Niania Twojego dziecka nie jest Twoją przyjaciółką. Jest osobą, której ufasz i która jest dla Ciebie ważna. Lecz Ty jesteś pracodawcą, a ona podwładnym: szanujesz ją i jesteś jej wdzięczna za to, jak zajmuje się Twoim dzieckiem, ale nie pójdziecie na drinka po pracy, a ona nie zaprosi Cię na swój wieczór panieński. Niania nie zawsze też będzie z Tobą szczera. Być może Twoja niania nie powie Ci…
Niania Twojego dziecka nie jest Twoją przyjaciółką. Jest osobą, której ufasz i która jest dla Ciebie ważna. Lecz Ty jesteś pracodawcą, a ona podwładnym: szanujesz ją i jesteś jej wdzięczna za to, jak zajmuje się Twoim dzieckiem, ale nie pójdziecie na drinka po pracy, a ona nie zaprosi Cię na swój wieczór panieński. Niania nie zawsze też będzie z Tobą szczera. Być może Twoja niania nie powie Ci…
Tekst: Aleksandra Pielechaty
Czego nie powie Ci niania?
…że Twój dom jest brudny
Niania nie jest Twoją panią do sprzątania i, o ile nie ma tego w umowie, nie będzie prała kaftaników, sprzątała w pokoju dziecięcym i zmieniała pościeli dziecka. Jest jednak opiekunką Twojego dziecka i zapewne na sercu jej leży, w jakich warunkach wychowuje się jej podopieczny, a czystość i higiena są na pierwszym miejscu.
Doświadczona niania szybko zauważy brudną kuchnię, zapuszczoną łazienkę i koty kurzu wyzierające spod łóżek. Nie powie Ci o tym – bo do jej zadań należy tylko opieka nad dzieckiem, ale pewnie będzie się zastanawiać czy jest sens uczyć czystości dziecko, które wychowuje się w tak brudnym domu.
Czego nie powie Ci niania?
Rzadko zdarza się niania, która nie stosuje najbardziej nawet niewinnych zagrań, aby przekupić dzieci, którymi się zajmuje. Jednym z najczęściej stosowanych jest ostrzeżenie „Bo powiem mamie”, które zwykle działa natychmiastowo, zmieniając rozwrzeszczane potwory w spokojne owieczki. Przekupstwo to nic innego, jak relacja biznesowa między nianią a dzieckiem, działająca na zasadzie: „Coś za coś”. Nie jest to pedagogiczne, lecz pozwala czasem osiągnąć cel.
Czego nie powie Ci niania?
…że podkopujesz jej autorytet
Jeśli na początku współpracy ustaliłaś pewne zasady i normy (główną jest: „Masz się słuchać niani”), nie zmieniaj ich bez przyczyny. Twoja niania długo pracowała na to, aby cieszyć się poważaniem i mieć autorytet wśród twoich dzieci. Nie podkopuj go tylko dlatego, aby im się przypodobać. Jeśli niania pozwala twojemu synkowi zabierać do piaskownicy tylko grabki i łopatkę, a nie nadmuchiwaną żyrafę i komplet samochodzików, to pewnie ma to sens. Nie zmieniaj tego.
Czego nie powie Ci niania?
… że boi się spytać Cię o pieniądze
Ustaliłaś z opiekunką, że wypłacasz jej wynagrodzenie w ostatni piątek miesiąca. Ale tak się złożyło, że mogłaś ten piątek spędzić z dziećmi i dałaś jej wolne. Albo np. poprosiłaś ją, aby w sobotę dłużej posiedziała z dziećmi, bo chciałaś iść z mężem na imprezę. Oczywiście obiecałaś jej ekstra zapłatę, ale… zapomniałaś o tym. Jeśli twoja niania to cudowna osoba, ale nie dość asertywna, może czuć się skrępowana, przypominając Ci o wypłacie. Nie dopuść do tego. Pod uwagę bierz także podwyżkę i premie.
Czego nie powie Ci niania?
…że odwołujesz ją w ostatniej chwili
Taka sytuacja może zdarzyć się raz na jakiś czas. Ale jeśli często odwołujesz jej wizytę, już wtedy kiedy jest w drodze do Ciebie – raczej jej się to nie spodoba. Niania, poza opieką nad Twoim dzieckiem, ma także swoje życie, swoje plany i obowiązki, które łączy z pracą dla ciebie. Jeśli burzysz jej plan dnia bez powodu, prawdopodobnie poszuka sobie lepszej pracy.
