Czy można spać na działce? Przepisy są jednoznaczne

Czy można spać na działce? / zdjęcie poglądowe
Czy można spać na działce? / zdjęcie poglądowe

27.03.2024 20:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon wiosenno-letni sprzyja przebywaniu na działkach. Choć, jak wiadomo, stałe zamieszkiwanie na nich jest zabronione, w przepisach znajdziemy konkretną informację dotyczącą możliwości czasowego pobytu. Czy można spać na działce przez jedną noc?

Działki przeżywają obecnie swoje drugie życie. Coraz więcej osób, w szczególności tych mieszkających w dużych miastach, pragnie posiadać swoje własne miejsce, w którym można odpocząć, zaczerpnąć świeżego powietrza czy wyhodować ulubione warzywa. Według przepisów stałe zamieszkiwanie na działce jest zabronione. Niewiele osób jednak wie, czy może nocować na działce lub przebywać na niej przez pewien czas.

Czy można spać na działce?

Polski Związek Działkowców zamieścił na swojej stronie internetowej dokładny opis tego, jak traktowany jest czasowy pobyt na działce, a jak stałe zamieszkiwanie. Składa się na to kilka "elementów", w tym art. 25 Kodeksu Cywilnego oraz orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 26 września 2000 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poprzez pobyt stały rozumiane jest ciągłe przebywanie w miejscu, jakim jest działka, którego celem jest "założenie na niej ośrodka swoich osobistych i majątkowych interesów". Kluczem do odpowiedzi na pytanie: "czy można spać na działce?" jest to, że korzystając z udogodnień działki, nie planujemy stworzyć z niej miejsca swojego zamieszkania. Czasowy pobyt na działce, taki jak jednorazowy nocleg, jest legalny.

Kara za mieszkanie na działce

Zgodnie z przepisami, stałe zamieszkiwanie na terenie ROD jest niezgodne z prawem, co oznacza, że wiąże się z karą. Takie wykroczenie stanowi podstawę do wypowiedzenia umowy dzierżawy, w związku z czym zarząd ROD ma prawo nawet odebrać działkę.

Taka kara wynika z umowy dzierżawy, którą każda osoba podpisuje ze stowarzyszeniem ogrodowym, czyli zarządcą ROD. Według umowy, dzierżawca działki zobowiązuje się:

  • przestrzegać regulaminu ROD,
  • uiszczać opłaty ogrodowe,
  • korzystać z dzierżawionego gruntu zgodnie z przeznaczeniem.

Jeżeli u działkowicza zostanie wykryte naruszenie ostatniego punktu, umowa jest wypowiadana przez zarządcę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.