Trwa ładowanie...

Czy do drewnianych żaluzji pasują firanki?

Połączenie drewnianych żaluzji i firanek jest dość kontrowersyjne, ale czy słusznie? Sprawdź, jak je łączyć.

Share
Czy do drewnianych żaluzji pasują firanki?Źródło: Shutterstock.com
d3za6a4

Drewniane żaluzje i firanki

Drewniane żaluzje i firanki to rzadkie połączenie. Znacznie częściej spotkać się można z zestawieniem żaluzji i zasłon. W obu przypadkach uzasadnienie wykorzystania dwóch elementów naraz opiera się na odmiednnych funkcjach. Zarówno firanka, jak i żaluzja mają za zadanie osłonięcie widoku wnętrza mieszkania oraz ograniczenie dostępu światła, ale gdy są one razem ta pierwsza pełni zazwyczaj funkcję dekoracyjną, a druga praktyczną. Sama żaluzja, nawet drewniana, może wzbudzać w niektórych skojarzenia z biurem czy urzędem. W takiej sytuacji firanka lub zasłona może wizualnie ocieplać dane wnętrze i złagodzić sztywny rytm żaluzji – szczególnie, gdy jest ona wykonana z ciężkiego optycznie ciemnego drewna. Posiadanie obu naraz poszerza także nasze możliwości. Jeśli w danej chwili zależy nam na miękkim łagodnym oświetleniu oraz niezaburzonym paskami widokiem przez okno, możemy podwinąć żaluzję i korzystać z właściwości firanki. Jeżeli natomiast potrzebujemy maksymalnego zaciemnienia, np. gdy oglądamy film w słoneczny dzień, to skorzystamy z żaluzji. Kolejną zaletą połączenia firany lub zasłony z żaluzją jest możliwość optycznej zmiany proporcji pokoju i samego okna. Zastosowanie długich jasnych kotar z lekkiego materiału pozwoli na stworzenie wrażenia przestronności. Istotne jest, aby zasłony i żaluzje korespondowały ze sobą kolorystycznie. Mogą ze sobą kontrastować, ale powinny być wtedy w tej samej gamie barwnej – łączymy odcienie ciepłe z ciepłymi lub zimne z zimnymi. Kolejną sprawą jest faktura i wzór firan lub zasłon. Najlepiej jeśli będą one proste i pozbawione ornamentów.

Drewniane żaluzje i firanki - czego unikać

Drewniane żaluzje i firanki występują w różnych odcieniach, wielkościach i fakturach. Powodzenie zależy od tego, w jaki sposób je do siebie dobierzemy.
Firanki nie powinny:

  • być wzorzyste - będą gryzły się z wyrazistym rytmem żaluzji;
  • mieć chłodnej barwy, jeśli zestawia się je z żaluzją o ciepłym odcieniu;
  • być krótkie - okno nabierze dziwnych proporcji;
  • mieć grubej faktury - do masywnej wizualnie żaluzji, bardziej pasować będą delikatne materiały, które ją złagodzą.

Jeśli decydujemy się na drewniane żaluzje, to wybierzmy zasłony lub firankę, ale nie wszystko naraz. Bezpieczniejszym wyborem będą zasłony, które skuteczniej modelują przestrzeń niż firanki.

d3za6a4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3za6a4
d3za6a4