Czerwona szminka pasuje każdej kobiecie. Znajdź swój odcień, idąc tropem gwiazd

Czerwona szminka pasuje każdej kobiecie. Znajdź swój odcień, idąc tropem gwiazd

Aleksandra Domańska w czerwonej szmince
Aleksandra Domańska w czerwonej szmince
Źródło zdjęć: © AKPA | Kamil Piklikiewicz
28.11.2022 14:22, aktualizacja: 29.11.2022 14:17

Jest taki odcień czerwieni, w którym można przeglądać się w lustrze bez końca. Jednak jest też taki, przez który jak najszybciej chce się schować głowę w piasek. Zatem o co chodzi z tą czerwienią, że czasem nam służy, a innym razem szkodzi?

Niezależnie od tego, czy właśnie poszukujesz swojej idealnej czerwonej sukienki, czy może podejmujesz kolejną próbę odnalezienia odpowiedniego odcienia czerwonej szminki – świetnie trafiłaś. Na początek musisz odpowiedzieć na kluczowe pytanie – którym typem kolorystycznym jesteś? Jeśli znalazłaś już swoje miejsce w rodzinie ciepłej jesieni i wiosny lub trafiłaś do szeregu chłodnego lata i zimy, lećmy dalej.

Chłodna czerwień

Chłodna uroda równa się chłodny odcień czerwieni – to w wielkim skrócie. W tonacji pani zimy i pani lata dominują niebieskie i różowe barwy, a włosy zaliczają się do jasnego blondu, mysiego brązu oraz kruczej czerni. Wsłuchując się w naturę chłodnej urody, należy sięgać po czerwień z domieszką błękitu, która przechodzi w ciemne bordo, wiśnię, burgund, fiolet i róż. Fuksja jest wprost stworzona dla zimnej urody, podobnie jak czerwień wpadająca w blady róż, który będzie pięknie harmonizował z naturalną tonacją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pani lato to właścicielka stonowanej urody, której kolor oczu, ich oprawa, skóra oraz włosy "zlewają się" w spójną, chłodną całość. Dzięki temu świetnie prezentuje się w chłodnych, ale nieco jaśniejszych odcieniach czerwieni różanej czy arbuzowej. Doskonałym przykładem będzie tutaj Olivia Wilde.

Olivia Wilde to przykład letniej urody
Olivia Wilde to przykład letniej urody© Getty Images | Mike Marsland

Uroda zimowa bazuje na kontraście - ciemne bądź niebieskie oko wyróżnia się na tle jasnej cery, a także koresponduje z ciemnymi włosami. Dzięki temu zimie poleca się szminki w ciemnym i chłodnym odcieniu czerwieni. Przedstawicielką urody zimowej jest Danuta Stenka, która często pokazuje się w bordowej czerwieni na ustach.

Ciepła czerwień

Uroda wiosenna i jesienna charakteryzuje się czerwonym i żółtym pigmentem. Dlatego tę grupę reprezentuje słomiany blond, ognista rudość i kasztanowy brąz. Ciepła uroda najlepiej prezentuje się w czerwieni wpadającej w żółć, która jest dość jasna, kwiatowa, pomidorowa i owocowa. Tego typu odcień podkreśla złocistość wiosennej i jesiennej urody, dlatego świetnie czuje się w tonacji rdzy czy brązu.

Jesienny typ to ciemniejszy wariant urody ciepłej. Wyróżnia się rudawobrązowym odcieniem włosów, ciemniejszą karnacją, a także obecnością piegów na skórze. Ta uroda przepięknie koresponduje ze szminką w karmazynowym i kasztanowym odcieniu czerwieni. Spójrz tylko na Lindsey Lohan, Emmę Stone czy Katarzynę Dowbor.

Emma Stone posiada jesienny typ urody
Emma Stone posiada jesienny typ urody© Getty Images | 2021 WireImage

Z kolei charakterystyka pani wiosna opiera się przede wszystkim na jasnym, ale ciepłym odcieniu włosów, a także jasnej skórze. Tęczówka "wiosennych" oczu oscyluje między zielenią, jasnoniebieskim, szarością oraz odcieniem piwnym. Ten typ urody prezentuje między innymi Izabela Miko i Aleksandra Domańska, która wspaniale wygląda w makowej czerwieni na ustach, karmazynowej, koralowej, a nawet wpadającej w odcień neonowy.

Ola Domańska to typowa wiosna
Ola Domańska to typowa wiosna© AKPA | AKPA

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!