Farbowanie włosów w domu – o czym należy pamiętać?
Część kobiet nie przepada za swoim naturalnym kolorem włosów, inne uwielbiają eksperymenty na głowie. Niezależnie od powodów farbowanie włosów to jeden z najchętniej wybieranych zabiegów fryzjerskich. Można go wykonać w domu, ale należy zastosować się do kilku zasad. Jak farbować włosy?
01.06.2018 | aktual.: 01.07.2018 13:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Domowe farbowanie włosów – jaką farbę wybrać?
Do koloryzacji włosów w domu najlepiej wybrać sprawdzoną farbę. Ważny będzie jej skład, to, jaki efekt daje na konkretnym odcieniu włosów, a także jej trwałość.
Farby można podzielić na nietrwałe (do kilku myć), półtrwałe (do 6-8 tygodni) oraz trwałe. Jeśli włosy mają być pofarbowane na kolor nigdy wcześniej nie testowany, warto pomyśleć o farbie, która spłucze się po kilku myciach i zniweluje ewentualne rozczarowanie. Odcienie sprawdzone śmiało można nakładać trwałymi preparatami.
Nie przepłacaj za farby do włosów. WP radarOkazji znajdzie dla Ciebie najlepsze oferty.
Na każdym opakowaniu farby pokazane są przybliżone efekty koloryzacji włosów przynajmniej na kilku odcieniach wyjściowych. Warto zatem dobrać farbę tak, aby finał farbowania włosów dał pożądany efekt. Trudno będzie bowiem uzyskać idealnie kasztanowy kolor na włosach mocno rozjaśnionych, tym bardziej że często podczas koloryzacji o tak szerokim spektrum mogą pojawić się zielone refleksy.
Jeśli chodzi o skład farby, to z pewnością niejedną kobietę zainteresuje amoniak lub jego zamiennik, monoetyloamina oraz to czy nie są szkodliwe. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z całą pewnością przynajmniej jeden z nich musi się znaleźć w preparacie do farbowania włosów. Oba są bowiem nośnikami pigmentu. Amoniak jest silniejszy, ale też szybciej się ulatnia, monoetyloamina natomiast działa pozytywnie na nadmierne przetłuszczanie się włosów.
Jak farbować włosy?
Farbowanie włosów w domu należy rozpocząć od uważnego przeczytania ulotki dołączonej do farby i przeprowadzenia testu na małym kosmyku włosów na dwa dni przed zabiegiem. Poza tym należy pamiętać o przygotowaniu samych włosów, między innymi poprzez zaniechanie ich mycia na dzień lub dwa przed farbowaniem, a tym samym zapewnienie naturalnej ochrony. Przed samym nałożeniem koloru warto posmarować tłustym kremem skórę woków włosów i uszy.
Do domowej koloryzacji należy przygotować odpowiednie narzędzia: miseczkę, grzebień i pędzel. Farba powinna być rozrobiona z aktywizatorem na jednolitą masę, a następnie nakładana równomiernie na rozczesane włosy od nasady włosów na przedziałkach co 1,5 cm-2 cm. Potem należy rozprowadzić resztę farby grzebieniem na całej długości dla wyrównania warstw.
Farbowanych włosów nie można przykrywać ręcznikiem ani folią. Trzymanie farby na włosach powinno trwać tyle, ile przewidział producent. Po upływie określonego czasu należy zmywać farbę letnią wodą do momentu, aż ta będzie czysta. Ostatni krok to nałożenie odżywki do włosów.
Farbowanie włosów w ciąży
Choć istnieje przekonanie, że malowanie włosów przez kobiety ciężarne szkodzi płodowi, tak naprawdę nie ma na to naukowych dowodów. Warto jednak zachować ostrożność. Jeśli już koniecznie przyszła mama musi farbować włosy, najlepiej, żeby udała się do fryzjera.
To, co ważne w farbowaniu włosów w ciąży to zapewnienie w pomieszczeniu dobrej wentylacji, wybór jak najbardziej naturalnej farby, a także odpowiednio zbliżony do wyjściowego kolor. Należy także pamiętać, aby farba nie była nakładana na zniszczoną skórę.