Czego nie powie Ci niania?
… że robisz błędy wychowawcze
Jeśli masz do czynienia z nianią z dużym doświadczeniem zawodowym, prawdopodobnie to ona zna się o wiele lepiej na wychowywaniu dzieci, niż ty (szczególnie, jeśli to twoje pierwsze dziecko). Większość reguł da się zastosować do wszystkich maluchów. Niania może próbować powiedzieć ci, że twój synek nie potrzebuje już smoczka, że najwyższy czas zacząć sadzać córeczkę na nocniku, zamiast opakowywać ją w pieluchy i że twój pierworodny świetnie radzi sobie z kubkiem, więc butelka jest już zbędna.
Czego nie powie Ci niania?
… że się spóźniasz
Może wydawać Ci się to dziwne, ale niania nie chce się spóźnić się na randkę, albo na kurs językowy, a może ma inną pracę? Cokolwiek to jest, respektuj ustalone godziny jej pracy. Ona na pewno nie zostawi dziecka samego w domu, ale może mieć do ciebie żal i uzasadnione pretensje.
Czego nie powie Ci niania?
… że ją wciągasz do swojego życia
Bez względu na to, jak długo niania jest obecna w twojej rodzinie, staraj się nie wciągać jej w rodzinne problemy i nie serwuj jej rodzinnych tajemnic. Miło jest pogawędzić sobie przy kawie, gdy np. dziecko usnęło, ale niania może niekoniecznie chce poznać detale twojego pożycia intymnego z mężem czy opowieści o operacji pęcherzyka żółciowego twojej kuzynki.
Czego nie powie Ci niania?
…że jest głodna
Bywają nianie bardzo bezpośrednie, które potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji, ale są też osoby nieśmiałe, które (zwłaszcza w pierwszych dniach w nowym domu) nie wiedzą czy mogą czymś się poczęstować.
Niania jest twoim pracownikiem, bo płacisz za opiekę nad dzieckiem, ale jest też osobą, którą zapraszasz do domu i chcesz, aby się w nim dobrze czuła. Dlatego pozwól jej skorzystać z twoich zapasów. A jeśli w lodówce lub w spiżarni jest przysmak, który chciałabyś zachować, możesz uprzedzić: „Ta ryba po grecku jest dla mojego męża, on za nią przepada”.
Czego nie powie Ci niania?
… nie uprzedziłaś jej, że Twoje dziecko jest chore
Jeśli masz nianię, która na stałe opiekuje się twoim dzieckiem, prawdopodobnie spodziewa się ona takich przypadków. Ale jeśli umawiasz się z przypadkową opiekunką, która ma się zająć dzieckiem tylko przez kilka godzin, uprzedź ją, że maluch jest np. przeziębiony, albo właśnie przechodzi którąś z zaraźliwych chorób. Jeśli chcesz, aby niania była wobec ciebie fair, ty także bądź wobec niej w porządku.
Czego nie powie Ci niania?
- Nieporozumienia na linii niania-rodzic to częste zjawisko. Dlatego od samego początku należy zadbać o dobrą komunikację z opiekunką naszej pociechy – mówi Anna Karcz, pedagog i ekspert strony Niania.pl. - Przed rozpoczęciem współpracy warto spisać kontrakt, zawierający ustalenia dotyczące funkcjonowania niani w naszej rodzinie. Ważne jest, by omówić kwestie finansowe: wysokość oraz terminy wypłat, a także wynagrodzenie za czas urlopu.
Czego nie powie Ci niania?
- Kolejną kwestią do przedyskutowania jest zakres obowiązków niani. Należy także omówić ważne kwestie wychowawcze, zwłaszcza te kontrowersyjne (oglądanie TV, podawanie słodyczy), aby uniknąć późniejszych nieporozumień. Jeśli zaś w późniejszej współpracy pojawia się jakaś niezgodność poglądów, należy rozwiązać ją na osobności - nigdy w towarzystwie malucha. Wszelkie napięcia między jego mamą i opiekunką są źródłem niepokoju u dziecka, a przecież jego dobro jest tu najważniejsze. Zatem dobra komunikacja to klucz do sukcesu!