Trwa ładowanie...
d2p9dng
Czym jest kultura machismo?
x-news/Dzień Dobry TVN
Ludzie
oprac. Maja Miloch

Czym jest kultura machismo?

O zjawisku "machismo", czyli dominacji mężczyzn nad kobietami, opowiada dr Marta Wójtowicz-Wcisło, kulturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2p9dng

- Średnia wieku inicjacji seksualnej w krajach Ameryki Łacińskiej to 16 lat - mówi Wójtowicz-Wcisło. - W Kolumbii dziewczynki rozpoczynają współżycie nawet w wieku 13 lat i wcześniej. W wielu wypadkach ciąża jest wynikiem przemocy wobec kobiet.

W tutejszych slumsach nikogo nie dziwią ciężarne 14-latki lub 26-letnie babcie. W najbiedniejszych warstwach społeczeństwa przemoc wobec kobiet przybiera formę gwałtów, wykorzystywania seksualnego czy handlu usługami seksualnymi.

d2p9dng

- Silne zjawisko "machismo", czyli dominacji mężczyzn nad kobietami, dyskryminacji kobiet związane jest też z historią polityczną tego kraju - tłumaczy kulturoznawca.

Kolumbia doświadcza trwającej ponad 50 lat wojny domowej między bezwzględnymi kartelami narkotykowymi. Ta eskalacja sprawiła, że miliony obywateli znalazły się na skraju ubóstwa, a ponad 7 mln musiało opuścić swoje domy. Obecnie większość zamieszkuje slumsy. W najgorszej sytuacji znajdują się kobiety, które dodatkowo są narażone na przemoc domową i dyskryminację. Dominika Kulczyk wraz z Cataliną Escobar od ponad dziesięciu lat prowadzi fundację Juanfe. Docierają do najbardziej potrzebujących kobiet, finansują szkolenia dla młodych matek, jedzenie i opiekę nad dziećmi.

d2p9dng

Podziel się opinią

Share
d2p9dng
d2p9dng