FitnessCoraz więcej mężczyzn niezdolnych do zapłodnienia

Coraz więcej mężczyzn niezdolnych do zapłodnienia

Coraz więcej mężczyzn niezdolnych do zapłodnienia

05.12.2010 17:35, aktual.: 05.12.2010 21:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jakość męskiej spermy w krajach rozwiniętych znacząco spadła w czasie ostatnich 50 lat. Dzisiaj w Europie minimum 1 na 5 mężczyzn w wieku 18 - 25 lat posiada spermę, niezdolną do zapłodnienia.

Jakość męskiej spermy w krajach rozwiniętych znacząco spadła w czasie ostatnich 50 lat. Dzisiaj w Europie minimum 1 na 5 mężczyzn w wieku 18 - 25 lat posiada spermę, niezdolną do zapłodnienia. Spada również poziom testosteronu - informuje European Science Foundation w swoim raporcie.

- Znaczenie zdrowia reprodukcyjnego mężczyzn dla płodności pary jest często niedoceniane - mówi profesor Niels Skakkebak z University of Copenhagen, współautor raportu. - Z kolei kobiety, opóźniając macierzyństwo, również obniżają w swoją płodność, co utrudnia zapłodnienie słabej spermie.

Otyłość i palenie papierosów wpływa na jakość spermy, ale nie tak znacznie, jakby się wydawało. Jeśli zaś kobiety palą dużo papierosów w czasie ciąży, ich synowie zagrożeni są obniżeniem jakości spermy.

Zdaniem profesora Skakkebak, w Europie potrzebna jest wspólna strategia prowadzenia badań naukowych w tym kierunku. Zmniejszenie płodności męskiej pojawiło się w ostatnich dziesięcioleciach, co sugeruje, że jest ono spowodowane czynnikami środowiskowymi i związanymi ze stylem życia, a nie genetyką.

Źródło artykułu:PAP
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)