UrodaDekoloryzacja włosów – wszystko, co warto wiedzieć o ściąganiu farby z włosów

Dekoloryzacja włosów – wszystko, co warto wiedzieć o ściąganiu farby z włosów

Nierzadko zdarza się, że zamiast oczekiwanego pięknego koloru klientki salonów kosmetycznych spotyka rozczarowanie. Jeśli kolor wychodzi zbyt mocny, warto pomyśleć o zabiegu dekoloryzacji włosów - ściąganie koloru z włosów jest możliwe.

Dekoloryzacja włosów – wszystko, co warto wiedzieć o ściąganiu farby z włosów
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

02.06.2018 | aktual.: 01.07.2018 13:59

Dekoloryzacja – co to jest?

Dekoloryzacja to proces, w którym z zastosowaniem odpowiedniego produktu ściągającego kolor, usuwany jest z włosów niepożądany pigment farby.

Jeśli po farbowaniu włosów okazało się, że uzyskany efekt nie jest taki, jaki z założenia być powinien, dekoloryzacja jest jedynym ratunkiem, pomijając oczywiście radykalne cięcie. Z reguły dekoloryzacji poddawane są włosy, które są zbyt ciemne. Łatwiej jest bowiem wymyć pigmenty ciemniejszej farby niż usunąć blond.

Zabieg dekoloryzacji może polegać na użyciu rozjaśniacza albo dekoloryzatora do włosów. W przypadku rozjaśniania można mówić o dużej skuteczności, ale też narażeniu włosów na osłabienie. Oczywiście efekt zabiegu dekoloryzacji zależy od różnicy między odcieniem wyjściowym i oczekiwanym kolorem finalnym włosów. Dekoloryzacja odbywa się za pomocą ściągaczy koloru (color peel). Ich działanie jest delikatniejsze dla struktury włosa, ale może wymagać też od kilku do kilkunastu powtórek zabiegu.

Dekoloryzacja u fryzjera albo w domu

To, czy dekoloryzacja włosów ma się odbyć w domu, czy u fryzjera zależy, w jaki sposób i za pomocą jakich produktów farbowane były włosy. Farby używane przez specjalistów różnią się bowiem nieco od tych z drogerii. Przede wszystkim w ich składzie trudniej o metale ciężkie, które skutecznie utrudniają dekoloryzację.

Poza tym lepiej powierzyć włosy do dekoloryzacji fryzjerowi, gdy uzyskany po farbowaniu kolor jest bardzo intensywny, a barwa końcowa ma być zbliżona do naturalnej. Wtedy specjalista zastosuje taki ściągacz lub rozjaśniacz, który da jak najbliższy oczekiwaniom efekt, ale też w najmniejszym stopniu wpłynie negatywnie na kondycję włosów.

Warto jednak pamiętać, że niezależnie czy wybierzemy fryzjera, czy samodzielną dekoloryzację domowymi sposobami, najważniejsze jest zadbanie o zdrowie i kondycję włosów. Ściąganie koloru to proces, który mocno obciąża włosy. Niezbędne będzie zatem stosowanie maseczek i olejków wspierających odbudowę na długo przed planowaną dekoloryzacja. Dzień wcześniej należy umyć włosy delikatnym szamponem.

Dekoloryzacja włosów w domu krok po kroku

Jeśli jednak zdecydujemy się na dekoloryzację w domu, trzeba wykonać kilka kroków. Przede wszystkim potrzebne będzie wykonanie próby na niewielkim kosmyku włosów przynajmniej na trzy dni przed dekoloryzacją. Warto zadbać także o ówczesne wzmocnienie włosów za pomocą masek, odżywek czy ampułek z keratyną.

Szeroki wybór kosmetyków do włosów znajdziesz teraz na WP radarOkazji.

Już podczas samej dekoloryzacji trzeba rozpuścić i rozczesać włosy. Używając gumowych, szczelnych rękawiczek, należy nałożyć dekoloryzator do włosów, zaczynając od końcówek. To ważne, ponieważ to właśnie one są najciemniejsze. Koniecznie trzeba unikać nakładania preparatu na odrosty. Nałożony warstwowo dekoloryzator należy zmyć po takim czasie, jaki rekomenduje producent. Ewentualne efekty uboczne, takie jak swędzenie skóry głowy, trzeba potraktować poważnie i natychmiast zmyć preparat. Po zabiegu dekoloryzacji należy dokładnie umyć głowę. Konieczne będzie także nałożenie odżywki, która skutecznie zregeneruje włosy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)