Trwa ładowanie...
d4ivo71
Ludzie

Co zrobić, by choinka stała w domu jak najdłużej i nie gubiła igieł?

Podpowiadamy, jak przedłużyć żywot drzewka i cieszyć się jego zapachem jeszcze długo po świętach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co zrobić, by choinka stała w domu jak najdłużej i nie gubiła igieł?
(123RF)
d4ivo71

Podpowiadamy, jak przedłużyć żywot drzewka i cieszyć się jego widokiem i zapachem jeszcze długo po świętach.

Gliceryna

Warto wykorzystać glicerynę. Dodając od czasu do czasu kilka kropel gliceryny do naczynia z wodą, w którym zanurzony jest pień, opóźnimy żółcenie i opadanie igiełek.

d4ivo71

* Z daleka od ogrzewania*

Igiełki opadną najszybciej, jeśli choinkę umieścimy przy źródle ciepła. Jeśli stoi przy kaloryferze, jak najszybciej ją przenieśmy.

Dobra doniczka

Jeśli zdecydowaliśmy się na drzewko, które później posadzimy, sprawdźmy stan doniczki. Czy ma otworki umożliwiające odpływ nadmiaru wody? Jeśli nie, musimy je jak najprędzej wykonać, ponieważ bez nich wokół korzenia mogą rozpocząć się procesy gnilne i choinka będzie osłabiona.

d4ivo71

Jeżeli chcemy zachować świerk do wiosny, najlepiej jest od razu wsadzić go do większej donicy z dziurkami i obsypać dużą ilością ziemi (możemy też dodać odrobinę nawozu dla iglaków). Po przesadzeniu donicę wkładamy do dużej podstawki i solidnie podlewamy. Pamiętajmy o codziennym nawadnianiu, ponieważ drzewko w ciepłym mieszkaniu szybko się przesusza.

Przycinamy pień

Choinkom ciętym warto przyciąć pień. Dzięki temu drzewko będzie lepiej absorbować wodę i dłużej ozdabiać mieszkanie. Pamiętajmy też, że pień po umieszczeniu w stojaku powinien być zanurzony w wodzie.

d4ivo71

Zadbajmy o odpowiednią wilgotność powietrza

Nic tak nie niszczy choinki, jak zbyt suche powietrze. W wielu mieszkaniach w sezonie grzewczym wilgotność powietrza jest niska. Najprostszym rozwiązaniem jest postawienie na grzejnikach płaskich pojemniczków z wodą. Pamiętajmy też o częstym zwilżaniu choinki spryskiwaczem do kwiatów.

Anna Loska na podst. Femmesdaujourdhui.be

d4ivo71

Podziel się opinią

Share

d4ivo71

d4ivo71