Co pyli w lutym? Zimą też można mieć alergię
20.02.2024 11:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co teraz pyli? W lutym wiele osób skarży się na alergię: katar, kichanie, łzawiące i zaczerwienione oczy. Jak się okazuje alergicy mogą odczuwać dyskomfort także zimą, chociaż aura za oknem na to nie wskazuje.
Aktualnie, w lutym, alergenami są pyłki drzew, takich jak leszczyna i olsza. Z końcem marca zaczynają również swój okres pylenia brzoza i topola, przy czym topola pyli w większym natężeniu. W powietrzu obecnie mogą być również alergeny Cladosporium (grzyby pleśniowe), ale w małym stężeniu. Leszczyna zazwyczaj zaczyna pylić już w lutym i może pylić do końca marca, a olsza najbardziej intensywnie pyli w marcu, chociaż pylenie rozpoczyna się w lutym i trwa mniej więcej do połowy kwietnia. Dla osób uczulonych na pyłki brzozy zbliża się ciężki czas, bowiem kwiecień jest miesiącem, w którym pylenie tego drzewa jest najintensywniejsze.
Kalendarz alergika
Jeśli chcesz sprawdzić aktualne stężenie pyłków lub dowiedzieć się więcej o poszczególnych roślinach i ich okresach ichpylenia, warto sprawdzić kalendarze pylenia dostępne online. Te informacje mogą pomóc w walce z alergią, która często jest uciążliwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Objawy sezonowej alergii
Uczulenie na pyłki roślin to alergia sezonowa. Może wywoływać różnorodne objawy, które wpływają na jakość naszego życia i mówiąc krótko: uprzykrzają je. Objawy te mogą się różnić w zależności od osoby, natężenia ekspozycji na alergeny oraz innych czynników, takich jak ogólny stan zdrowia. Typowymi objawami uczulenia na pyłki roślin jest kichanie, zatkany lub "cieknący nos", swędzenie nosa, gardła, oczu, ale też zaczerwienienie, łzawienie oczu. U niektórych osób może dojść do trudności z oddychaniem, zwłaszcza jeśli chorują na astmę. Części osób uczulonych dokucza również ból głowy. Osoby cierpiące na alergie często zgłaszają ogólne uczucie zmęczenia lub brak energii.
Uczulenie może dopaść każdego
Warto zaznaczyć, że nie wszystkie osoby reagują na pyłki w ten sam sposób, a intensywność objawów może się różnić. Niektóre osoby mogą doświadczać lekkiego dyskomfortu, podczas gdy inne mogą mieć poważne problemy, które znacznie wpływają na codzienne funkcjonowanie.
Uczulenie może dopaść każdego
Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na alergię na pyłki, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Specjalista może zalecić odpowiednie testy alergiczne, które pomogą zidentyfikować konkretne alergeny, a wtedy leczenie jest o wiele łatwiejsze.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!