Co zrobić, by choinka stała w domu jak najdłużej i nie gubiła igieł?
Podpowiadamy, jak przedłużyć żywot drzewka i cieszyć się jego zapachem jeszcze długo po świętach.
Podpowiadamy, jak przedłużyć żywot drzewka i cieszyć się jego widokiem i zapachem jeszcze długo po świętach.
Gliceryna
Warto wykorzystać glicerynę. Dodając od czasu do czasu kilka kropel gliceryny do naczynia z wodą, w którym zanurzony jest pień, opóźnimy żółcenie i opadanie igiełek.
Z daleka od ogrzewania
Igiełki opadną najszybciej, jeśli choinkę umieścimy przy źródle ciepła. Jeśli stoi przy kaloryferze, jak najszybciej ją przenieśmy.
Dobra doniczka
Jeśli zdecydowaliśmy się na drzewko, które później posadzimy, sprawdźmy stan doniczki. Czy ma otworki umożliwiające odpływ nadmiaru wody? Jeśli nie, musimy je jak najprędzej wykonać, ponieważ bez nich wokół korzenia mogą rozpocząć się procesy gnilne i choinka będzie osłabiona.
Jeżeli chcemy zachować świerk do wiosny, najlepiej jest od razu wsadzić go do większej donicy z dziurkami i obsypać dużą ilością ziemi (możemy też dodać odrobinę nawozu dla iglaków). Po przesadzeniu donicę wkładamy do dużej podstawki i solidnie podlewamy. Pamiętajmy o codziennym nawadnianiu, ponieważ drzewko w ciepłym mieszkaniu szybko się przesusza.
Przycinamy pień
Choinkom ciętym warto przyciąć pień. Dzięki temu drzewko będzie lepiej absorbować wodę i dłużej ozdabiać mieszkanie. Pamiętajmy też, że pień po umieszczeniu w stojaku powinien być zanurzony w wodzie.
Zadbajmy o odpowiednią wilgotność powietrza
Nic tak nie niszczy choinki, jak zbyt suche powietrze. W wielu mieszkaniach w sezonie grzewczym wilgotność powietrza jest niska. Najprostszym rozwiązaniem jest postawienie na grzejnikach płaskich pojemniczków z wodą. Pamiętajmy też o częstym zwilżaniu choinki spryskiwaczem do kwiatów.
Anna Loska na podst. Femmesdaujourdhui.be