Trwa ładowanie...

Co sześć godzin snu robi z twoją cerą?

Kiedyś osiem godzin snu było normą. Ale kto w dzisiejszych czasach ma na odpoczynek więcej niż sześć godzin? Z pewnością nie jesteś jedyną osobą, która zadaje sobie to samo pytanie. Czy krótki sen naprawdę jest w stanie wpłynąć na nasz wygląd w znaczący sposób?
Share
Co sześć godzin snu robi z twoją cerą?
Źródło: 123RF
dnrplt5

Kiedyś osiem godzin snu było normą. Ale kto w dzisiejszych czasach ma na odpoczynek więcej niż sześć godzin? Z pewnością nie jesteś jedyną osobą, która zadaje sobie to samo pytanie. Czy krótki sen naprawdę jest w stanie wpłynąć na nasz wygląd w znaczący sposób? A co z kremami ujędrniającymi i podkładem ukrywającym niedoskonałości skóry? Specjaliści z londyńskiej Centrum Snu przekonują, że kosmetyki na dłuższą metę na nic się zdadzą.

- To tak jakby jeździć samochodem po wyboistych drogach. Im więcej dziur zaliczysz, tym w gorszym stanie jest twoje auto. Nawet, jeśli wypucujesz karoserię, powoli zamienia się ono w grata. Podobnie jest z organizmem pozbawionym należytej ilości snu - mówi dr Irshaad Ebrahim z Centrum Snu w Londynie.

Słowa specjalisty potwierdza eksperyment, w którym wzięła udział Sarah Chalmers, widoczna na zdjęciu poniżej. Kobieta w pierwszej fazie badania miała przespać tylko 4 godziny. Następnie - po kilku dniach rekonwalescencji - przedłużyć czas odpoczynku do sześciu godzin. W trzeciej fazie budzono ją kilka razy w ciągu nocy. Zmiany były widoczne od samego początku. I to nie tylko zmiany w zachowaniu.

dnrplt5

Sarah skarżyła się na rozdrażnienie, słaby refleks i ciągłe uczucie głodu. Ponadto, szybko zauważyła, jak fatalnie wygląda jej twarz. Pomimo, że stosowała te same kosmetyki z wysokiej półki, co do tej pory. - Patrzę w lustro i widzę starszą kobietę. Mam 46 lat, a moja skóra jest szara i gąbczasta, mam worki pod oczami, rozszerzone pory. Do tego na mojej brodzie zaczynają się pojawiły wypryski - narzekała niewyspana kobieta.

Dr Anita Sturnham - dermatolog - nie ma wątpliwości, że brak snu jest równoznaczny z pogłębieniem zmarszczek, wypryskami i szarą cerą. Dzieje się tak z powodu produkcji kortyzolu - hormonu, który m.in. zatyka pory.

(Sarah Chalmers po 8 godzinach snu - z lewej; po 6 godzinach snu - z prawej; fot. The Sleep School)

Jak widać na zdjęciu, niedobór snu spowodował pogorszenie wyglądu Sary Chalmers widoczne gołym okiem. Podobnej obserwacji Centrum Snu poddało 11 tysięcy ochotników, sprawdzając jednak nie ich wygląd, a codzienne funkcjonowanie. Połowa ludzi biorących udział w badaniu spała 6 i mniej godzin na dobę. Na skutek tego o 60 proc. malała u nich zdolność analitycznego myślenia, zaś o 40 proc. zmniejszała się zdolność zapamiętywania i koncentracji.

dnrplt5

Co gorsze, według lekarzy, niedoboru snu nie da się nadrobić. - Powinniśmy dbać o właściwą ilość snu regularnie – tłumaczy dr Guy Meadows z Centrum Snu. Wcześniejsze badania potwierdzają, że odpowiednio długi odpoczynek przynosi organizmowi większy pożytek niż na przykład poranny trening. Krótki sen sprzyja większemu apetytowi w ciągu dnia i - jak dowodzi przykład Sary Chalmers - zwyczajnie nasz postarza.

Na podst. Dailymail (mtr), WP Kobieta

POLECAMY:

* Piękne nawet bez makijażu*

dnrplt5

* Słońce skraca młodość*

* 7 składników kosmetyków, które najczęściej uczulają*

dnrplt5

Podziel się opinią

Share
dnrplt5
dnrplt5