Blisko ludziCouchsurfing – zasady, korzyści, bezpieczeństwo

Couchsurfing – zasady, korzyści, bezpieczeństwo

Couchsurfing, czyli poszukiwanie miejsca noclegowego u nieznajomych osób z wykorzystaniem portalu społecznościowego, to rozwiązanie dla osób szukających sposobu na to, by zaoszczędzić na podróży, a przy tym żądnych przygód i chętnych do poznania nowych ludzi.

Couchsurfing – zasady, korzyści, bezpieczeństwo
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Marlena Kostyńska

Co to jest couchsurfing?

Couchsurfing, czyli "surfowanie na czyjejś kanapie", żeby spełnić swoje zadanie wymaga współpracy dwóch chętnych do zaangażowania się w takie przedsięwzięcie stron. Potrzebujemy więc otwartej osoby, która zechce udostępnić swoją kanapę nieznajomemu podróżnikowi, a także żądnego przygód włóczykija, który będzie gotowy pojechać w nieznane i zatrzymać się na nocleg w domu chętnego gospodarza.

Jak to działa? Couchsurfing działa sprawnie dzięki istnieniu portalu społecznościowego, gdzie użytkownicy zakładają profile, na których podają podstawowe informacje osobie, jak narodowość, miejsce zamieszkania, znajomość języków czy zainteresowania. Wypełniając swój profil można jasno określić, jakie ma się oczekiwania odnośnie couchsurfingu i interakcji z innymi użytkownikami przy spotkaniu. Określa się też, czy jest się gotowym udostępnić innym użytkownikom swoją kanapę, co nie jest obowiązkowe – każdy może dać od siebie tyle, ile mu odpowiada.

Obie strony – zarówno gość, jak i podróżnik – mogą zyskać na takim układzie. Gospodarz może poznać nowe interesujące osoby, zaznajomić je ze swoim miastem, kulturą czy kuchnią, nie musi się zobowiązywać do niczego, co mu nie odpowiada. Natomiast podróżnik otrzymuje darmowy nocleg i, w zależności od oczekiwań obu stron, osobistego przewodnika lub kogoś, z kim może wymienić się doświadczeniami. Użytkownicy przeglądają profile innych i sami decydują, jaki nocleg ich interesuje lub kogo są gotowi przyjąć pod swój dach.

Couchsurfing – korzyści

Chociaż darmowe zakwaterowanie może wydawać się podstawowym argumentem zachęcającym do skorzystania z couchsurfingu, jest to jednak błędne założenie, ponieważ couchsurfing wiąże się z ideą wzajemności, a nie materializmu i skupiania się na uzyskaniu czegoś za darmo. Nie chodzi tutaj też o odwzajemnienie się noclegiem za nocleg, żeby „wyrównać rachunki”.

Couchsurfing opiera się na chęci interakcji z ludźmi, poznania nowych kultur i miejsc. Osoba podróżująca może się czegoś nauczyć od rodowitych mieszańców danego miejsca i zawrzeć nowe znajomości. Dodatkowo nie musi uzależniać się od biur podróży i ich ofert, chociaż w dalszym ciągu musi wykazać się elastycznością względem gospodarza. Couchsurfing to również ciekawe doświadczenie dla gospodarza, który może ugościć osobę z innego państwa, mieć kontakt z innym językiem, a także zaznajomić kogoś z kulturą i kuchnią swojego kraju. Istnieje też opcja zaoferowania wspólnego wyjścia bez noclegu, czyli wariant zapewniający większą swobodę obu stronom.

Couchsurfing – bezpieczeństwo

Couchsurfing opiera się na zaufaniu, ale nie bierze się ono znikąd. Portal couchsurfingowy posiada kilka systemów, które pomagają użytkownikom podróżować i przyjmować gości w bezpieczny sposób. Po pierwsze, po założeniu konta trzeba dokładnie wypełnić profil swoimi danymi, które można zweryfikować uiszczając odpowiednią opłatę i potwierdzając telefon oraz, żeby stać się wiarygodnym użytkownikiem.

Najważniejszym sposobem zapewniania sobie bezpieczeństwa podczas couchsurfingu są rekomendacje użytkowników, które pojawiają się na profilach w formie ocen i komentarzy. Osoby bez referencji i przyjaciół dodanych na portalu nie są osobami budzącymi zaufanie. I nie zapominajmy, że podstawą bezpiecznego podróżowania jest zdrowy rozsądek.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)