FitnessCzosnek skuteczny w leczeniu infekcji dróg moczowych

Czosnek skuteczny w leczeniu infekcji dróg moczowych

Czosnek skuteczny w leczeniu infekcji dróg moczowych
Źródło zdjęć: © 123RF

20.07.2015 14:24, aktual.: 21.07.2015 17:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ekstrakt z czosnku unicestwia większość odpornych na antybiotyki bakterii, które wywołują zakażenie układu moczowego.

Ekstrakt z czosnku unicestwia większość odpornych na antybiotyki bakterii, które wywołują zakażenie układu moczowego - wynika z badania opublikowanego na łamach „Journal of Tropical Agricultural Science”.

Naukowcy z Instytutu Technologii i Nauk Birla w Indiach oraz Uniwersytetu Putra w Malezji wykazali, że zwykły ekstrakt z czosnku pospolitego (Allium sativum) jest niezwykle pomocny w walce z infekcjami dróg moczowych, gdyż unieszkodliwia ponad 80 proc. bakterii odpornych na inne formy leczenia.

Badacze wyizolowali z moczu osób cierpiących na zakażenie układu moczowego 166 szczepów bakterii i zaobserwowali, że 56 proc. z nich jest niewrażliwa na antybiotyki. Postanowili więc wystawić oporne bakterie na działanie ekstraktu z czosnku. Okazało się, że czosnek unicestwiał aż 82 proc. z nich.

- Rosnący wśród mikroorganizmów poziom odporności na różne formy leczenia zmusza nas do zwrócenia się ku medycynie tradycyjnej opartej na działaniu produktów ziołowych, która może dostarczyć nam wielu alternatywnych rozwiązań - przyznają autorzy badania.
Lecznicze właściwości czosnku i jego zdolność do zwalczania różnego typu mikroorganizmów - bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków są znane już od dawna. Przypuszcza się, że główne składniki o aktywnym działaniu to allicyna i związki siarki.

(PAP), ooo/ agt/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także