FitnessCzyste zęby bez resztek pokarmu. Uzyskaj efekt jak u dentysty

Czyste zęby bez resztek pokarmu. Uzyskaj efekt jak u dentysty

Kiedy przychodzi do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, najczęściej skłaniamy się w stronę wykałaczek lub nici dentystycznych. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najlepsza szczoteczka elektryczna może sobie nie poradzić z niektórymi zadaniami. Jest jednak sposób, który nie uszkodzi dziąseł i szkliwa, a mowa o irygacji

Irygator to doskonały pomocnik w dbaniu o czystość zębów
Irygator to doskonały pomocnik w dbaniu o czystość zębów
Źródło zdjęć: © Shutterstock

09.05.2022 16:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie tylko u dentysty

Będąc u dentysty, z pewnością spotkaliście się z tym, że na samym początku zęby są dokładnie opłukiwane wodą pod ciśnieniem. Pozwala to usunąć resztki jedzenia oraz bakterie. Ten zabieg nazywany jest właśnie irygacją i można go wykonać w domu, ponieważ na rynku jest wiele urządzeń na każdą kieszeń. Dodatkowo zabieg ten masuje dziąsła i poprawia ich ukrwienie, a także przyspiesza regenerację tkanek.

Co wybrać?

Budowa irygatora jest bardzo prosta, ponieważ składa się on ze zbiornika na wodę, pompki elektrycznej oraz dyszy. W większości urządzeń można swobodnie regulować ciśnienie. Producenci często doposażają sprzęt w końcówki do pielęgnacji aparatów ortodontycznych i skrobaki do języka. Spotkacie zarówno irygatory stacjonarne, jak i przenośne. Te pierwsze mają większy zbiornik, ale nie zabierzecie ich ze sobą np. w podróż.

Najczęściej spotkacie trzy rodzaje strumienia wody. Pierwszy to strumień ciągły, który ma wysokie ciśnienie i przydaje się do oczyszczania ciasnych przestrzeni. Strumień wirujący jest delikatny, więc będzie polecany dla osób z wrażliwymi dziąsłami. Strumień pulsacyjny przydaje się do oczyszczenia trudno dostępnych miejsc. W skrócie można powiedzieć, że im większy zakres ciśnienia i regulacji, tym lepiej.

Irygator w akcji

Zanim przystąpicie do czyszczenia, możecie użyć nici dentystycznych i wstępnie przygotować przestrzenie międzyzębowe. Niektórzy sugerują też odwrotną technikę, a więc najpierw skorzystać z irygatora, a później użyć nici lub szczoteczki. Następnie należy napełnić zbiornik wodą i wybrać odpowiednią dyszę. Przystępując do czyszczenia, trzeba pamiętać, że końcówka powinna być skierowana prostopadle do zębów i nie może dotykać dziąseł. Zabieg powinien trwać około 3 minut.

Czyszczenie rozpoczyna się od zębów trzonowych. Moc powinna być wysoka, ale nie może powodować dyskomfortu. Podobnie jest z temperaturą wody. Oczywiście są to kwestie indywidualne. Podczas czyszczenia należy podążać za linią dziąseł. Następnie należy wyczyścić dyszę i przepłukać pojemnik na wodę. Dzięki temu unikniecie nagromadzenia bakterii i kamienia w irygatorze

Źródło artykułu:WP Kobieta
poradnik kupującegoirygatorirygacja