Czystek odstrasza kleszcze. Obalamy mit i pokazujemy skutki uboczne picia naparu z czystka

Kleszcze znowu nas atakują. Najczęściej wymienianym odstraszaczem na pajęczaki jest czystek. Pytamy specjalistę w tej dziedzinie Pawła Grzesiowskiego, ile w tym prawdy. Odpowiedź jest krótka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czystek na kleszcze - ten sposób cieszy się wielką popularnością
Czystek na kleszcze - ten sposób cieszy się wielką popularnością (Pixabay.com)
WP

W 2010 r. niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Leipzig dowiedli, że czystek hamuje wzrost bakterii odpowiedzialnej za rozwój boreliozy. Nie udowodnili jednak, że picie naparu z czystka może w jakikolwiek sposób odstrasza kleszcze. Do dziś jednak to zioło traktowane jest jako numer 1 w walce z tymi pajęczakami.

Kuracje czystkiem cieszą się ogromną popularnością. Paweł Grzesiowski, pediatra i wakcynolog, szef fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń, ma tylko jedno do powiedzenia na ten temat. – Niestety, nie mogę potwierdzić cudownego działania czystka. To wielki medyczny mit, najgorsze, że powielany. Nie istnieją żadne badania, które mówią, że czystek działa. Nikt tego nie udowodnił – mówi w rozmowie z WP Kobieta lekarz.

Gdy pytamy Grzesiowskiego, jakie skutki uboczne niesie picie naparów z czystka, stwierdza, że część zarażonych boreliozą odstawia leki, zalecone przez specjalistów. Ekspert nie ma żadnych wątpliwości, że zdając się wyłącznie na zioło, robimy sobie krzywdę.

WP

Napar z czystka zazwyczaj nie szkodzi, ale jak wszystko w dużych dawkach - tak. Jako skutki uboczne picia naparu z czystka wymienia się anemię i zahamowanie przyswajania żelaza przez organizm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Kobieta
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP