To chyba najbardziej spektakularna metamorfoza ostatnich miesięcy. Karolina Szostak wręcz chudła w oczach. Nadwaga znanej dziennikarki sportowej jest już tylko wspomnieniem. Teraz prezentuje bardzo kobiecą sylwetkę. Udało się jej zrzucić ponad 15 kg, a sukces zawdzięcza diecie dr Dąbrowskiej. Na czym ona polega?
Nie milkną zachwyty nad nową figurą Szostak, sama dziennikarka podkreślała, że to zasługa postu leczniczego.
- Przez sześć tygodni oczyszczałam organizm, pijąc jedynie soki warzywne i jedząc m.in. ogórki, marchewkę i pomidory. Nie było łatwo. Gdybym zjadła coś niedozwolonego, to cały post musiałabym przerwać – tłumaczyła w magazynie „Party”.
Bez pieczywa, mięsa, a nawet kaszy , za pełna warzyw i owoców – tak w skrócie można opisać dietę dr Dąbrowskiej. Warto dodać, że jej fanką jest także Anna Popek, która regularnie stosuje taką kurację wiosną, wyjeżdżając na turnus do specjalnego ośrodka.
- Codziennie rano wypijamy zakwas buraczany, który smakuje jak barszczyk. Oczyszcza krew i dodaje energii. Każdy posiłek wygląda mniej więcej podobnie, tylko ilości są różne. Kolejność jest taka: zakwas, sok z marchwi, surowe warzywa, duszone i gotowane warzywa, zupa warzywna. Jarzyny pochodzą z ekologicznych upraw – mówiła w wywiadzie dla „Superlinii”.
ZOBACZ TEŻ:
Podstawą warzywa i owoce
Dieta dr Dąbrowskiej to w zasadzie post leczniczy - okresowa kuracja, która przede wszystkim ma na celu odtrucie i przywrócenie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. Powinna też zwiększać energię, poprawiać jakość snu czy sprzyjać większej wydolności. No i oczywiście odchudzać. Tego nie da się uniknąć na diecie złożonej tylko z warzyw i owoców.
Nie wystarczy jednak pobiec do warzywniaka i kupić pierwsze lepsze produkty. Ważne jest to, które owoce i warzywa wybierzemy. Post trwa od kilku dni nawet do kilku tygodni - przez ten czas w jadłospisie powinny dominować przede wszystkim warzywa niskoskrobiowe - doskonale sprawdzają się korzeniowe (seler, pietruszka, marchew, buraki, rzodkiew), kapustne (kalafiory, brokuły, kapusta) i cebulowe (por, czosnek, cebula). Nie wolno zapominać o pomidorach i papryce (warzywa psiankowate), a także o dyni, cukinii czy ogórkach. Menu uzupełniamy zielonymi warzywami liściastymi i ziołami, które wzbogacają smak potraw. W czasie kuracji jemy owoce, ale sięgamy po te o niskiej zawartości cukru, np. jabłka, grejpfruty, cytryny czy jagody.
ZOBACZ TEŻ:
SKUTECZNA DIETA DLA CIEBIE!
Zielone smoothie doda energii
Dr Dąbrowska odkryła moc zielonych soków, zanim stały się w Polsce modne. Warzywne smoothie przyrządzamy z pędów roślin, które są skarbnicą chlorofilu. Szklanka napoju, szczawiu, jarmużu, selera naciowego czy pokrzywy może zdziałać cuda. Oczyszcza krew, ułatwia trawienie, alkalizuje, a także dostarcza witamin i minerałów w przyswajalnej postaci. W czasie postu można pić napary owocowe lub ziołowe, kompoty bez cukru i wywary z warzyw.
Najbardziej cenne są surowe warzywa, ale organizm nie zawsze je dobrze toleruje w dużej dawce, dlatego możemy je jeść w gotowanej, duszonej lub pieczonej wersji.
ZOBACZ TEŻ:
SKUTECZNA DIETA DLA CIEBIE!
Zapomnij o kawie
Ta dieta nie toleruje żadnych odstępstw. Jedzenie chleba, kaszy czy ryżu, o podjadaniu słodyczy nie wspominając, należy do "ciężkich grzechów". W czasie kuracji musimy także zapomnieć o kawie, mocnej herbacie i alkoholu. Papierosy też odstawiamy.
Osoby z cukrzycą mogą korzystać z diety pod warunkiem, że zrezygnują z gotowanych warzyw (głównie marchwi, dyni, buraków), które zwiększają poziom cukru we krwi. W przypadku chorujących na nadciśnienie zakazanym produktem są np. ogórki kiszone.
ZOBACZ TEŻ:
SKUTECZNA DIETA DLA CIEBIE!
Na diecie i po diecie
Dieta dr Dąbrowskiej jest bardzo restrykcyjna - przeciętnie spożywamy ok. 800 kcal dziennie - dlatego też nie może trwać długo. Na początku możemy być zniechęceni jej skutkami ubocznymi - bólami głowy, osłabieniem, nudnościami czy biegunkami. Takie "kryzysy ozdrowieńcze" są jednak naturalnym procesem i z czasem mijają.
Po zakończeniu diety warzywno-owocowej należy wyeliminować z jadłospisu pokarmy rafinowane i wprowadzić na stałe żywienie oparte na naturalnych produktach o niskim indeksie glikemicznym- pozostają więc warzywa (także rośliny strączkowe) owoce, ziarna. Do menu wchodzi też mięso - dwa razy w tygodniu ryba, jeden raz drób.
Taki program stopniowego zwiększania kalorii, który trawa ok. cztery tygodnie ma przeciwdziałać efektowi jo-jo, o który wyjątkowo łatwo po rygorystycznej diecie, i ułatwić przejście do zdrowego odżywiania.
ZOBACZ TEŻ:
SKUTECZNA DIETA DLA CIEBIE!