjacji seksualnej w Polsce obniża się stale, a szkoła i rodzice wzajemnie przerzucają na siebie odpowiedzialność za edukację w tym zakresie.
Być może niewiele, ale zarazem coraz wcześniej go uprawiają. Wiek inicjacji seksualnej w Polsce obniża się stale, a szkoła i rodzice wzajemnie przerzucają na siebie odpowiedzialność za edukację w tym zakresie.
Trudny wiek
Z najnowszych badań wynika, że już szesnastolatki mają za sobą pierwsze doświadczenia erotyczne. Zarazem jednak, chociaż telewizja czy prasa emanuje seksem, dzieci mają o nim mgliste pojęcie. Używają wulgarnego języka, spłycają znaczenie fizycznej więzi. Nie rozmawiają na ten temat z rodzicami, gdyż nie ma takiej tradycji, a dorośli nie stwarzają odpowiedniego klimatu. Najczęściej rodzice traktują dorastające dziecko jak wyjątek, którego "to nie dotyczy".
Proces edukowania seksualnego najlepiej rozpocząć już w wieku przedszkolnym, a potem rozszerzać zakres informacji. Jeśli malec pyta, skąd się wziął, opowieści o bocianie czy kapuście to pierwszy krok do tego, by w przyszłości już nie przyszedł ze swoimi dylematami. Uświadamia sobie bowiem, że albo go okłamujesz, albo sama nie wiesz...
Chodzi o życie
Jeśli masz wątpliwości, czy uświadamiać swoje dziecko, albo nie umiesz tego zrobić, gdyż paraliżuje cię wstyd, pomyśl, że nie chodzi wyłącznie o uniknięcie niepożądanej ciąży, ale ochronę życia. Nie tego nienarodzonego, a twojego dziecka. HIV wydaje się problemem z kosmosu, a zarazem każdego dnia dwie osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone. Liczba zachorowań na AIDS systematycznie rośnie. Chyba już nikogo nie trzeba uświadamiać, że chorują nie tylko osoby z tzw. grup ryzyka, ale i "normalni" ludzie.
Nie udawaj, że nie widzisz, że twojej córce urosły piersi, albo że pierwszy raz się zakochała. W ten sposób nie zamienisz jej znowu w małą dziewczynkę. Nie ma również sensu straszenie ogniem piekielnym (dzieci w pewnym wieku są na to wyjątkowo odporne), albo "potwornym bólem" podczas "pierwszego razu". Jeśli ma go za sobą, straci resztkę zaufania. Jeśli nawet nie, wie przecież, że niektórzy czerpią z miłości fizycznej przyjemność. Nie wyjdziesz na ekspertkę...
Zagubieni
W największe tarapaty w wyniku aktywności seksualnej popadają dzieci nieuświadomione. Rzetelna wiedza na temat AIDS może skutecznie opóźnić decyzję o rozpoczęciu współżycia. Córka, która może bez obaw powiedzieć mamie, że pierwszy ukochany domaga się "dowodu miłości", ma szansę dowiedzieć się, czym jest szantaż emocjonalny. Być może poczeka... Dziecko, które wie, co robić, żeby nie mieć dzieci, nie zostanie zbyt wcześnie rodzicem. Uniknie upokorzeń, a nawet dylematu, czy urodzić.
Seks w Polsce to wciąż temat tabu. Zajęcia z wychowania seksualnego nie rozwiązują problemu, gdyż prowadzą je nieraz przypadkowe osoby, niechętne tego typu zajęciom, a młodzież wcale się nie otwiera i nie pyta o to, o co tak naprawdę powinna i chciałaby. Rzetelna wiedza o seksie to mit: często ogranicza jej przekazanie osobisty światopogląd nauczyciela. W efekcie pedagog się czerwieni, a dzieci się śmieją. Nikt z tych zajęć nie korzysta w pełni.
Co robić?
Jeśli twoja córka zaczęła dopiero miesiączkować, na pewno nie dojrzała jeszcze do aktywności seksualnej, ale na pewno do pełnej wiedzy, także o przemocy seksualnej. Jeśli kilkulatce nie mówiłaś, że nikomu nie wolno dotykać jej miejsc intymnych, powiedz to dzisiaj. Jeśli już wie, nie zaszkodzi przypomnieć.
Nie zapominaj o synu, on także może stać się ofiarą, albo agresorem, jeśli nie radzi sobie z nadmiarem testosteronu. Przekonaj męża, by rozmawiał z dorastającym facetem, także o odpowiedzialności za partnerkę. Jeśli nie wiecie, jak to zrobić, kupcie odpowiednie lektury, najlepiej opracowane przez lekarzy i seksuologów, ewentualnie skorzystajcie z pomocy w poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Przedzwoń wcześniej, by się upewnić, do kogo iść po poradę.
Pójdź z córką do poradni ginekologicznej dla dzieci i młodzieży. Pracujący tam lekarze są przygotowani do rozmawiania z nieletnimi. Jeśli córka nie życzy sobie, byś była podczas badania, uszanuj to. Ustal z nią wcześniej, czy przypadkiem nie woli pójść do kobiety -lekarza. Daj jej czas na swobodną rozmowę z lekarzem. Może otworzy się bardziej, niż przed tobą i uzyska profesjonalną pomoc.