Diety, które rujnują zdrowie
Każda dieta odchudzająca powinna być racjonalna. Poza odpowiednimi proporcjami składników odżywczych ważne jest wspomaganie ćwiczeniami fizycznymi. Wysiłek fizyczny pozwala na szybsze spalenie tkanki tłuszczowej, lepsze samopoczucie fizycznie i psychicznie. Jeśli nasza dieta będzie prowadzona rozsądnie efektem będzie nie tylko szczupłe ciało, ale też dobre samopoczucie i kondycja.
Każda dieta odchudzająca powinna być racjonalna. Poza odpowiednimi proporcjami składników odżywczych ważne jest wspomaganie ćwiczeniami fizycznymi. Wysiłek fizyczny pozwala na szybsze spalenie tkanki tłuszczowej, lepsze samopoczucie fizycznie i psychicznie. Jeśli nasza dieta będzie prowadzona rozsądnie efektem będzie nie tylko szczupłe ciało, ale też dobre samopoczucie i kondycja.
Głodówki
Program odchudzania oparty tylko na drastycznym ograniczeniu jedzenia będzie zupełnie nieskuteczny i powodować znaczny stres. Głodówki i spożywanie minimalnej ilości kalorii (na przykład 500) osłabiają organizm, zaburzają metabolizm, obniżają odporność. Takie diety są bardzo szkodliwe dla zdrowa, mogą być powodem późniejszych schorzeń, na przykład trawienia.
Mimo szybkiej utraty wagi organizm traci także składniki odżywcze co może prowadzić do wycieńczenia przy długofalowych głodówkach. Jednodniowe głodówki na wodzie mineralnej są nawet zalecane dla zdrowia. Jednak jeśli restrykcyjna dieta zostaje utrzymana na dłużej może być bardzo negatywna w skutkach.
Szkodliwe suplementy diety
Ostatnio w prasie pojawił się przerażający raport. Dotyczył on szkodliwości przetestowanych preparatów wspomagających odchudzanie. 13 z 16 suplementów wykazało wysokie lub nawet bardzo wysokie zagrożenie dla zdrowia. Środki te reklamowane jako suplementy diety w rzeczywistości są lekami. Mogą powodować bezsenność, przyspieszone bicie i zaburzenia rytmu serca, podwyższenie ciśnienia i uzależnienia. To niektóre skutki uboczne, jakie mogą wystąpić po zażyciu testowanych preparatów.
Ponieważ skład na opakowaniach czasem nie był umieszczany lub okazał się niezgodny z prawdą, nie mamy pewności co spożywamy. Dla naszego zdrowia warto abyśmy przed kupieniem takiego preparatu zasięgnęli porady profesjonalnego farmaceuty. (Raport z badań został opublikowany w "Świecie konsumenta").
Jednoskładnikowa dieta
Dieta jest stanem, w którym ograniczasz spożywanie posiłków. Ograniczasz wiec także poza tłuszczami i cukrami niezbędne do funkcjonowania witaminy i składniki mineralne. Posiłki podczas diety powinny być wiec komponowane wyjątkowo rozsądnie, z jeszcze większą uwagą, niż podczas zwykłego odżywiania.
Program odżywiania powinien być dostosowany indywidualnie. Pożywienie powinno być urozmaicone, zawierać dużo warzyw, owoców i pieczywa pełnoziarnistego. Każda z nas ma inne upodobania smakowe i możesz je z powodzeniem wykorzystać przy komponowaniu diety. Niebezpieczne dla zdrowia są diety jednostronne kiedy to długi czas spożywamy przykładowo tylko owoce czy warzywa.
Jeśli przez jeden dzień będziesz jeść tylko jabłka czy kapustę, to nic ci nie grozi. Jednak już po kilku tygodniach takiej diety wystąpią u nas poważne niedobory witamin, mikroelementów i białka.
Dieta owocowa groźna dla cukrzyków i ciężarnych
Dieta owocowa jest dietą nie dostarczająca naszemu organizmowi żadnych wartościowych składników odżywczych. Nie można polecać jej jako diety długoterminowej nikomu, w szczególności jednak kobietom w ciąży czy cukrzykom.
Wartość odżywcza owoców, to niewielka ilość kalorii, za to duża zawartość wody, średnia zawartość witamin i ogromne ilości cukrów prostych (fruktozy). Nie pozwala to cukrzykom na kontrolowanie odpowiedniej wysokości glukozy we krwi.
Wysoki poziom glukozy we krwi, stanowi zagrożenie dla normalnego rozwoju płodu. Taka sytuacja dla płodu jest szczególnie niebezpieczna, gdyż młodziutki organizm nie poradzi sobie z wahaniami poziomu cukru.
Całe życie na diecie
Ze względu na efekt jo-jo lub małą skuteczność diet współcześnie część kobiet stosuje permanentną dietę. Obawiając się, że wrócą do poprzedniej wagi na stałe ograniczają ilość spożywanych kalorii. Krótki okres spożywania posiłków o ograniczonej kaloryczności nie zaszkodzi zdrowiu. Jednak permanentna dieta stosowana z małymi przerwami przez kilka lat staje się groźna dla zdrowie. Tak jak inne nierozsądnie prowadzone diety ta także może negatywnie wpływać na szanse zajścia w ciążę. Problem wstępnie wydaje się być mało istotny, jednak restrykcyjne diety są ważnym powodem zaburzeń tego typu u kobiet.