FitnessCytrusy mogą sprzyjać zachorowaniu na czerniaka

Cytrusy mogą sprzyjać zachorowaniu na czerniaka

Cytrusy mogą sprzyjać zachorowaniu na czerniaka
Źródło zdjęć: © 123RF
08.07.2015 15:00, aktualizacja: 09.07.2015 13:49

Częste spożywanie grejpfrutów i soków z pomarańczy grozi podwyższonym ryzykiem zachorowania na złośliwego raka skóry.

Częste spożywanie grejpfrutów i soków z pomarańczy grozi podwyższonym ryzykiem zachorowania na złośliwego raka skóry – zawiadamia „Journal of Clinical Oncology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Browna w Stanach Zjednoczonych wykazali, że osoby, które codziennie spożywają cytrusy lub ich przetwory, a zwłaszcza grejpfruty i soki pomarańczowe, są o ponad 35 proc. bardziej narażone na rozwój czerniaka (złośliwego nowotworu skóry - przyp. red.) niż badani, którzy po tego typu produkty sięgają nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Badacze przypuszczają, że za podwyższone ryzyko zachorowania na raka skóry odpowiadają furokumaryny – substancje powszechnie występujące w owocach cytrusowych, które uwrażliwiają skórę na działanie szkodliwych promieni ultrafioletowych. Już wcześniej udowodniono, iż balsamy do opalania zawierające psolareny - naturalne furokumaryny zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju czerniaka.
W badaniu trwającym na przełomie lat 1984-2010 uczestniczyło blisko 64 tys. kobiet i 42 tys. mężczyzn, którzy co cztery lata (lub częściej) udostępniali informacje na temat swoich nawyków żywieniowych, a co dwa lata dane dotyczące stanu zdrowia i innych czynników związanych ze stylem życia, np. palenie papierosów, aktywność fizyczna, itp.
Okazało się, że w ciągu tego czasu 1,7 proc. z nich (1840 osób) zachorowało na czerniaka.

Analizy pokazały, iż częsta konsumpcja cytrusów i ich przetworów silnie korelowała z prawdopodobieństwem zachorowania na raka skóry zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, niezależnie od pozostałych czynników, takich jak wiek, palenie papierosów, picie alkoholu lub kawy, czy aktywność fizyczna.
Ustalono, że największe ryzyko zachorowania związane było ze spożywaniem świeżych grejpfrutów oraz soków pomarańczowych. Paradoksalnie, jedzenie świeżych pomarańczy oraz picie soków grejpfrutowych nie korelowało z rozwojem czerniaka, ani żadnego innego typu nowotworu.

Naukowcy tłumaczą, że świeże owoce mogą w większym stopniu sprzyjać zachorowaniu na raka skóry, bo zawierają więcej furokumaryn niż przetworzone soki owocowe. Przypuszczają, iż zagrożenia płynące ze spożywania soku pomarańczowego są związane z wysoką częstotliwością jego konsumpcji – jest to zdecydowanie najczęściej wybierany produkt spośród wszystkich owoców cytrusowych i ich przetworów.

- Chociaż wyniki naszego badania sugerują, że ludzie, którzy jedzą dużo świeżych grejpfrutów i piją dużo soków pomarańczowych, są bardziej narażeni na wystąpienie czerniaka, zanim wydamy odpowiednie rekomendacje, musimy przeprowadzić znacznie więcej analiz - komentuje Shaowei Wu, koordynator badania.

(PAP), ooo/ mki/