Blisko ludziCzego nie kupować w prezencie ślubnym?

Czego nie kupować w prezencie ślubnym?

Czego nie kupować w prezencie ślubnym?
Źródło zdjęć: © 123RF

16.11.2012 11:44, aktual.: 16.11.2012 12:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ślub to duże przedsięwzięcie finansowe nie tylko dla Pary Młodej. Goście również ponoszą pewne koszty, a wśród nich sporym wydatkiem jest prezent ślubny. Dlatego zanim kupisz komplet garnków, dobrze zastanów się, czy oby na pewno taki podarek sprawi radość nowożeńcom.

Ślub to duże przedsięwzięcie finansowe nie tylko dla Pary Młodej. Goście również ponoszą pewne koszty, a wśród nich sporym wydatkiem jest prezent ślubny. Dlatego zanim kupisz komplet garnków, dobrze zastanów się, czy oby na pewno taki podarek sprawi radość nowożeńcom.

Choć zwyczaj wręczania prezentów ślubnych trwa od zarania dziejów, niemal zawsze pojawia się pytanie: „Co kupić?”. Zdarza się, że aby uniknąć stania się posiadaczem pięciu odkurzaczy i tyleż samo czajników elektrycznych, para młoda tworzy listę prezentów ślubnych. Inni deklarują, że wolą pieniądze. Są też i tacy, którzy dają wolną rękę swoim gościom na zasadzie; niech każdy kupi co mu serce, rozum i zawartość portfela dyktuje.

Ryzykowne prezenty to...

Obrazy. Możemy kupić obraz pod warunkiem, że para młoda interesuje się sztuką i wiemy, które malowidło chcieliby mieć w swoim domu. Sztuka jest dobrą inwestycją, ale trzeba się na niej znać. W innym wypadku obraz będzie balastem, z którym nie wiadomo co zrobić i latami przewala się z szafy na strych, ze strychu do piwnicy.

Akcesoria dla dziecka. Łóżeczko, czy wózek dziecięcy to zdecydowanie przedwczesny prezent. Młodzi mogą to odczytać, jak wywieranie presji, że natychmiast powinni zdecydować się na potomstwo. Wyobraźmy sobie, że taką decyzję podejmą 5 lat po ślubie. Wtedy pojawia się pytanie - gdzie przechowywać taki prezent. Po drugie moda w akcesoriach dziecięcych też się zmienia. A co jeśli okaże się, że nie mogą mieć dzieci. Wtedy prezent sprawi im więcej przykrości niż radości. Poza tym podarek ślubny ma być przeznaczony dla nowożeńców, a nie dla ich dzieci, teściów, czy przyjaciół.

Meble. Podobnie, jak w przypadku obrazów, możemy nie trafić w gusta. Poza tym są pakowane w duże i nieporęczne paczki. Nie wiadomo, jak takim prezentem w ogóle obdarować.

Kosmetyki, odzież i bielizna. To co nadaje się na Boże Narodzenie, niekoniecznie dobrze wygląda w prezencie ślubnym. Nawet jeśli wełniane skarpety są od znanego projektanta i kosztowały majątek, to i tak nie będą efektownym podarkiem na nowa drogę życia. Nawet bardzo drogie perfumy mogą zupełnie nie spodobać się pannie młodej, czy panu młodemu. Generalnie należy unikać prezentów, których adresatem jest tylko jedno z nowożeńców.

Erotyczne gadżety. Nie kupuj na prezent ślubny tego, co kupiłabyś na wieczór panieński. Akcesoria dostępne w sex shopach mogą rozbawić młodych, a nawet okazać się przydatne, ale z pewnością nie będą oni mogli pochwalić się takim prezentem przez rodziną. Mogą też wprawić parę młodą w zakłopotanie.

Co możemy ofiarować w prezencie ślubnym?

Właściwie wszystko czego potrzebuje i o czym marzy Para Młoda. Trzeba tylko wiedzieć, co sprawi im radość. A wtedy pole do popisu jest nieograniczone: dobre będą cenne albumy (jeśli je kolekcjonują), dla podróżników wycieczka do ich wymarzonego kraju, dla miłośników literatury bon na książki. Im bardziej osobisty prezent, tym lepiej. Ale nie zawsze znamy się z parą młodą jak łyse konie i wiemy, o czym marzą. Często stoimy przed dylematem: nie mam pojęcia, co im kupić. Oto lista bezpiecznych prezentów.

Pieniądze. Koperta z banknotami to dziś z pewnością najpopularniejszy prezent weselny. Pozwala uniknąć gafy, nietrafionych podarków, nie wymaga zastanawiania się, czego potrzebują młodzi, a potem wyszukiwania odpowiednich przedmiotów. Tylko, że taki prezent to nic osobistego, zaskakującego i oryginalnego.

Bony podarunkowe.Są dostępne w większości sieciowych sklepów, w różnych nominałach. Najlepiej sprawdzają się takie, które można zrealizować w sklepach meblowych, z wyposażeniem wnętrz lub z elektroniką. Wręczając taki kupom mówimy parze: wiemy, że potrzebujecie mebli do nowego mieszkania, ale wybierzcie je sobie sami.

Sztućce, zastawa stołowa. Dobry prezent pod warunkiem, że są wyjątkowo piękne. Wybierzmy proste, eleganckie wzory, które nie przeminą wraz z modą. Będą stanowiły miłą pamiątkę z wesela. Zrezygnujmy jednak z takiego prezentu, jeśli nie jesteśmy pewni, czy trafimy w gust pary młodej.

AGD, czyli wszelkiego rodzaju czajniki elektryczne, blendery, czy ekspresy do kawy. Podobnie jak w przypadku zastawy stołowej, jeśli chcemy zrobić nowożeńcom miłą niespodziankę, zainwestujmy w sprzęt wysokiej klasy, o niebanalnym wzornictwem. Podpytajmy też delikatnie, czego potrzebują i o czym marzą. Jeśli nie jesteśmy pewni, że chcą mieć nowy ekspres do kawy, lepiej dać gotówkę, czy bon.

(mos/bb)

Więcej na temat ślubu:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także