ycipk-1zceht

Czas na kuchnię koreańską!

Moda na kuchnię azjatycką nie mija i pewne potrawy, takie jak sushi czy sajgonki, już na dobre zagościły na naszych talerzach. Jednak kuchnia koreańska jest wciąż niedoceniana w Europie i wywodzące się z Korei dania nie są tak popularne jak te z Chin i Japonii. Ale kto wie, być może już wkrótce kimchi czy bibimpap zdobędą wielu zwolenników, ponieważ w niczym nie ustępują innym, bardziej znanym potrawom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czas na kuchnię koreańską!
(sxc.hu)
ycipk-1zceht

Na ostro

Cechą charakterystyczną kuchni tego kraju jest ostry smak potraw. Najczęściej stosowane przyprawy to czosnek, sos sojowy, żeń szeń, imbir, pasta sojowa i chili. Głównymi składnikami potraw są ryż, ryby, owoce morza oraz warzywa, które są elementem praktycznie każdego posiłku. Najpopularniejsze warzywa to kapusta, fasola, soja, cebula, ostra papryka i ogórki.

Kapusta po koreańsku

ycipk-1zceht

Sztandarową potrawą Korei jest kimchi. Jej najważniejszym składnikiem jest kapusta pekińska, czasem używa się też rzodkiewek i ogórków. Warzywa swój smak zawdzięczają zalewie z czosnku, imbiru i chili. Spożywa się ją jako samodzielne danie oraz jako przystawkę.

Na bazie kimchi gotuje się pikantną zupę (kimchi jigae) z warzywami, tofu, owocami morza i surowym jajkiem wbijanym do zupy.

Wielbicielom orientalnych smaków może też przypaść do gustu sundaekuk, czyli zupa z jelitem świni lub krowy faszerowanym ryżowymi kluskami, tofu i warzywami, a także mięsem, ryżem i przyprawami.

Zmieszany ryż

ycipk-1zceht

Innym popularnym daniem jest bibimpap (po koreańsku zmieszany ryż). Składa się ono ze smażonego ryżu, warzyw (najczęściej jest to cukinia, ogórek, daikon, szpinak), surowego jajka i wołowiny, a także grzybów i trawy morskiej. Czasem dodaje się również tofu. Istnieje też wersja tej potrawy z surową rybą, np. łososiem, tuńczykiem, tilapią.

Owoce morza inaczej

W Korei często serwuje się gejang, czyli solone, naturalnie fermentowane owoce morza w sosie sojowym. Potrawa ta nie jest popularna poza Koreą, ponieważ nie każdemu odpowiada jej specyficzny smak.

Koreańskie sushi

ycipk-1zceht

Fanom sushi może przypaść do gustu gimbap. Jest to ryż zawinięty w wodorosty wraz z warzywami. Mogą być one surowe, marynowane, smażone. Najczęściej są to ogórki, szpinak, marchew, marynowany chrzan. Częsty dodatek to ryba, np. łosoś lub tuńczyk.

Japchae to smażony w oleju sezamowym makaron sojowy z marchewką, szpinakiem, cebulą i grzybami.

Mięso po koreańsku

Również miłośnicy typowo mięsnych dań znajdą coś dla siebie. Warty wypróbowania jest samgyeopsal, czyli grillowany, marynowany boczek z czosnkiem i cebulą. Inna warta uwagi potrawa z grilla to bulgogi, paski wołowiny marynowane przez 2 godziny w sosie sojowym z czosnkiem, cebulą, olejem sezamowym, sezamem, solą i cukrem.

ycipk-1zceht

Fast food po koreańsku

Na uwagę zasługują koreańskie fast foody sprzedawane bezpośrednio na ulicy. Są to m.in. pierożki z ośmiorniczką, gotowane jajka w panierce, panierowane krewetki, czy naleśniki jeon.

(sp/sr)

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1zceht

ycipk-1zceht
ycipk-1zceht