FitnessCzakry - czym są i jak je oczyścić?

Czakry - czym są i jak je oczyścić?

Czakry - czym są i jak je oczyścić?
Źródło zdjęć: © 123RF
11.10.2018 21:20

Za prawidłowy przepływ krzyżujących się w ciele nurtów energii odpowiadają czakry. Filozofia jogi uważa je za źródła pewnych zachowań i uczuć, a zaburzenie ich pracy może prowadzić do poważnego zachwiania wewnętrznej równowagi. Lekiem będą asany, czyli pewne pozycje jogi.

Co to są czakry?

Czakry to w filozofii jogi ośrodki, w których krzyżuje się przepływająca przez ciało energia. Miejsca te ulokowane są wzdłuż kręgosłupa, od lędźwi po czubek głowy. Uważa się, że czakry odpowiedzialne są za uczucia, zachowania, instynkty i myślenie. Ich zaburzenia powodują, że człowiekiem kierują sprzeczne z jego naturą pobudki.

Czakry – charakterystyka i zadania

W organizmie człowieka znajduje się siedem czakr.
• Pierwsza czakra, czyli czakra korzenia ma kolor czerwony. Znajduje się u podstawy kręgosłupa, przez co uważana jest za bazę całego organizmu. To kondycja czakry pierwszej zadecyduje o zdrowiu całego ciała oraz spokoju ducha. Odpowiedzialna jest za kontakt z Ziemią i pobieranie od niej energii, a także z potrzebami przyziemnymi, płodnością oraz wolą przetrwania.
• Druga czakra nazywana jest sakralną. Jej kolorem jest pomarańcz, a lokalizacją obszar poniżej pępka. Czakra druga związana jest nie tylko z przetrwaniem, ale również przyjemnością. Podczas stosunku, któremu towarzyszy uczucie, staje się kanałem przepływu energii między kochankami. Ma również duży wpływ na atrakcyjność.
Barwą trzeciej czakry, określanej również jako czakra splotu słonecznego, jest kolor żółty. To według filozofii jogi centrum energetyczne człowieka. Trzecia czakra znajduje się w dołku między żebrami i odpowiedzialna jest za najsilniejsze uczucia takie jak złość, chciwość czy nienawiść.
• Czwarta czakra to czakra serca. Jej kolorem jest zieleń, a zlokalizowana jest w środku mostka. Opowiada za zachowanie równowagi ciała i ducha, a także za emocje pozytywne. To dzięki czwartej czakrze możemy kontemplować sztukę, być wrażliwym na piękno i kochać bezwarunkowo.
• Piąta czakra znajduje się w szyi, dlatego nazywana jest także czakrą krtani lub gardła. Jej kolorem jest błękit. Poprzez swoje położenie związana jest z czakrą sakralną. Odpowiedzialna jest za umiejętność komunikacji z innymi, dlatego przy nadczynności piątej czakry człowiek staje się gadatliwy, a przy niedoczynności zamknięty w sobie.
• Czakra szósta, również trzeciego oka, to węzeł energetyczny ulokowany między brwiami. Jej barwą jest granat. Współpracuje z innymi czakrami, ale też odpowiada za zdolność widzenia zarówno dosłownie, jak i w ujęciu metaforycznym. Związana jest z intuicją oraz mądrością.
Siódma czakra korony znajduje się na czubku głowy i ma kolor fioletowy. Odnosi się do wewnętrznej harmonii i łączy z boską siłą. Tędy energia wysyłana jest w eter. Nie potrzebuje oczyszczenia, ponieważ się nie blokuje. Może być jednak bardziej lub mniej rozwinięta.

Oczyszczanie czakr – asany

Asany to pewne pozycje jogi, które mogą odblokować przepływ energii przez czakry. Dla czakry pierwszej będą to Tadasana i Virabadrasana 1, dla drugiej Janu sirsasana i Paschimottanasana, a dla trzeciej Śasankasana i Svastikasana. Czwartą czakrę oczyszczą pozycje Ustrasana i Matsjasana, piątą zaś Halasana oraz Salamba sarvangasana. Do oczyszczenia czakry szóstej i siódmej potrzebne będą odpowiednio Matsyasana i Śirszasana.