UrodaKeratyna w kosmetyce. Co to jest keratyna i jakie jest jej zastosowanie?

Keratyna w kosmetyce. Co to jest keratyna i jakie jest jej zastosowanie?

Keratyna w kosmetyce. Co to jest keratyna i jakie jest jej zastosowanie?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Agnieszka Krasa
29.05.2018 14:17, aktualizacja: 30.06.2018 13:26

Keratyna na włosy wzmocni je, odżywi, nabłyszczy i pogrubi, szybko i łatwo wiążąc się z naturalnym białkiem, zawartym w poszczególnych włosach. Hydrolizowana keratyna to kosmetyk poprawiający stan paznokci, skórek i naskórka dłoni. Co to jest keratyna i dlaczego jest taka ważna w codziennej pielęgnacji?

Czym jest keratyna?

Keratyna jest podstawowym białkiem włókienkowym, budującym nasze skórę, paznokcie oraz włosy, a to właśnie jej niedobór w lwiej części odpowiada za pogorszenie ich kondycji. Przy brakach naturalnej keratyny nie wahajmy się sięgać po kosmetyki, w których znajdziemy hydrolizat keratyny bądź kreatyna jest jedynie jednym ze składników – na pewno z nią nie przedobrzymy, a pomożemy zregenerować powstałe ubytki, zarówno w głębi włosa, strukturze naskórka, jak i w obrębie płytki paznokci.

Zaburzenia kreatynizacji skutkować mogą takimi nieestetycznymi zaburzeniami, jak chociażby choroby skóry (łuszczyca czy rybia łuska), nadmierne rozdwajanie się końcówek włosów w wyniku otwierania się ich łusek, rozmiękczenie paznokci i kłopotliwa łamliwość.

Keratyna na lśniące włosy

W kosmetykach do pielęgnacji włosów również znajdziemy keratynę, ale tym razem będzie to keratyna hydrolizowana. Preparat pozyskuje się masowo z owczej wełny, a rozpuszczalne w wodzie białka pełne są niezbędnych aminokwasów, przede wszystkim siarkowych (metioniny oraz cystyny). Umożliwia to tak głębokie przenikanie hydrolizowanej keratyny w głąb struktury ludzkiego włosa, odbudowanie uszkodzeń powstałych mechanicznie i pod wpływem niekorzystnego działania na kosmyki czynników zewnętrznych.

*Kosmetyki do pielęgnacji włosów znajdziesz teraz w niskich cenach na WP radarOkazji. *

Regenerujące właściwości keratyny wykorzystuje się chociażby podczas szalenie modnego w ostatnich latach zabiegu – to keratynowe prostowanie włosów – który odżywia i widocznie wygładza pasma. Keratynowy zabieg polecany jest zwłaszcza paniom z bardzo przesuszonymi oraz zniszczonymi włosami, ale również osobom z puszącymi się kosmykami, które mają dosyć ciągłego używania prostownicy do włosów. Można go wykonać zarówno w profesjonalnym salonie, jak i samodzielnie w domowym zaciszu.

A na co dzień zdecydowanie warto wybierać szampony, maski, odżywki do spłukiwania oraz w spreju z wysoką zawartością keratyny, które dobrze odbudowują braki w strukturze pasm. Keratyna hydrolizowana znajduje się także w preparatach do stylizacji włosów oraz rozjaśniających kosmyki.

Keratyna na mocne paznokcie

Keratyna do domowego stosowania polecana jest także w postaci kremów do rąk czy tez odżywek do paznokci. Zwróć uwagę na listę składników podczas zakupu kosmetyków i wybieraj produkty, w których jest keratyna. Zyskasz bardzo dużo, ponieważ keratyna na paznokcie zregeneruje uszkodzenia płytki, efektywnie ją utwardzi, pogrubi, zapobiegnie rozdwajaniu się i łamaniu paznokci. Dodatkowo keratyna rozjaśni przebarwienia na paznokciach, wybieli zażółcenia, które nierzadko powstają od ciemnych lakierów, poprawi stan nieestetycznie wyglądających skórek przy paznokciach, zagoi pęknięcia naskórka, a także długotrwale nawilży skórę dłoni.